Artykuły do tagu: czwartek

O pączkach w tłusty Czwartek. Rozmowa z autorką
Z lukrem lub cukrem pudrem, z nadzieniem różanym, marmoladą, a nawet toffi. Dzisiaj najpopularniejszą przekąską w wielu domach i biurach jest pączek. To z okazji tłustego czwartku, który w tym roku świętujemy właśnie 11 lutego.
O pączkach na karnawał i tłusty czwartek
Wielkimi krokami zbliża się tłusty czwartek i koniec karnawału, a to okres, który Polacy tradycyjnie spędzają na zabawie i zajadaniu się pysznościami - najchętniej pączkami. Swoim przepisami na różne wariacje tej popularnej słodkości podzieliła się z nami Beata Królikiewicz, autorka bloga kulinarnego "Niebo na talerzu".
Chcesz zostać policjantem? Weź udział w
W najbliższy czwartek od godziny 13:00 będziecie mogli za pośrednictwem fanpage'u Zostań Łódzkim Policjantem uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rekrutacji do służby w Policji.
Prognoza pogody na najbliższe dni
Jaka pogoda czeka nas w Wielką Środę i Wielki Czwartek? Czy nadal możemy spodziewać się temperatur powyżej 20 stopni? Zapytaliśmy o to obserwatora przyrody, Zdzisława Cyganiaka.
W tłusty czwartek Polacy zjedzą ok. 7 tys. ton pączków. Średnio po 2,5 pączka na osobę
W tłusty czwartek Polacy zjedzą ok. 7 tys. ton pączków - wynika z opublikowanych w środę wyliczeń Banku BNP Paribas. Do przygotowania ciasta drożdżowego, w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużyte łącznie ok. 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.
Tłusty czwartek, czyli… Dzień Pączka
Dziś tłusty czwartek. Niektórzy z nas zjedzą mnóstwo pączków, a na pewno więcej niż jednego. Polacy zazwyczaj zjadają tego dnia 7 tysięcy ton tego tłustego i słodkiego smakołyku. Jeden to około 300 – 400 kcal.
Tłusty czwartek u gospodyń z gminy Grabica
W tłusty czwartek jak Polska długa i szeroka na stołach królują pączki i faworki. Aby tradycji stało się zadość, w gminie Grabica delegacje z czterech Kół Gospodyń Wiejskich (z Krzepczowa, Boryszowa, Ostrowa i Żychlina) zakasały rękawy i przygotowały mnóstwo słodkości. Stara ludowa tradycja mówi, że ten kto w tłusty czwartek nie zje pączka, nie będzie miał szczęścia. Panie wzięły sobie te słowa do serca i beztrosko oddały się tłustoczwartkowej rozpuście. Wszyscy mogli objadać się do woli.
Tłusto i słodko. Ile pączków zjecie?
W czwartek 28 lutego, na 52 dni przed Wielkanocą, obchodzimy tłusty czwartek. Niektórzy z nas zjedzą dziś mnóstwo pączków. Podobno tak każe tradycja.
O tłuszczu w tłusty czwartek
Jeden pączek to aż 300 kcal. Jeśli zaplanowaliście, że zjecie trzy, to... zdecydowanie za dużo, ale jeden w sam raz. Tak radzi dietetyk. Dziś tłusty czwartek i właśnie o tłuszcz pytamy eksperta – Magdalenę Kościańską, dietetyk z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
Nie ma Tłustego Czwartku bez pączków
Z toffi, czekoladą, marmoladą, serem, a może ze słoniną, boczkiem i mięsem? Pączki to tradycyjny przysmak na Tłusty Czwartek, ale zwyczaj jedzenia ich ze słodkim nadzieniem pojawił się w Polsce dopiero w XVI wieku.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat