Artykuły do tagu: historia

Kim był Ludwik Danielak?
Postać Ludwika Danielaka, który działał po II wojnie św., na obszarze powiatu piotrkowskiego i w Bełchatowie i jego okolicach, wzbudza gorące emocje...
Piotrków. Konferencja naukowa na Zamku
„Ministrowie spraw zagranicznych RP” – to nazwa konferencji, która trwa w piotrkowskim Muzeum. Udział w niej biorą najwybitniejsi znawcy dyplomacji w kraju m.in. prof. Waldemar Paruch z UMCS czy Wojciech Skura z Uniwersytetu Pomorskiego. Swoje referaty przygotowali także przedstawiciele organizatora czyli Instytutu Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii UJK.
Unikatowe fotosy ze Stanisławem Mikulskim i Basią Kwiatkowską
Stanisław Mikulski, na kilka lat przed tym, zanim został słynnym Klossem. Śliczna Barbara Kwiatkowska u progu swej filmowej kariery. Oboje młodzi, uśmiechnięci, a w tle piotrkowska Starówka...
Wielkanoc w dawnej piotrkowskiej prasie
Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
23.03.2014 18:12
Schron nasz piotrkowski
Schron to z definicji takie miejsce, gdzie się można schronić, ale czy rzeczywiście? W Piotrkowie mamy ich zaledwie kilkanaście. W sumie miejsce mogłoby w nich znaleźć mniej niż tysiąc osób. Lepiej nie obliczać, jaki to procent naszej miejskiej populacji.
Związki z Piotrkowem autora kultowego Pana Samochodzika
Do końca marca w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie przy ul. Jerozolimskiej trwa wystawa poświęcona twórczości literackiej Zbigniewa Nienackiego. Niewielu jednak wie, że autor kultowego Pana Samochodzika miał sporo wspólnego z naszym miastem.
Czar pierwszych taksówek
Pierwsze taksówki na ulicach Piotrkowa pojawiły się dopiero w latach 30. minionego stulecia. Ich kierowcy wcale nie mieli łatwego życia.
Sejm znów obradował w Piotrkowie
Piotrkowianie, nie tylko ci zainteresowani historią swojego miasta, mogli w niedzielę, 9 marca w jednej z sal piotrkowskiego Muzeum przyjrzeć się na żywo obradom polskiego parlamentu za czasów króla Zygmunta I Starego.
Unikalne miejsce w piotrkowskim sądzie
W jednej z sal Sądu Okręgowego w Piotrkowie znajduje się miejsce wyjątkowe - Sala Tradycji Sądownictwa im. Stanisława Srzednickiego. To właśnie Srzednicki miał odwagę pod zaborem rosyjskim orzekać w języku polskim.
Jak się żyło w Piotrkowie w czasach PRL-u?
Każdy, kto chce wiedzieć, lub przypomnieć sobie te czasy może odwiedzić fanpage na facebooku pod tytułem „Piotrków Trybunalski w PRL-u”.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat