Artykuły do tagu: konstytucja

226.rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie
Po uchwaleniu Ustawy Rządowej wiele miast Rzeczypospolitej deklarowało wierność jej postanowieniom. Wśród nich był Piotrków (wówczas jeszcze nie Trybunalski), który jako jeden z pierwszych poparł ustalenia dokonane na Sejmie Wielkim (1788-1792).
3 maja w Piotrkowie. Zaczynamy od mszy w amfiteatrze
Od mszy świętej w amfiteatrze miejskim (godz. 10.00) rozpoczną się miejskiej obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
20. rocznica Konstytucji RP. Czas na zmiany?
2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe przyjęło ostateczną wersję nowej konstytucji. Głosowało za nią 451 parlamentarzystów, przeciw było 40. To czwarta polska ustawa zasadnicza nie licząc tej z 1952 (PRL).
Harcerze opanowali centrum miasta
Z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w parku Jana Pawła II harcerze z piotrkowskiego hufca ZHP zorganizowali piknik miejski. Przygotowano sporo atrakcji, zarówno dla tych starszych, jak i tych młodszych.
Msza w amfiteatrze w strugach deszczu
Uroczystości poświęcone 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Piotrkowie o godz. 10.00 w amfiteatrze miejskim. Niestety pierwszą część obchodów zepsuła pogoda. Msza święta odprawiana była w strugach deszczu.
Konstytucja 3 Maja a Piotrków
Dziś obchodzimy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Piotrków Trybunalski jako jedno z pierwszych miast Rzeczpospolitej podpisało wierność pod tekstem majowej uchwały.
Święto Konstytucji w Piotrkowie
Uroczyste obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja potrwają w naszym mieście kilka dni.
.Nowoczesna rozdawała Konstytucję
Działacze .Nowoczesnej rozdawali dziś na Rynku Trybunalskim egzemplarze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
95. rocznica uchwalenia konstytucji marcowej
17 marca 1921 roku Sejm Ustawodawczy tekst konstytucji przyjął przez aklamację. Składała się ze 126 artykułów, podzielonych na 7 rozdziałów. W Polsce obowiązywała do 1935 roku, gdy zastąpiła ją konstytucja kwietniowa.
Mandaty z fotoradarów niezgodne z Konstytucją
Mandaty z fotoradarów są niezgodne z Konstytucją, jak bowiem orzekł Trybunał Konstytucyjny, Ustawa Zasadnicza wymaga, by przetwarzanie danych osobowych, zwłaszcza w przypadku używania ich przy karaniu obywatela, było regulowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu. Wejście w życie wyroku odroczono na 9 miesięcy i właśnie tyle czasu mają rządzący na zmianę prawa.
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat