Fotografia Piotra Wypycha

ePiotrkow Utworzono: Czwartek, 27 lipca 20177 2629
Od niedzieli 30 lipca na dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji” prezentowana będzie wystawa fotografii Piotra Wypycha zatytułowana „Kapliczki i krzyże Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego”.

Piotr Wypych to osobowość bardzo bogata. Pod względem wyuczonego i wykonywanego zawodu to przede wszystkim leśnik, zafascynowany pięknem przyrody i ojczystego krajobrazu. Po drugie, to również dyplomowany artysta grafik, który uczył się przenosić na papier i płótno postrzegane w naturze piękno, pod okiem mistrzów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

To wreszcie historyk, od niedawna doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, który to stopień uzyskał w Uniwersytecie Rzeszowskim. Jako młody leśnik, pod koniec lat 80. XX w., pracując w terenie, zaczął interesować się przydrożnymi krzyżami i kapliczkami. Początkowo urzekła go ciekawa i różnorodna forma tych obiektów – ich wpisanie w ojczysty krajobraz. Z biegiem czasu zaczął dostrzegać odrębność pewnych grup kapliczek i krzyży, które odznaczały się podobną budową, wspólnym warsztatem twórczym i zasięgiem występowania. Jeszcze później zaczął interesować się ich historią, funkcją obrzędową jak i genezą powstawania tych obiektów. Efektem tych dwudziestoletnich zainteresowań, które przerodziły się w regularne badania naukowe jest wspaniała kolekcja kilkunastu tysięcy barwnych fotografii, dokumentujących krzyże, kapliczki i figury przydrożne, tego szczególnego pogranicza trzech historycznych krain: Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza – które to pogranicze weszło w skład dzisiejszego województwa łódzkiego. Do wielu z tych obiektów, aby wykonać dobre zdjęcie, aby wyczerpać temat fotograficzny i ukazać tempo ich przemian przyjeżdżał na przestrzeni lat po kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. Starał się wydobyć w różnych porach roku, przy odmiennej pogodzie, w różnych porach dnia – od świtu do zmierzchu – tak naturalny charakter jak i koloryt tych miejsc i obiektów wpisanych w krajobraz, miejsc, w których nastąpiła niejako „materializacja wiary”, począwszy od skromnej skrzyneczki nadrzewnej – do monumentalnych bogato zdobionych kaplic i figur przydrożnych. Z ludzkiej pamięci, archiwów i bibliotek pozyskiwał jak najwięcej informacji dotyczących historii, legend oraz motywacji stawiania krzyży i kapliczek. Badania te stały się dla Piotra Wypycha podstawą do napisania, obronionej w 2013 r. z wyróżnieniem, pracy doktorskiej „Dziedzictwo historyczne małej architektury sakralnej (XVIII-XX w.) na terenie Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych”.

 

Wystawę będzie można oglądać do 30 sierpnia. Wernisaż wystawy w niedzielę 30 lipca o godz. 18.00. Wejście od pl. Kościuszki. Wstęp wolny!


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

JTM ~JTM (Gość)27.07.2017 14:08

Cytuję:
nie ma ciekawszych motywów???


W średniowieczu kapliczki pełniły rolę punktów orientacyjnych w terenie. Pełniły też rolę kulturotwórczą i państwotwórczą, bo często były stawiane z okazji ważnych dla danej społeczności wydarzeń. Funkcja religijna - to jest tak naprawdę element towarzyszący. Krótko mówiąc, praktycznie każda kapliczka, to jacyś ludzie i jakaś historia z nimi związana. Polecam ci kapliczkę, którą w Sulejowie ufundował piotrkowski Żyd J.Pański w podzięce dla polskiej rodziny za uratowanie życia w czasie II wojny światowej.

21


ares1 ~ares1 (Gość)27.07.2017 11:21

To już nie ma ciekawszych motywów???

26


adwoj ~adwoj (Gość)27.07.2017 11:38

Piotrek,nie zwazaj na malkontentow- zawsze jakis sie pojawi.Ty jestes juz jedna z waznych postaci Piotrkowa!

32


JTM ~JTM (Gość)27.07.2017 08:55

Brawo, Piotrze!

60


reklama

Społeczność

Użytkowniku Adblocka!

To dzięki reklamom jesteśmy w stanie dostarczać Ci wiadomości z Piotrkowa i okolic oraz rozwijać nasz portal. Nasze reklamy nie są inwazyjne, nie stosujemy wyskakujących okien i nie zasłaniamy nimi treści, prezentujemy maksymalnie 4 reklamy na stronę.

Prosimy, wyłącz adblocka, dodając serwis ePiotrkow.pl do wyjštków wtyczki AdBlock, a następnie odśwież stronę.

Dodaj stronę do wyjątków

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat