Artykuły do tagu: historia

Publikacja już za kilka dni trafi do rąk czytelników.
Kpt Głowacki z Piotrkowa odbierze Krzyż Kawalerski
Kapitan Józef Głowacki z Piotrkowa odbierze Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta Rzeczpospolitej z rąk wojewody Jolanty Chełmińskiej.
To był dom dla oficerów
Miał być pierwszym z trzech zaplanowanych. Został jedynym. Lokum znalazło tu 18 rodzin oficerskich i podoficerskich. Wzniesiony na terenie koszar taboru, kosztował przeszło 261 tys. złotych.
Willa Wanda na sprzedaż – czy będzie kupiec?
Zabytkowa nieruchomość w centrum Piotrkowa będzie wystawiona na sprzedaż. Czy znajdzie się kupiec?
Dyrektor szkoły szalał z siekierą, ksiądz ratował dzieci
Dyrektor szkoły zaatakował sześciu uczniów. Czterech w stanie ciężkim trafiło do szpitala. Jeden zmarł. Ofiar nie było na szczęście więcej dzięki bohaterskiej postawie księdza, który powstrzymał furię pedagoga z siekierą.
Choć początek piotrkowskiego lotniska w obecnym jego charakterze datowany jest na lata 50. minionego stulecia, to jednak jako obiekt do wykonywania lotów ta część miasta służyła piotrkowianom, i nie tylko im, na długo jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.
Nic nie może wiecznie trwać...
Na skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Żeromskiego jeżdżą dziś autobusy, pędzą samochody, a spieszący się ludzie obojętne mijają niewielki mur otaczający kościół Marii Panny. W tym miejscu na wzniesieniu przy parafialnym kościółku ponad 600 lat temu istniał pierwszy piotrkowski cmentarz.
Instytucja niedzielnych poranków filmowych powraca. Starsi piotrkowianie wspominają je z rozrzewnieniem.
Balonem ze stratosfery do Piotrkowa
W minioną niedzielę, 14 października, niemal cały świat na chwilę wstrzymał oddech, gdy ze stratosfery, „z krawędzi kosmosu”, swój skok wykonywał Felix Baumgartner. Okazuje się jednak, że co prawda nie skoki, ale loty do stratosfery mają także na swoim koncie Polacy. Mało tego o jeden z takich pierwszych lotów „otarł” się Piotrków na długo przed tym zanim ktokolwiek usłyszał o śmiałych planach Austriaka. To na polach pod naszym miastem wylądował balon kulisty „Polonia” poruczników Burzyńskiego i Hynka, po tym jak osiągnął wysokość 10000 metrów…
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika zaprasza na spotkanie z Władysławem Zammelem, synem Michała Zammela, autora książki “W pułapce gestapo i NKWD – historia mojego życia”.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat