Pierwsza farma fotowoltaiczna w Piotrkowie

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 16 października 202033 10123
Piotrków Trybunalski przygotowuje się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy około 1 megawata. Prace trwają od dłuższego czasu. - Chcemy wykorzystać duży plac, który jest do dyspozycji na terenie oczyszczalni ścieków po zakończonej modernizacji tego obiektu – mówi prezydent Krzysztof Chojniak.
wikimedia

- Mamy opracowaną koncepcję budowy farmy. Aby rozpocząć prace projektowe musimy uzyskać z Zakładu Energetycznego warunki przyłączenia się do sieci energetycznej, o które już wystąpiliśmy. Mając kompletną dokumentację, rozpoczniemy starania o pozyskanie dofinansowania na realizację przedsięwzięcia – wyjaśnia prezydent Piotrkowa.

Farma ma mieć moc około 1 megawata, a wyprodukowany w niej prąd w ilości ok. 950 MWh rocznie chcemy wykorzystać m.in. w miejskich placówkach czy do oświetlenia ulic. Zapewni to ponad 10% zapotrzebowania miasta na prąd. - Dzięki budowie takiej farmy nie tylko po raz kolejny wpiszemy się w ważny dla nas wszystkich rozwój ekologii i dbałości o środowisko, pozyskiwanie energii ze słońca to także duże oszczędności na miejskich rachunkach za prąd – podkreśla prezydent.

 

Magistrat zapewnia, że na budowie farmy fotowoltaicznej działania miasta w kwestii inwestycji w odnawialne źródła energii się nie kończą. - Chcemy powołać do życia tzw. klaster energetyczny, czyli grupę podmiotów składających się z osób fizycznych, instytucji publicznych, jak i przedsiębiorców, którym łatwiej będzie pozyskać pieniądze zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – wyjaśnia Krzysztof Chojniak i podkreśla, że budowa farmy jest pierwszym etapem tworzenia klastra.- Dzięki temu samorząd będzie miał wpływ na rozwój lokalnej energetyki – dodaje. - Będą to realne oszczędności, wynikające z poprawy efektywności energetycznej, które będą stanowiły impuls dla rozwoju przemysłu w oparciu o niższe ceny energii elektrycznej.


Zainteresował temat?

10

4


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_kibic od lat ~gość_kibic od lat (Gość)16.10.2020 20:05

Będzie na oświetlenie mediateki...

33


gość_asawa ~gość_asawa (Gość)16.10.2020 11:57

A jak w cekanowie zrobili to nikt nie napisał

34


fotograf ~fotograf (Gość)16.10.2020 15:28

Jaka pierwsza?! 500 KW jest już na lotnisku w Piotrkowie od roku...

50


gość_wujek samo zło ~gość_wujek samo zło (Gość)16.10.2020 13:38

Wow, super! Może nareszcie będą oświetlone ulice w Piotrkowie.

32


gość_pkij ~gość_pkij (Gość)16.10.2020 13:15

Cekanow to EPI

33


gość_jj ~gość_jj (Gość)16.10.2020 12:47

A budujta tylko dorze by nie trzeba poprawiać

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat