Pożar w kamienicy w al. 3 Maja

Środa, 09 lipca 201458
19 zastępów PSP gasiło pożar, który wybuchł w nocy z wtorku na środę w kamienicy w al. 3 Maja 10 w Piotrkowie (budynek przed MOK-iem). Ogień pojawił się tuż po północy.
fot. asfot. as
fot. użytkownik portalu

- Obudzili nas, bo się pali. Powyskakiwaliśmy z łóżek, bo większość ludzi już spała – mówi jedna z lokatorek kamienicy. - To było po dwunastej. Jak zeszłam na dół, strażacy już byli. Z tego co wiem, ogień pojawił się na dachu. Spalił się praktycznie cały dach, najbardziej od strony ogrodu. Jak strażacy lali wodą, to wszystko przemiękło.

Wszyscy lokatorzy kamienicy zostali ewakuowani. Większość noc spędziła na ulicy, choć Zarządzanie Kryzysowe podstawiło autobus, w którym mogli przeczekać najgorsze.

- Ze dwadzieścia po dwunastej było. Akcja trwała prawie do tej pory (godz. 6.30 – przyp. red.). Chyba ze siedemnaście samochodów strażackich przyjechało, z Niechcic, z Gorzkowic, z Woli Krzysztoporskiej - mówią lokatorzy z parteru kamienicy. - U nas jest jeszcze znośnie, ale ludzie z góry nie mają dachu nad głową. Wszystko jest poniszczone. Strażacy zadzwonili do kogoś, żeby zabrali ludzi chorych i matki z dziećmi gdzieś na nocleg. A teraz, co będzie? Wyburzyć i tyle!

- Strażakom brakło wody, bo w studzienkach nie ma wody, czekali aż przywiozą. Chodził tutaj taki pan i proponował nocleg w Ośrodku, ale prawie wszyscy zostali, bo wiadomo, to są w końcu nasze mieszkania, zostały niezamknięte, więc baliśmy się tak wszystko zostawić – mówi lokatorka z drugiego piętra. - Co teraz? Musimy dostać mieszkania, moje np. w ogóle nie nadaje się do mieszkania. Mam dziurę w przedpokoju, pościel mokra, kanapy mokre. TBS wybudował nowy budynek przy Zamurowej. Niech mi dadzą mieszkanie!

- Pozwolili mi tylko wejść po dokumenty, wody było po kostki w mieszkaniu na pierwszym piętrze, to można sobie wyobrazić, co było na drugim – mówi piotrkowianka.

 

- To był poważny pożar, jeśli chodzi o jego rozwój, rozmiary i zaangażowanie sił i środków – mówi brygadier Marek Skrobek, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Piotrkowie. - Ogień pojawił się na poddaszu, spaliło się ok. 500 m kw. powierzchni dachu. W pewnym momencie zagrożony był też budynek przyległy, czyli piotrkowski MOK. Lokalizacja pożaru trwała ok. 3 godzin. Był trudny do ugaszenia ze względu na ograniczony dostęp. Musieliśmy się tam dostać od strony sanepidu, czyli od posesji, która bezpośrednio sąsiaduje z kamienicą. Na szczęście jest tam na tyle szeroki wjazd, że mogliśmy wjechać drabiną mechaniczną. Od strony południowej jest wejście do obiektu MOK-u i tam również mogliśmy ustawić jeden z podnośników i stamtąd oddawać prądy wody na palący się dach. Pożar był skomplikowany, złożony i trudny do ugaszenia. Nie było dostępu od wewnątrz, a część działań prowadziliśmy od dziedzińca na klatkach schodowych. Nie było możliwości dostania się na poddasze, bo wysoka temperatura, która występuje przy tego rodzaju pożarach nie pozwala na prowadzenie skutecznych działań. W momencie, kiedy strażaccy dotarli na miejsce, pożar był już rozwinięty.


Mieszkańcy kamienicy twierdzą, że podczas akcji pojawił się problem – zabrakło wody. - Rzeczywiście nie mogliśmy skorzystać z hydrantów podziemnych. Skoro jest hydrant, to powinien być sprawny, na szczęście mieliśmy blisko hydrant przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Posiłkowaliśmy się dużą ilością środków, pościągaliśmy siły OSP z terenu powiatu, jak również zastępy PSP z Bełchatowa, Tomaszowa, Radomska. Chodziło nam o pojazdy ciężkie z dużą ilością środka gaśniczego, bo było bardzo duże zapotrzebowanie na wodę – wyjaśnia brygadier Skrobek.


Pożary w starym budownictwie są najtrudniejsze ze względu na układy komunikacyjne, których nie można przewidzieć. - W każdym obiekcie jest inaczej. O ile blok to jest prosty obiekt i możemy spodziewać się, że mieszkanie składa się np. z 3 pomieszczeń i nie ma różnego rodzaju pułapek, to w kamienicach nigdy nie wiadomo.


W akcji brało udział 19 jednostek, w sumie 82 strażaków.
Użycie dużej ilości wody spowodowało oczywiście zalanie mieszkań, czyli ogromne straty. Wstępne oceniono je na ok. 1,5 mln.


O tym, czy budynek będzie nadawał się do użytku zdecyduje nadzór budowlany.
Wstępna przyczyna pożaru to skutek niewłaściwego prowadzenia tzw. prac pożarowo niebezpiecznych. Wczoraj na dachu budynku prowadzono bowiem prace z użyciem ognia otwartego, którego użyto do zgrzewania papy.

 

 

Komentarz Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji!!!

"W związku z przekazywanymi informacjami o braku wody i niesprawnym hydrancie, informuję, że hydrant podziemny położony w odległości 7m od budynku jest w pełni sprawny.
Został on sprawdzony jak tylko otrzymaliśmy informację o problemach w czasie pożaru. Został on uruchomiony w ciągu minuty. Dziwi nas fakt o nieznajomości działania hydrantów podziemnych. Nie dopuszczam takiej sytuacji, raczej emocje w czasie akcji. Hydrant podziemny działa następująco wkładamy stojak z zaworami i odkręcamy zasuwę która w tym przypadku jest w odległości ok 2 metrów dobrze widoczna obudowana kostką brukową. Nie mogę zrozumieć dlaczego nie uruchomiono hydrantu. Hydranty nie mają swojej osobnej sieci i znajdują się na tej samej którą płynie woda do naszych mieszkań. Gdyby nie było wody to nie byłoby jej również w okolicznych mieszkaniach.
Co do miejsca pożaru i zaopatrzenia w wodę, to niezależnie od uruchomienia najbliższego hydrantu, w odległości ok. 200m , naprzeciw siedziby TBS znajduje się hydrant nadziemny o dużej wydajności, z którego straż pobiera wodę również w innych okolicznościach. Tak było również teraz. czas przejechania dwustu metrów rekompensowała wydajność hydrantu. Hydranty służą spółce również do płukania sieci, dlatego są często używane a przy tym sprawdzane. Straż pożarna przeprowadza regularne kontrole. Reasumując, w tym nieszczęściu jakie spotkało mieszkańców domu nie należy szukać winnych o braku wody i niesprawnym hydrancie, bo z całą stanowczością stwierdzam, a byłem osobiście przy uruchomieniu hydrantu, że urządzenia wodociągowe były sprawne".

Michał Rżanek

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

19

0


Komentarze (58)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jjj ~jjj (Gość)09.07.2014 14:00

Mam dziurę w przedpokoju, pościel mokra, kanapy mokre. TBS wybudował nowy budynek przy Zamurowej. Niech mi dadzą mieszkanie!
babo zarób sobie na mieszkanie i sobie kup - jak można mieć taką postawę??? to nie prl, gdzie się wszytsko każdemu należy! Mi mieszkania nie dali - musiałam wziać kredyt na 30 lat i żyję...

2310


ono onoranga09.07.2014 12:59

jak odkrecal kluczem strazak hydrant i woda nie leciala to chyba tak musialo byc wiekszosc z nas tam stojacych chyba to widziala??

71


senior ~senior (Gość)09.07.2014 12:58

Kurtyny wodne to wiadomo jak postawić i uruchomić. A w nowym bloku TBS za Kauflandem to tylko ledy 39 calowe. No trudno. Jakoś ludzie to przeboleją.

41


gnom ~gnom (Gość)09.07.2014 12:19

Czyli wychodzi na to, że szanowni strażacy powinni się troszeczkę douczyć obsługi hydrantów. Tak ładnie się prezentują w telewizji, a tu wychodzi prawdziwe oblicze.

48


PS ~PS (Gość)09.07.2014 12:01

Całe szczęście, że oprócz strat materialnych i spalonych bądź zniszczonych z powodu przemoczenia wodą dokumentów, nic nikomu się nie stało. Ciekawe jak ci pogorzelcy udowodnią staż pracy do emerytury jeżeli utracili dokumenty. Ile pieniędzy stracili a ile im zginęło też nie wiemy. W urzędzie miasta przy ul. Sienkiewicza 16A jest zatrudniony na etacie sztab zarządzania kryzysowego. Ci urzędnicy powinni jako pierwsi pojawić się ze strażakami i policją. Jako ciekawostkę podam, że szyld referatu zarządzania kryzysowego i obrony urzędu miasta Piotrkowa Tryb.na budynku przy ul. Sienkiewicza 16A pojawił się dopiero pod koniec maja 2014, po tym jak wyszło na jaw, że na budynku nie ma szyldu miejskiego rzecznika konsumentów podległego prezydentowi miasta który od kilku lat tam urzęduje podobnie jak referat zarządzania kryzysowego i obrony. Od czego jest sekretarz miasta? A co tam robił pełnomocnik prezydenta miasta ds rozwiązywania problemów alkoholowych Marek Krawczyński? Nagle wszyscy się przebudzili!

110


strażak SAM ~strażak SAM (Gość)09.07.2014 11:42

"Piotrkowianin78" napisał(a):
Dlaczego jedni dostają coś za darmo, mają wielkie pretensje do świata i wielkie mordy "z hasłem" dyj, dyj, dyj... , a inni muszą (tak jak w moim przypadku) brać kredyt na 30 lat i nikogo nie obchodzi, że nie mają w tym miesiącu na jedzenie dla dzieci. Jakbym poszedł do MOPR to by się okazało, że zarabiam za dużo.


Kredyty dają młodym ze zdolnością finansową do spłacania kredytu. Starszym ludziom i tym bezrobotnym oraz emerytom i rencistom w podeszłym wieku żaden bank kredytu na 30 lat nie udzieli. Zastanów się co piszesz.

113


PWiK ~PWiK (Gość)09.07.2014 11:31

W związku z przekazywanymi informacjami o braku wody i niesprawnym hydrancie, informuję, że hydrant podziemny położony w odległości 7m od budynku jest w pełni sprawny.
Został on sprawdzony jak tylko otrzymaliśmy informację o problemach w czasie pożaru. Został on uruchomiony w ciągu minuty. Dziwi nas fakt o nieznajomości działania hydrantów podziemnych. Nie dopuszczam takiej sytuacji, raczej emocje w czasie akcji. Hydrant podziemny działa następująco wkładamy stojak z zaworami i odkręcamy zasuwę która w tym przypadku jest w odległości ok 2 metrów dobrze widoczna obudowana kostką brukową. Nie mogę zrozumieć dlaczego nie uruchomiono hydrantu. Hydranty nie mają swojej osobnej sieci i znajdują się na tej samej którą płynie woda do naszych mieszkań. Gdyby nie było wody to nie byłoby jej również w okolicznych mieszkaniach.
Co do miejsca pożaru i zaopatrzenia w wodę, to niezależnie od uruchomienia najbliższego hydrantu, w odległości ok. 200m , naprzeciw siedziby TBS znajduje się hydrant nadziemny o dużej wydajności, z którego straż pobiera wodę również w innych okolicznościach. Tak było również teraz. czas przejechania dwustu metrów rekompensowała wydajność hydrantu. Hydranty służą spółce również do płukania sieci, dlatego są często używane a przy tym sprawdzane. Straż pożarna przeprowadza regularne kontrole. Reasumując, w tym nieszczęściu jakie spotkało mieszkańców domu nie należy szukać winnych o braku wody i niesprawnym hydrancie, bo z całą stanowczością stwierdzam, a byłem osobiście przy uruchomieniu hydrantu, że urządzenia wodociągowe były sprawne.
Michał Rżanek

81


adela ~adela (Gość)09.07.2014 11:00

"babka" napisał(a):

ale Stany to nie Polska. Straż pożarna nie odpowiada za stan techniczny hydrantów znajdujących się w mieście. Według przepisów odpowiada za to właściciel sieci wodociągowej na linii której się znajdują. Właściciel dba o to, czy hydranty są przeglądane i konserwowane

80


abc ~abc (Gość)09.07.2014 10:51

"3Maj" napisał(a):


Wiam
Rozporządzenie MSWiA z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U.Nr 121, poz. 1139) paragraf 10 ust. 7 hydranty zewnętrzne ppoż. powinny być co najmniej raz w roku poddawane przeglądom technicznym i konserwacji przez właścicela sieci wodociągowej przeciwpożarowej - właścicielem raczej jest gmina / miasto
Ustawa o ochrponie ppoż nakłada na właściciela terenu (Wójt/ burmistrz) m.in. wyposażenie terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe a więc i hydranty, które muszą być co najmniej raz w roku przeglądane.
Sama PSP/OSP raczej nie może sobie skontrolować hydrantów.

70


ono onoranga09.07.2014 10:46

to nie ameryka tylko polska myslisz ze strazacy nie maja nic do roboty tylko sprawdzac hydranty?a myslisz ze wszyscy sie tak sluchaja i naprawiaja hydranty myslcie ludzie a nie wypisujecie glupoty stala sie tragedia dla innych ludzi tez z uczuciami a co do twojego kredytu na30 lat to zawsze wszyscy placza ze to nie jest ich wlasnosciowe mieszkanie takze nie narzekaj

44


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat