Artykuły do tagu: wyzwolenie

Lewica pamięta o wyzwoleniu Piotrkowa
18 stycznia rankiem piotrkowianie obudzili się w wolnym od hitlerowców mieście, a ta data uznawana jest za wyzwolenie Piotrkowa. Co roku, w rocznicę wyparcia z miasta wojsk hitlerowskich, pamięć bohaterów walk o wolność wspomina piotrkowska Lewica.
Lewica pamięta o wyzwoleniu Piotrkowa
18 stycznia rankiem piotrkowianie obudzili się w wolnym od hitlerowców mieście, a ta data uznawana jest za wyzwolenie Piotrkowa. Co roku, w rocznicę wyparcia z miasta wojsk hitlerowskich, pamięć bohaterów walk o wolność wspomina piotrkowska Lewica.
Lewica uczciła 76. rocznicę wyzwolenia Piotrkowa
Dziś mija 76 lat od wkroczenia wojsk radzieckich do Piotrkowa i wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej, która przez niektórych jest uznawana za początek kolejnej. Takich wątpliwości nie mają piotrkowskie środowiska lewicowe, których przedstawiciele złożyli z tej okazji symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud oraz na cmentarzu żołnierzy radzieckich.
Street Workout Park „Wyzwolenie
Piotrków ma swój Street Workout Park. Specjalna strefa do treningu ulicznego znajduje się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. W czwartek nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi i otwarcie obiektu.
Uczcili rocznicę wyzwolenia Piotrkowa
Działacze lewicowi złożyli kwiaty przed pomnikiem „Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945" oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Rakowskiej. W ten sposób uczcili 74. rocznicę wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego spod okupacji hitlerowskiej, która przypada w piątek, 18. stycznia.
Uświetnili rocznicę wyzwolenia Piotrkowa
73. rocznica wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego spod okupacji hitlerowskiej była okazją do złożenia kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945". W styczniu 1945 roku do miasta wkroczyły wojska sowieckie kończąc tym samym ponad 5-letnią okupację hitlerowską.
Jak nas wyzwalano 69 lat temu (list do redakcji)
Autor mini-artykułu w „Ziemi Piotrkowskiej” o wyzwoleniu naszego grodu nie zauważył, że już nie musimy czcić takich rocznic, że odkłamanie faktów z tamtych lat trwa już dosyć długo albo nie rozumie różnicy między wyzwalaniem a zajmowaniem obcych ziem.
Nie mogli zebrać podpisów w szkole
Jak płachta na byka działa na niektórych hasło "zbieranie podpisów". Nawet jeśli nie chodzi o referendum, lecz zbieranie mieszkańców osiedla na wycieczkę. Tego doświadczyła ostatnio Rada Osiedla Wyzwolenia, której członkowie zostali wyproszeni ze Szkoły Podstawowej nr 11 podczas cotygodniowego zebrania.
1945: Wyzwolenie czy następna okupacja?
Co roku w dniach 17-18 stycznia powraca dyskusja na temat wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku, gdy do centralnej Polski wkroczyły wojska sowieckie. Zakończyła się okupacja niemiecka, a władzę w Piotrkowie i innych miastach regionu przejęli Rosjanie i polscy komuniści. - Zaczęło się kolejne zniewolenie - mówią jedni. - Wygoniliśmy Niemców i znowu byliśmy wolni - słychać z drugiej strony.
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat