Artykuły do tagu: odkrywamy znane i nieznane

Odkrywamy znane i nieznane - Piotrkowskie schrony
W czasach zimnej wojny i okresu komunizmu powstało wiele budowli, które miały chronić mieszkańców przed atomową apokalipsą. Do dziś ostało się w Piotrkowie wiele z nich. Schrony znajdują się w podziemiach wielu bloków i instytucji. I obecnie stanowią raczej ciekawostkę niż realne zabezpieczenie przed wojną atomową.
Odkrywamy znane i nieznane - kopalnia w Bełchatowie
Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie mieszkańcy Polski mają z Bełchatowem jest znajdująca się nieopodal miasta kopalnia. Wyrobisko na przestrzeni lat rozrosło się tak bardzo, że obecnie jest już widoczne z kosmosu i dorobiło się określenia „największej dziury w ziemi”, jaką można obserwować w naszym kraju. Dziś nieco więcej na temat tego właśnie miejsca.
Odkrywamy znane i nieznane - pomnik przy ul. Budki w Piotrkowie
Znajdujący się nieopodal torów pomnik stanął „na budkach” w 1965 roku. Upamiętnia rozstrzelanych przez hitlerowców partyzantów i mieszkańców Piotrkowa. Pamiętnej egzekucji dokonano 12 lutego 1944 r. o godz. 9.00 na nasypie kolejowym.
Odkrywamy znane i nieznane - Kościół św. Małgorzaty w Witowie
Zwracający z daleka uwagę dwiema wieżami kościół pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie powstawał na przestrzeni 66 lat. Podobnie jak klasztor w Sulejowie, pełnił także funkcje obronne. Dziś stanowi ważną część historycznego dziedzictwa regionu, związaną z zakonem Norbertanów.
Odkrywamy znane i nieznane - Kamienne baranki i pawie w Piotrkowie
Wykonane z kamienia i metalu stada stanowią już od ponad dwudziestu lat element krajobrazu miasta. Wzbogacają przestrzeń, urozmaicają teren, a często też zastanawiają. Skąd wzięły się w Piotrkowie? Dziś odkrywamy ich historię.
Odkrywamy znane i nieznane - Schron bojowy w Rozprzy
W czasie działań wojennych w 1939 roku linia obrony Piotrkowa i Łodzi została wzmocniona bunkrami, a jeden z nich znajduje się w Rozprzy. To tzw. schron tradytorowy dwustronny, wyposażony w strzelnice na dwa ciężkie karabiny maszynowe.
Odkrywamy znane i nieznane - Góra Kamieńska
Góra Kamieńska (zwana też często Kamieńsk) to najwyższy szczyt województwa łódzkiego, choć nie stworzyła go natura, ale człowiek. Jest to tzw. produkt uboczny działającej koło Bełchatowa, Szczercowa i Kamieńska kopalni węgla brunatnego. W zależności od źródła, wysokość góry jest liczona od 386 do 406 metrów nad poziomem morza. Zimą działa tu ośrodek narciarski, z kolei latem nie brakuje miłośników rowerów górskich. To też świetne miejsce na spacer połączony z lekką wspinaczką.
Odkrywamy znane i nieznane - Uroczysko Święte Ługi
Kto szuka ucieczki przed gwarem miasta i hałasem cywilizacji, ten z pewnością zachwyci się miejscem, które proponujemy odwiedzić tym razem. To urokliwy i cichy zakątek, pełen ptactwa, bogatej roślinności i wielu dzikich jezior. Można się tu poczuć jak na Mazurach. A to wszystko niespełna 50 km od Piotrkowa.
Odkrywamy znane i nieznane - Hala Targowa w Piotrkowie
Piotrkowska Hala Targowa miała pomóc miastu odbudować status sprzed wojny. Dać impuls do odbudowy przemysłu i handlu. Dlatego też na jej budowę zaciągnięto niebotyczny, jak na tamte czasy, kredyt w wysokości niecałych dwóch milionów dolarów. Inwestycja miała rozmach, a piotrkowska hala miała być jedną z czterech tego typu budowli w kraju.
Odkrywamy znane i nieznane - Kościół św. Floriana w Sulejowie
Kościół św. Floriana w Sulejowie to nie tylko miejsce modlitwy, ale też ciekawy punkt na turystycznej mapie regionu. Ze względu na architekturę i położenie jest odwiedzany zarówno przez turystów, jak i studentów historii sztuki. Jest też niemym świadkiem najnowszej historii tej okolicy. Do tego Sulejów jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania regionu i do wypoczynku.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat