Artykuły do tagu: rocznica

Flaga narodowa zostanie wciągnięta na maszt Zamku Królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
12 października 1943. Zapomniana rocznica
Jeszcze 21 lat temu była to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Świętowali ją przede wszystkim żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Dziś o 12 października 1943 roku praktycznie się nie mówi choć w historii Polski to ważna data. Z kilku względów…
Organizatorem sesji było Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Głównym punktem konferencji był referat Pawła Kowalskiego kierownika Oddziału Edukacji Publicznej IPN w łodzi pn. „Zbrodnia katyńska”.
Kolejna rocznica agresji radzieckiej: Cios w plecy
Zabicie tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach kaźni w 1940 roku to konsekwencja wydarzeń, które miały miejsce wiele miesięcy wcześniej. 17 września 1939 roku łamiąc wiele międzynarodowych konwencji i umów wojska radzieckie wkroczyły na terytorium państwa walczącego w tym czasie z hitlerowskimi Niemcami. Był to swoisty cios w plecy tyle, że wcześniej postanowiony przez dwa graniczące z Polską, mocarstwa.
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, dziś obchodzimy kolejną rocznicę upamiętniającą to wydarzenie.
Piotrkowscy harcerze na zlocie w Krakowie
W dniach 16 - 24 września odbywa się Jubileuszowy Zlot 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie, na Błoniach.
W niedzielę (1 sierpnia) przypada 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Dokładnie 600 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie pod dowództwem Władysława Jagiełły rozgromiły siły zakonu krzyżackiego.
Tomaszów Mazowiecki kończy dziś 180 lat! Dokładnie 6 lipca 1830 roku został podpisany akt nadania Tomaszowowi praw miejskich, a prywatny ośrodek fabryczny Antoniego Ostrowskiego mógł przedstawić dwóch kandydatów na urząd burmistrza.
Zanim król Władysław Jagiełło wyruszył na Grunwald, skoncentrował swe wojska pod Wolborzem, o czym przypomniano w miniony weekend podczas wojewódzkich obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat