Pierwsza farma fotowoltaiczna w Piotrkowie

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 16 października 202033 11001
Piotrków Trybunalski przygotowuje się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy około 1 megawata. Prace trwają od dłuższego czasu. - Chcemy wykorzystać duży plac, który jest do dyspozycji na terenie oczyszczalni ścieków po zakończonej modernizacji tego obiektu – mówi prezydent Krzysztof Chojniak.
wikimedia

- Mamy opracowaną koncepcję budowy farmy. Aby rozpocząć prace projektowe musimy uzyskać z Zakładu Energetycznego warunki przyłączenia się do sieci energetycznej, o które już wystąpiliśmy. Mając kompletną dokumentację, rozpoczniemy starania o pozyskanie dofinansowania na realizację przedsięwzięcia – wyjaśnia prezydent Piotrkowa.

Farma ma mieć moc około 1 megawata, a wyprodukowany w niej prąd w ilości ok. 950 MWh rocznie chcemy wykorzystać m.in. w miejskich placówkach czy do oświetlenia ulic. Zapewni to ponad 10% zapotrzebowania miasta na prąd. - Dzięki budowie takiej farmy nie tylko po raz kolejny wpiszemy się w ważny dla nas wszystkich rozwój ekologii i dbałości o środowisko, pozyskiwanie energii ze słońca to także duże oszczędności na miejskich rachunkach za prąd – podkreśla prezydent.

 

Magistrat zapewnia, że na budowie farmy fotowoltaicznej działania miasta w kwestii inwestycji w odnawialne źródła energii się nie kończą. - Chcemy powołać do życia tzw. klaster energetyczny, czyli grupę podmiotów składających się z osób fizycznych, instytucji publicznych, jak i przedsiębiorców, którym łatwiej będzie pozyskać pieniądze zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – wyjaśnia Krzysztof Chojniak i podkreśla, że budowa farmy jest pierwszym etapem tworzenia klastra.- Dzięki temu samorząd będzie miał wpływ na rozwój lokalnej energetyki – dodaje. - Będą to realne oszczędności, wynikające z poprawy efektywności energetycznej, które będą stanowiły impuls dla rozwoju przemysłu w oparciu o niższe ceny energii elektrycznej.


Zainteresował temat?

10

4


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pstryczekelektryczek ~pstryczekelektryczek (Gość)16.10.2020 17:26

Tak sobie, mniej więcej od tygodnia, spoglądam na pogodę, słoneczne niebo, silny wiatr i te rozgrzane do czerwoności przewody, oddające prąd z paneli fotowoltaicznych i wiatraków i dziękuję w duchu górnikom i pracownikom elektrowni za to, że bez względu na aurę (brak wiatru, słońca, śnieg i noc bezwietrzna) zawsze jak przekręcę taki pstryczek-elektryczek, to w mieszkaniu robi się jasno i od razu jest jakby trochę cieplej aż chce się żyć

91


papa ~papa (Gość)17.10.2020 12:13

a co z tymi pierwiastkami arsenek galu, indu i miedzi, diselenek galu oraz tellurek kadmu,jakie to jest ekologiczne

33


papa ~papa (Gość)17.10.2020 23:52

do ~gość_ekolog mylisz się co do mnie wyciągasz pochopne wnioski ja jestem za ekologią tylko mam wątpliwości co do paneli fotowoltaicznych a poruszam się samochodem norma euro 5 dom ekologiczny typ kanadyjski palę biopaliwem ścieki bio oczyszczalnia itd napisz kto jest bardziej eko

10


wojciech ~wojciech (Gość)16.10.2020 18:10

Przez instalacje fotowoltaiczne sąsiadów mam już w domu napięcie w gniazdkach 249V . Przed instalacjami tego badziewia było 231V. Ciekawe kto będzie płacił za uszkodzone urządzenia w domach ?

44


Dla fanów fotowoltai ~Dla fanów fotowoltai (Gość)16.10.2020 17:30

Sprawcie ile kosztuje utylizacja panela fotowoltaicznego.

64


a74 ~a74 (Gość)17.10.2020 10:58

Kiedy obiecany przed wyborami basen panie Ch.

34


gość_klintoifinto ~gość_klintoifinto (Gość)17.10.2020 08:58

Jest dobro w tym i zło każdy ma swoje zdanie, ale jak montowali by takie panele na latarniach światło by było praktycznie za darmo w dobrzelowie latarnie mają panele oraz wiatraki, można brać przykład każda firma na swoich dachach mogłaby instalować panele na swoje potrzeby spółdzielnie mieszkaniowe mają wieżowce bloki gdzie dachy są puste a energia by się przydała

50


nnn. ~nnn. (Gość)17.10.2020 07:03

No cóż. Niech kombinują. A tak swoją drogą. Jak tam produkcja miodu miejskiego? Opłaca się. Jak tam poidełka z "hotelami" dla.... pożytecznych zapylaczy? Obłożenie jest duże? Bo jak tak to tylko "pogratulować". Bo branża hotelarska ledwo dyszy.
PS. Jest 6.30 ulica Próchnika -Reymonta. Ciemno jeszcze jak w d..ie. Ciach światła uliczne gasną. Przejżdżające auta oślepiają się na wzajem. Padający deszcze jeszcze to pogłębia. Może by coś z tym zrobić panie prezydencie.

31


gość_realista ~gość_realista (Gość)17.10.2020 00:52

Ekologia po piotrkowsku... Panele s tabor MZK dymi na czarno...

51


CO2 ~CO2 (Gość)16.10.2020 16:46

Panu Chojniakowi chodzi chyba o oświetlanie ulic w ciągu dnia, bo o ile mi wiadomo, to panele słoneczne (jak sama nazwa wskazuje) wieczorem prądu nie dają.
W ślad za panelami należałoby zainwestować w niemałą ilość akumulatorów, co znacząco podniesie koszty inwestycji, a opłacalność takiego przedsięwzięcia niby ekologicznego, jednak zostawi duży ślad CO2.

67


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat