Artykuły do tagu: zabytków

300 tys. zł dla piotrkowskich kościołów
Urząd Miasta zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł piotrkowskim parafiom na realizację zadań z zakresu ochrony i konserwacji zabytków. Pomimo trwającej epidemii i wiążącemu się z nią uszczupleniu miejskiej kasy, udało się utrzymać kwotę dofinansowani na poziomie z ubiegłych lat, a pieniądze trafią łącznie do 8 wspólnot - 6 katolickich, prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej.
Dodatkowe pieniądze na remont zabytków sakralnych
5 mln złotych zarezerwowali radni Sejmiku Województwa Łódzkiego na remonty zabytków, w tym przede wszystkim tych, znajdujących się w kościołach. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na renowację 80 obiektów. Wśród nich jest 8 z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego.
Piotrkowska delegatura konserwatora zabytków zostanie zlikwidowana
Piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi z dniem 1 stycznia 2019 roku zostanie zlikwidowana.
Kościół Panien Dominikanek już po remoncie
Zgodnie z sugestią konserwatora zabytków z wnętrza kościoła zniknął pas ornamentalny okalający podokienną część ścian. Nie pasował do wystroju wnętrza. Na remont czekają jeszcze m.in. arkady z kolumnami podpierające chór muzyczny. W minioną niedzielę, 20 września kościół Panien Dominikanek w Piotrkowie po trzymiesięcznym remoncie otworzył swoje podwoje dla wiernych.
Czy proboszcz odpowie przed sądem za drzewa?
Zniszczenie zabytku poprzez kompletne ogołocenie drzew - za to odpowie przeor opactwa Cystersów na Podklasztorzu. Ojciec Augustyn Węgrzyn tłumaczy, że drzewa zostały przycięte dla bezpieczeństwa ludzi. Z kolei konserwator zabytków i dyrektor Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych twierdzą, że 9 lip i 2 klony zostały drastycznie okaleczone poprzez amputację konarów. - Drzewa prawdopodobnie nie przeżyją - mówi konserwator. Sprawa trafiła do prokuratury.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat