Jak wspólnie świętować tegoroczną 102. rocznicę odzyskania niepodległości? Co zrobić 11 listopada, gdy musisz zostać w domu? Wystarczy w samo południe włączyć radio Strefa FM (98,2) i dołączyć do narodowego słuchania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Można wysłuchać go w milczeniu, zaśpiewać lub zagrać na instrumencie - najważniejsze to być razem w tej wyjątkowej chwili.
Archiwiści z Piotrkowa Trybunalskiego będą świętować swój dzień. Już 30 września zapraszają wszystkich miłośników historii zapisanej w materiałach archiwalnych do wizyty w progach Archiwum Państwowego w Piotrkowie, przy ul. Jerozolimskiej 29.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie związane z Funduszami Europejskimi w Polsce. Odbywać się będą już po raz siódmy, w tym roku w wersji online. Od 25 do 27 września na stronie dniotwarte.eu będzie można oglądać programy na żywo, wziąć udział w koncertach, warsztatach i konkursach z nagrodami. Na wydarzenie zaprasza marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Muzeum w Piotrkowie zaprasza na widowisko historyczne "Raut u Piłsudskiego", podczas którego będzie można się przenieść w czasy międzywojenne. Wydarzenie zaplanowano na sobotę (26.09) i wpisuje się ono w obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą". Początek widowiska o godzinie 18:00 przy pl. Zamkowym 4. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie piotrkowskiego Muzeum.
W niedzielę o 16:00 na Cmentarzu Parafialnym w Wolborzu odbędą się Powiatowe Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Na uroczystość zapraszają Starosta Piotrkowski Piotr Wojtysiak i Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros.
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w uroczystościach patriotyczno – religijnych, które odbyły się przy łódzkiej archikatedrze, wzięli udział Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki i Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Piotrkowski poseł PiS Grzegorz Lorek zaprosił kilka dni temu prezydenta Krzysztofa Chojniaka i starostę Piotra Wojtysiak do wspólnego uczczenia 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z panującą epidemią samorządowcy uznali, że świętowanie w szerokim gronie może stwarzać niepotrzebne zagrożenie i osobno złożyli wiązanki w imieniu mieszkańców miasta i powiatu. W związku z tym zamiast jednych wspólnych obchodów, odbyły się trzy skromne uroczystości.
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
W obliczu panującej pandemii, okolicznościowa naklejka z 1915 roku ma symbolicznie połączyć piotrkowian podczas tegorocznych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do udostępniania grafiki, będącej hołdem dla pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, zaprasza piotrkowski Urząd Miasta. Jej autorem jest piotrkowianin, który zmarł w wyniku szerzącej się wówczas epidemii.
W 2004 roku Sejm RP ustanowił, że 2. maja będziemy obchodzić Dzień Flagi, która obok godła i hymnu jest naszym głównym symbolem narodowym. Ten dzień to okazja by zamanifestować swój patriotyzm i przywiązanie do biało - czerwonych barw. - Wydarzenia ostatnich miesięcy uświadamiają nam, że patriotyzm to przede wszystkim odpowiedzialność za dobro ojczyzny i obywateli, a także pokora wobec dobra nadrzędnego jakim jest Rzeczpospolita Polska - powiedział Krzysztof Chojniak, odnosząc się do obowiązujących aktualnie obostrzeń.