Radomsko: Pół wieku fotografii

Strefa FM Poniedziałek, 16 kwietnia 20120 1801
Radomszczańskie Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa ma 50 lat. Jubileusz uroczyście świętowano w miniony weekend. Gala odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Były okolicznościowe odznaczenia, tort a przede wszystkim czas na wspomnienia i snucie planów na przyszłość. Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa na stałe wpisało się w kulturalną mapę Radomska. Od lat organizuje fotograficzne plenery, wystawy. Prezesem towarzystwa jest obecnie Marcin Kwarta. Wcześniej przez wiele lat funkcje tę pełnił Karol Walaszczyk, który podczas jubileuszu nie krył sentymentu. - To jest kawał życia, kawał pracy włożonej w Towarzystwo. Ta praca sprawiła mi wiele satysfakcji – mówi Karol Walaszczyk.

 

Patronem Towarzystwa jest Edmund Osterloff , związany z Radomskiej jeden z pionierów polskiej fotografii artystycznej. Na jubileusz przyjechała pielęgnująca rodzinną historię Barbara Osterloff - W tym Towarzystwie działa wielu wybitnych bardzo artystów. Wydawane są wspaniałe albumy z plenerów. Co roku je dostaje. Mają swoje miejsce na półkach w moim mieszkaniu. Jestem też za to wszystko wdzięczna osobiście, bo to jest też taki sposób kultywowania historii, która dotyczy bezpośrednio kogoś z mojej rodziny, kogoś bardzo wybitnego – mówiła nam Barbara Osterloff.

 

Jednym z najstarszych członków Towarzystwa jest Jakub Lechowski. To co charakterystyczne, to fakt, że pan Jakub swoje zdjęcia robi tradycyjnym aparatem, na kliszy fotograficznej. Nie ukrywa, że najbardziej ceni te czarno- białe. Czy swój aparat zamieni kiedyś na popularną cyfrówkę? - Jeżeli doczekam, to chyba będę musiał. Jest coraz trudniej wywoływać filmy. Filmów jest też coraz mniej. Zakłady fotograficzne zbierają filmy i dopiero razem wywołują. Trzeba czasem długo czekać, zanim się ich trochę uzbiera. Poza tym chemikalia są często przestarzałe i wychodzą złe efekty – mówi Jakub Lechowski.

 

(jd) Gazeta Radomszczańska


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Trwa cisza wyborcza. Komentowanie możliwe po zalogowaniu.

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat