Europejski Uniwersytet Latający w Gomulinie

ePiotrkowRegion Wtorek, 22 maja 20185 2911
Szkoła Podstawowa im. Ks. M. Wiewiórowskiego w Gomulinie aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego i Dnia Europy. Z tej okazji 15 maja z inicjatywy Szkolnego Klubu Obywatelskiego, którego opiekunkami są Ewa Maciołek i Małgorzata Kowalska, odbyło się spotkanie w ramach akcji edukacyjnej Europejskiego Uniwersytetu Latającego organizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jej celem było zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. SP w Gomulinie było jedną z 20 szkół z całej Polski, która dołączyła do tegorocznej, V edycji projektu.

Ładuję galerię...

Spotkanie rozpoczęły Małgorzata Kociniak i Anna Jędrzejewska z Punktu Informacji Europejskiej, które przekazały informację, czym jest i gdzie się znajduje Europe Direct, a wcześniej poprowadziły zajęcia z uczniami klasy IIIb na temat Unii Europejskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali film oraz prezentację na temat tego, co powstało lub uległo przemianie w ich małej ojczyźnie dzięki środkom z Unii Europejskiej. Anna Wiktorowicz, pracownik Urzędu Gminy opowiedziała o obecnych inwestycjach z wykorzystaniem środków unijnych oraz planach na przyszłość w gminie Wola Krzysztoporska. W wykładzie ekspert Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie prof. nadzw. dr hab. Marcin Szewczyk przybliżył i wyjaśnił uczniom zagadnienia dotyczące Karty Praw Podstawowych. Poruszył również temat funduszy strukturalnych, swobody przepływu osób, czy miejsca Polski w strukturach UE. Przedstawił dorobek UE oraz wskazał najważniejsze wyzwania, którym musi ona sprostać.

 

Część warsztatową poprowadził Mateusz Konieczny - trener i animator z Pracowni Inspiracji Kulturalnych, laureat konkursu dla animatorów społecznych. Podczas pracy w grupach uczniowie zastanawiali się, które prawa są dla nich najważniejsze.

Zajęcia w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego były praktyczną lekcją, podczas której uczniowie uświadomili sobie, że Unia Europejska zajmuje się bezpośrednio wieloma obszarami życia codziennego, a młodzi ludzie mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.

 

 

(materiały: UG Wola Krzysztoporska) 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)22.05.2018 21:32

Bardzo interesująca inicjatywa...brawo

00


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)22.05.2018 18:05

Szkoła powinna się spalić ze wstydu, że zamiast edukować serwuje uczniom propagandę. A oni są z tego jeszcze dumni, bo przecież "łapią punkty" za zaangażowanie. Żenada.

Cytuję:
Anna Wiktorowicz, pracownik Urzędu Gminy opowiedziała o obecnych inwestycjach z wykorzystaniem środków unijnych oraz planach na przyszłość w gminie Wola Krzysztoporska. W wykładzie ekspert Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie prof. nadzw. dr hab. Marcin Szewczyk przybliżył i wyjaśnił uczniom zagadnienia dotyczące Karty Praw Podstawowych. Poruszył również temat funduszy strukturalnych, swobody przepływu osób, czy miejsca Polski w strukturach UE. Przedstawił dorobek UE oraz wskazał najważniejsze wyzwania, którym musi ona sprostać.


Dla "równowagi" szkoła powinna zaprosić pana Tomasza Cukiernika, Stanisława Michalkiewicza albo Janusza Korwin-Mikkego, aby uczniowie mogli poznać również odmienny od unioentuzjastycznego punkt widzenia.

Cytuję:
Podczas pracy w grupach uczniowie zastanawiali się, które prawa są dla nich najważniejsze.


Wysnuł ktoś wniosek, że najważniejsze jest prawo do decydowania o sobie samym i swojej własności? Obawiam się, że nie.

Cytuję:
Zajęcia w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego były praktyczną lekcją, podczas której uczniowie uświadomili sobie, że Unia Europejska zajmuje się bezpośrednio wieloma obszarami życia codziennego


Azaliż powiadam Wam, że ślimaki w ryby zamienia, warzywa w owoce, banany prostuje... Sztuczki Jezusa to przy tym pikuś...

Cytuję:
a młodzi ludzie mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.


Buahahahahah!!!
Zdjęcie 5 jest zabawne. Jeśli uczniowie wierzą, że w eurokołchozie jest "prawo wolności słowa i podejmowania własnych decyzji" to świadczy tylko o tym, że serwowana propaganda odniosła skutek. Wolności słowa nie ma nawet w europarlamencie. A decyzje dotyczące organizacji życia obywateli tego eurocyrku podejmują NIEWYBIERALNI komisarze.

10


Ilona Rozpała ~Ilona Rozpała (Gość)22.05.2018 10:21

a konkurs na dyrektora szkoły w Bujnach to kto wygrał ?

00


Wera ~Wera (Gość)22.05.2018 09:00

Instytucja zaorywania młodych umysłów działa wręcz perfekcyjnie. :(

10


radna z bożej łaski ~radna z bożej łaski (Gość)22.05.2018 08:41

a kiedy są w ogóle wybory i jakie ?

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat