Piotrków: Kary finansowe tylko dla wybranych

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 01 kwietnia 201337 7238
150 tysięcy złotych kary za niesprzątanie miasta – tyle w sumie (według urzędników za niedopełnienie warunków umowy) musiała zapłacić miastu firma Roka. Śniegu i śmieci w mieście nie brakuje, tymczasem następca Roki – ZiOM – otrzymał dotąd tylko 5 tysięcy złotych kary. By zmotywować firmę, urzędnicy mogą na nią nakładać finansowe kary. Okazuje się, że z takiej formy korzystano wyjątkowo często tylko wtedy, kiedy miasto sprzątała Roka. Czy to wynik niekompetencji firmy, czy urzędniczej złośliwości?

Co jakiś czas na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymujemy wiadomości o zalegających śmieciach, brudzie, a w okresie zimowym – nieusuniętym śniegu. Można przypuszczać, że piotrkowianie nie są zadowoleni z czystości i porządku w mieście.

Na początku 2012 roku firmę sprzątającą – ZiOM zastąpiła firma Roka. Mieszkańcy chwalili ją za skuteczne usuwanie śniegu. Ponieważ nie da się go jednak usunąć ze wszystkich miejsc jednocześnie (co paradoksalnie często powtarzają urzędnicy), na firmę można było nałożyć finansowe kary. Z nadejściem wiosny sytuacja się nie zmieniła, a czarę goryczy przelało niewypłacenie wynagrodzenia za lipiec 2012 roku. Firma Roka straciła cierpliwość i mimo groźby kolejnej kary, wypowiedziała umowę miastu. Sytuację wykorzystała i do przetargu z wolnej ręki przystąpiła firma ZiOM. Sprzątała do końca roku, a z końcem listopada 2012 jako jedyna firma startująca w przetargu wygrała kontrakt na kolejne miesiące sprzątania w mieście. W sumie przez 19 miesięcy na firmę ZiOM nałożono jedną karę – niespełna 5 tysięcy złotych. Firma Roka (za osiem miesięcy kontraktu) otrzymała łączne wezwanie do zapłaty w wysokości około 150 tysięcy złotych. Urzędnicy konieczność nałożenia kar tłumaczą niewywiązywaniem się z umowy. Z kolei firma  ZiOM (zdaniem urzędników) z zapisów w kontrakcie wywiązuje się aż tak dobrze, że karać jej po prostu nie wypada.

JK

***

Sprzątaniem miasta od kilku lat (z 8-miesięczną przerwą) zajmuje się piotrkowska firma Zieleń i Oczyszczanie Miasta (ZiOM). Z kar nakładanych przez miasto (o których informuje biuro prasowe prezydenta) można przypuszczać, że w Piotrkowie tylko ZiOM potrafi usuwać brud i śnieg.

2011 – ZiOM – Zieleń i Oczyszczanie Miasta

W 2011 r. MZDiK nie był zmuszony nakładać kar za utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

2012 - ROKA - Roka Zakład Pracy Chronionej z Piotrkowa

W 2012 r. w trakcie wykonywania obowiązków przez wykonawcę w miesiącach styczeń – sierpień, po licznych uwagach i pouczeniach, nałożono kary o łącznej wysokości 47 953,92 zł, w związku z wielokrotnym niedotrzymywaniem terminów zleceń oraz za rażące zaniedbania i nienależyte wykonywanie usługi w strefie “0” i “I”. Ponadto nie wypłacono części wynagrodzenia za miesiąc lipiec wobec niewykonywania usługi w strefie “I”.
Dodatkowo - w związku z wypowiedzeniem umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, nałożono karę umowną w wysokości 3% wartości umowy brutto.

***

sierpień 2012 - ZiOM

W okresie od sierpnia do grudnia 2012 r., na wykonawcę nałożono kary o łącznej wysokości 4962,68 zł, w związku z przekroczeniem terminu zlecenia oraz opóźnieniem w wykonywaniu prac w strefie “I”.

2013 - ZiOM

Od stycznia do 28 lutego 2013 r. nie było konieczności, aby ZDiUM musiał naliczać kary.

***

Czy firma ROKA nie potrafi sprzątać? O to zapytaliśmy Witolda Maćkowiaka, dyrektora generalnego firmy ROKA.

- Odpowiem wprost i z pełną odpowiedzialnością. Sprzątaliśmy dużo lepiej niż firma, która dbała o porządek w mieście przed nami i po nas. Roka potrafi sprzątać. Problem jest tylko w nastawieniu. Umowa o utrzymanie porządku w mieście jest tak skonstruowana, że ewentualne kary zależą od “widzi mi się” urzędników. Ci zdecydowali się być przeciwko Roce. Jeżeli tylko władza w mieście się zmieni, udowodnimy, że potrafimy tę robotę dobrze wykonać. Do czasu, kiedy człowiek powiązany rodzinnie z firmą ZiOM nadzoruje prace, nie będzie to możliwe. Nakładano na nas absurdalne kary. Za kosz, który jest pełny w trakcie dnia, za piasek, który zostanie przypadkowo rozsypany przez samochód. Nam nawet nie zapłacono za cały miesiąc sprzątania – chodzi o lipiec 2012 roku. Byliśmy zmuszeni rozwiązać umowę. Generalnie chodzi tutaj o to, że w Piotrkowie miała i ma sprzątać firma Zieleń i Oczyszczanie Miasta. Inne firmy bały się stanąć do przetargu (po naszym odejściu), wiedząc, jak nas potraktowano. O 3% wartości umowy (kara, którą również musieliśmy zapłacić) będziemy się procesować, bo teraz mamy dowody na to, że na innych kar się po prostu nie nakłada. Nas można było ukarać za wszystko – mówi Maćkowiak. - Fachowcy wypowiadają się, że to, co w tej chwili dzieje się w mieście, to nie jest sprzątanie, tylko udawanie, że się sprząta, a na to idzie kilka milionów złotych rocznie – dodaje.


Zainteresował temat?

7

2


Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marek ~Marek (Gość)01.04.2013 10:37

Na mieście mówią że wielebny zbiera kase na kampanie ?
Czy to prawda ?
Więc kar nie chcą narzucą urzędnicy bo podobno się boją o swoje miejsca pracy ?
Tak mówią na mieście

00


. ~. (Gość)01.04.2013 10:36

"xyz" napisał(a):
dlatego należy wywalić Chojniaka i jego zastępców, sekretarza miasta Munika


Munik to się potrafi ustawić - sekretarz cały czas czy prawica, czy lewica - a czy taki dobry jest???

00


xyz ~xyz (Gość)01.04.2013 10:27

Dopóki dyrektorem ZDiUM będzie były inspektor nadzoru urzędu miasta w Piotrkowie Krzysztof Byczyński a kierownikiem Zdzisław Majsak wcześniej naczelni Ochrony środowiska urzędu miasta którego zwolnił Waldemar Matusewicz a ponownie przyjął Jacek Marusiński kiedy został dyrektorem MZDiK, tak będzie. Coraz bardziej po chamsku zachowuje się podczas sesji rady miasta i na komisjach dyr. Byczyński któremu dorównuje pełnomocnik prezydenta Chojniaka Marek Krawczyński wcześniej zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy kiedy jego szefem był Grzegorz Kozłowski późniejszy wiceprezydent. Ryba psuje się od głowy dlatego należy wywalić Chojniaka i jego zastępców, sekretarza miasta Munika i połową kierownictwa urzędu miasta in szefostwo spółek miejskich oraz jednostek budżetowych w tym prezesa TBS Elżbietę Sapińską.

00


cicha ~cicha (Gość)01.04.2013 10:17

do "ciekawski ziom": pługi dojeżdżają tylko do Bugaju, bo do Bugaju umowę na odśnieżanie ma firma z Tomaszowa Mazowieckiego. Dalej umowę na odśnieżanie ma ZiOM!!!!

00


cicha ~cicha (Gość)01.04.2013 10:15

I to ma być zdaniem urzędników odśnieżone miasto???? Mam nadzieję, że jechali sobie wczoraj i dziś ulicami miasta Piotrkowa Tryb. i zobaczyli jak on jest "pięknie odśnieżony"!!! Proponuje urzędnikom zabrać się za łopaty skoro uważają, że firma ZiOM idealnie się do tego nadaje, i idealnie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie należy nakładać na nich kar, bo przecież miasto jest "super odśnieżone i posprzątane"!!! Drodzy urzędnicy, najwyższy czas zakupić okulary, by poprawić swój wzrok!!!!

00


sklave sklaveranga01.04.2013 09:29

Bezduszność i tępota urzędnicza osiąga swoje apogeum.
Nadchodzi czas wielkich zmian w Piotrkowie!!!
Prokuratura zakończy śledztwa.
Docktor dyrektor jako komisarz nastanie.
Andrzej K. do policji wraca.
Awans na nadinspektora otrzyma i nowym komendantem zostanie.
Czy miasto Piotrków Trybunalski wpadło już w spiralę zadłużenia? Wszystkie znaki na Niebie i Ziemi wskazują na to, że tak.
.....
więcej:
http://sklave.manifo.com/inne

00


ciekawski ziom ~ciekawski ziom (Gość)01.04.2013 09:24

czy widzieliscie w niedziele jakies plugi? ja widzialem jeden jechal sulejowska ,dojechal do bugaju skrecil w lewo w nowa trase i znikl. pozniej musialem wyjechac jeszcze kilka razy na miasto i jezdzilem tak do wieczora a drogi jak byly zasypane tak byly. za co oni biora ta kase i jeszcze domagaja sie pol miliona bo im braklo. za co pytam ,chyba nie tylko ja ...

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat