Piotrków przechodzi z węgla na gaz!

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 08 lutego 202182
Piotrkowskie ciepłownictwo do końca 2022 przejdzie z węgla na gaz. Inwestycja pochłonie miliony złotych, ale jednocześnie wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście. O aktualnym etapie zaplanowanej na dwa najbliższe lata inwestycji rozmawialiśmy z Markiem Krawczyński, prezesem spółki Elektrociepłownia Piotrków Trybunalski.
fot. materiały prasowe Elektrociepłownia Piotrków fot. materiały prasowe Elektrociepłownia Piotrków

 

Decyzja w sprawie budowy nowych ciepłowni na gaz zapadła już w 2019 roku. - Była zrobiona analiza na zamówienie prezydenta. Z niej wynikało, że najlepszy będzie gaz. To również paliwo kopalniane i w wyniku jego spalania powstają gazy cieplarniane, ale jest znacznie bardziej ekologiczne – mówi prezes Krawczyński.

Inną rozważaną opcją było pozostanie przy węglu, a kolejną wdrożenie geotermii. Jednak instalacje węglowe są znacznie droższe od gazowych, a druga możliwość okazała się wręcz niemożliwa do realizacji.

- Jeden kocioł węglowy taki jakiego potrzebujemy, to koszt nawet 20 mln złotych netto. Natomiast kocioł gazowy to 2,5 mln złotych i dodatkowo znikają koszty związane z ochroną środowiska – tłumaczy prezes spółki Elektrociepłownia Piotrków.

Tych kotłów będzie łącznie pięć – cztery o mocy 20 MW oraz jeden o mocy 10-12 MW.- To jest robione dla bezpieczeństwa i przy jakiejkolwiek awarii ten dodatkowy kocioł zapewni ciągłość pracy – wyjaśnia Marek Krawczyński.

Według uzyskanych informacji, zostaną wybudowane dwie całkowicie nowe ciepłownie – przy ulicach Rolniczej oraz Orlej. Nie wiadomo do końca jaka przyszłość czeka istniejące budynki, ale na pewno znikną hałdy magazynowanego węgla, którego w dniu nagrywania naszej rozmowy leżało 11 tys. ton. Roczne zużycie paliwa w piotrkowskich ciepłowniach sięga 40 – 45 tys. ton w ciągu roku, ale w zimniejszych latach potrafiło przekroczyć 50 tys. ton.

Ekologia

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że przy spaleniu jednej tony węgla powstaje około 2. ton dwutlenku węgla, który zanieczyszcza powietrze, a dodatkowo za jego emisję trzeba zapłacić.

- Przy przejściu na gaz zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych o 50%. Zlikwidujemy też w ogóle emisję metali ciężkich, które są w węglu i nawet czterokrotnie zmniejszymy ilość powstającej siarki – informuje Marek Krawczyński.

Skończy się również emitowanie pyłów zawieszonych: PM 2,5 oraz PM 10. - Dzięki temu powinna nastąpić znaczna poprawa jakości powietrza w Piotrkowie. Choć trzeba przypomnieć, że większość zanieczyszczeń tworzą odbiorcy indywidualni, bo różnie bywa u nich z jakością paliwa, a nasz węgiel pochodzi tylko z polskich kopalni i jest zawsze badany – zaznacza prezes Elektrociepłowni Piotrków.

Przebieg inwestycji

Inwestycja w modernizację ciepłownictwa już wystartowała – w jej wyniku spółka będzie produkowała oprócz ciepła także energię elektryczną. Koszt całości to około 55 mln złotych.

- Został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie dokumentacji, dotyczący budowy nowych kotłowni przy ul. Orlej i ul. Rolniczej. Sądzę, że do czerwca będziemy mieli wydane pozwolenia na ich budowę. W tym roku, jeśli tylko otrzymamy dotację, chcemy wybrać kontrahenta na budowę obu ciepłowni. Całość inwestycji chcemy zakończyć do końca 2022 roku – mówi prezes Krawczyński.

Spółka wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie budowy ciepłowni do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach Funduszy Norweskich oraz o pożyczkę z NFOŚ na uzupełnienie wkładu własnego.

Miasto już pozyskało dofinansowanie w wysokości 40% na budowę kogeneracji i przygotowuje specyfikację przetargu na jej budowę. - Dzięki temu będziemy produkować energię na poziomie do 9,5 MW. Dodam, że wszystkie instytucje miejskie wraz z oświetleniem, to zużycie maksymalne rzędu 4,5 MW – mówi prezes Elektrociepłowni Piotrków.

Polska Spółka Gazownicza zbuduje także nowy gazociąg przesyłowy w Piotrkowie. - Powstanie on pomiędzy ulicami Rolniczą oraz Orlą i będzie przebiegał wzdłuż torów kolejowych.

- Będziemy większym odbiorcą gazu niż wszyscy odbiorcy indywidualni z Piotrkowa razem wzięci. – mówi prezes Elektrociepłowni Piotrków.

 

Czy czekają nas podwyżki?

- Na produkcji ciepła w Polsce się nie zarabia. To nie jest tak, że my sobie po prostu ustalamy cenę – procedowanie taryfy, czyli rocznej ceny ciepła, trwa 2-3 miesiące. Trzeba przygotować stos dokumentów, które są potem dokładnie przez Urząd Regulacji Energetyki sprawdzane i my musimy się do pewnych reguł gry dostosować – mówi Marek Krawczyński.

Na ostateczną cenę ciepła dotychczas wpływ miały: koszt wykorzystanego paliwa, opłaty za emisję dwutlenku węgla, które przewyższają już cenę samego surowca, a także koszty pracownicze, remontowe, czynsz za dzierżawę kotłów od miasta i inne koszty.

O ile większość kosztów przy przejściu na gaz ulegnie zmniejszeniu, to nie da się wiele powiedzieć o głównej składowej ceny, czyli wartości samego gazu. Jest ona uzależniona od rynków światowych, a dodatkowo nieznany jest kierunek, z którego będziemy gaz kupować. Dlatego dziś trudno prognozować jak kształtować będą się ceny ciepła w Piotrkowie po zmianie paliwa.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

12

6


Komentarze (82)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sss ~Sss (Gość)08.02.2021 18:17

Już widzę te zyski. Dla miasta

50


gość_fu7 ~gość_fu7 (Gość)08.02.2021 16:17

Na razie to smrodzą te ciepłownie ile wlezie.

51


gość_piotrkowianin ~gość_piotrkowianin (Gość)08.02.2021 17:54

Publikujcie wszystkie komentarze, krętacze !

71


miał A II ~miał A II (Gość)08.02.2021 12:53

http://www.elektrocieplownia-piotrkow.pl/cieplo/struktura-paliw/
po co te manipulacje. Ciepłownia pali miałem a nie węglem

50


gość_gość ~gość_gość (Gość)08.02.2021 17:43

Gaz - chyba na dwupierdzian kapustny.
Wszystkie osoby z urzędów w piotrkowie będą pierdzieć w stołki i gaz będzie,w sumie to już by mogli przejść na gaz bo tylko bąki zbjiają.

41


gość_ot ~gość_ot (Gość)08.02.2021 17:41

Jak już musicie budować gazowe, to zróbcie elektrociepłownie.

30


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)08.02.2021 10:22

No to "dziewczyny i chłopaki", z rodzinami w Piotrkowie, korzystający z tzw. ciepła systemowego, szykujcie się bardzo poważnie, na wyciąganie z szaf i skarpetek, uciułanych złotówek, tak jak życzy to sobie Kościński, żeby w zimie chociaż trochę ogrzać "chałupę", lub pozmywać czy umyć się w letniej wodzie.

101


energetyk ~energetyk (Gość)08.02.2021 14:08

Z jednej tony węgla dwie tony dwutlenku węgla? To chyba jakiś cud? Oszołomstwo pseudo ekologiczne manipuluje i oszukuje nieświadomych szaraczków. Jak można zrezygnować ze swoich źródeł energii , zastępować je importowanymi i być narażonymi na dyktaturę cen. Róbcie tak dalej a o gaz będziemy Putina prosić na kolanach.

45


gość_twojstsryalejary ~gość_twojstsryalejary (Gość)08.02.2021 17:30

Gaz ruski i USArański, więc trzeba kupować. Węgiel polski, więc trzeba ciepłownie przestawić na gaz.

30


gość_gooossscc ~gość_gooossscc (Gość)08.02.2021 16:37

Remontuje miasto drogi ale gazu juz nie wprowadza w te ulice. Niech nadal kopcą czym sie da...

31


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat