Artykuły do tagu: wzrok

Co trzecie dziecko w Polsce skarży się na pogorszenie wzroku. Warto temu zaradzić jeszcze przed pierwszym dzwonkiem
Druga połowa sierpnia to dla wielu dzieci i rodziców czas przygotowań do nowego roku szkolnego. Warto pamiętać, że podręczniki i przybory nie wystarczą do sprawnej nauki. Zadbać trzeba również o dobry wzrok, zwłaszcza że w ciągu minionego roku co trzecie dziecko skarżyło się na pogorszenie widzenia. Jednocześnie aż 29% uczniów nie było w tym czasie na badaniu wzroku. Tymczasem nawet niewielkie upośledzenie wzroku może poważnie utrudniać prawidłowy rozwój.
Dzieci widzą więcej niż dorośli
Dzieci poniżej 7. miesiąca życia potrafią dostrzec obrazy, których nie widzą starsze dzieci i osoby dorosłe. Dzieje się tak w wyniku niewykształcenia się u nich tzw. maskowania wstecznego, które pojawia się później, wraz z rozwojem człowieka - wynika z badań naukowców z Chuo University i Japan Women’s University.
Ruszyła specjalna edycja Wielkiego Badania Wzroku - sprawdź w jakiej formie po lockdownie jest twój wzrok
Wzrok bywa nazywany królem zmysłów. Za jego pomocą dociera do nas ponad 80 proc. informacji o otaczającym świecie. Mimo to, Polacy niewystarczająco dbają o dobre widzenie na co dzień, szczególnie w trakcie pandemii. Wyniki lutowego badania ankietowanego na zlecenie Vision Express pokazały, że blisko co trzeci pytany z jej powodu zrezygnował z badań specjalistycznych [1]. Najbliższe tygodnie to szansa, by nadrobić zaległości – do końca czerwca we wszystkich salonach Vision Express trwa specjalna, letnia edycja Wielkiego Badania Wzroku.
Ślady demencji w siatkówce
Zmiany obserwowane w siatkówce oka mogą odzwierciedlać zmiany zachodzące w mózgu nawet na wczesnym etapie rozwoju demencji – wykazały nowe amerykańskie badania.
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe stanowią niemal niewidoczną gołym okiem pomoc dla osób, które cierpią na większe lub mniejsze wady wzroku. Dzięki nim wyraźne widzenie nie stanowi żadnego problemu. Nie musimy też korzystać z nie zawsze wygodnych okularów, które nie za dobrze nadają się na przykład podczas uprawiania sportu. Dziś zajmiemy się tym, w jaki sposób dobierać soczewki kontaktowe.
Zbadaj wzrok w kierunku jaskry
W związku z trwającym właśnie Światowym Tygodniem Jaskry (12 -18 marca), Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” realizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne i Sekcję Jaskry PTO.
30.12.2016 14:19
Okulary progresywne
Wzrok jest najważniejszym z ludzkich zmysłów. Oko nie jest jednak doskonałym narządem, a w związku z szeregiem wrodzonych i środowiskowych czynników często prezentuje różnego typu wady refrakcji. Współczesna technologia oferuje pomoce optyczne korygujące większość znanych zaburzeń optycznych. Takimi są np. okulary progresywne które są najlepszym rozwiązaniem dla osób po 40 roku życia.
Soczewki dla kierowców - jakie wybrać?
Jesień trwa w najlepsze, ale zima zbliża się coraz większymi krokami. Nietrudno o przekonanie, że to szczególnie nieprzyjemny czas dla kierowców. I nie chodzi tylko o niesprzyjające warunki atmosferyczne i drogowe, takie jak oblodzona jezdnia, zaspy, koleiny czy wreszcie opady. Dni są coraz krótsze, a noce coraz dłuższe - a prowadzenie w takich warunkach to już nie kwestia komfortu, a po prostu bezpieczeństwa.
Jeśli twoje dziecko mruży lub trze oczy, zezuje, łzawi, przybliża lub oddala przedmioty podczas ich oglądania, źle ocenia odległości, ma trudności z utrzymaniem równowagi lub narzeka na ból oczu, natychmiast należy udać się do specjalisty. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szybciej można dziecku pomóc.
Profilaktyczne, bezpłatne badania wzroku dla dzieci w wieku 4-5 lat odbywać się będą jeszcze do 30 listopada. Można je wykonywać w poradni okulistycznej w Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Piotrkowie. Badania mają na celu wczesne wykrycie wad refrakcji zeza i niedowidzenia.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat