Gmina Wola Krzysztoporska zamierza ubiegać się o pozyskanie środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania z zakresu zbierania, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.
Kolejna partia azbestu zniknie wkrótce z terenu gminy Wola Krzysztoporska. W połowie listopada w Urzędzie Gminy zawarta została umowa z firmą, która odbierać będzie azbest. Prace będą polegać na odpowiednim zapakowaniu, załadowaniu, transporcie i unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest znajdujących się na nieruchomościach osób fizycznych na terenie gminy Wola Krzysztoporska.
W 2020 roku eternit zostanie usunięty w sumie z terenu 46 gospodarstw, znajdujących się na terenie gminy Sulejów, m.in. w Barkowicach Mokrych, Kałku, Witowie, Kole, Przygłowie, Włodzimierzowie, Zalesicach, Białej, Klementynowie czy Poniatowie.
Zdrowiej i bezpieczniej jest na terenie gminy Wola Krzysztoporska. O ile zdrowiej? O 130,983 ton rakotwórczego azbestu, który dzięki działaniom Urzędu Gminy został usunięty z terenu gminy. I to całkiem bezpłatnie dla mieszkańców. Warto dodać, że w roku 2020 również przeprowadzona będzie taka akcja. Już można składać wnioski.
Patowa sytuacja przy ulicy Łódzkiej w Piotrkowie Trybunalskim. Na trawniku w okolicy dziecięcej przychodni zalegają niezabezpieczone płyty włóknowo - cementowe, czyli eternit. To niebezpieczne odpady, które należy usuwać zgodnie z procedurami. Właściciel płyt nie jest znany, a do Urzędu Miasta jak i do firmy zajmującej się odbiorem odpadów nie wpłynęło żadne zgłoszenie w tej sprawie, o której poinformował nas czytelnik portalu.
Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Może być przyczyną wielu chorób. Włókna przenikają do płuc, gdzie mogą latami zalegać, powodując choroby nowotworowe.
Najpierw był zachwyt popularnym i tanim materiałem budowlanym, a po kilkudziesięciu latach walka z nim i całkowity zakaz stosowania w wielu krajach. Mowa oczywiście o eternicie, którego najbardziej niebezpiecznym – zagrażającym zdrowiu – składnikiem jest azbest. Na polskich dachach i elewacjach znajduje się wciąż przeszło 1,3 mld mkw płyt azbestowo-cementowych, czyli około 15 mln ton. Na wsiach więcej niż w miastach. W gminie Grabica w powiecie piotrkowskim inwentaryzacja wykazała, że łączna masa wyrobów azbestowych opiewa na wagę około 5 mln 787 tys. 144 kg.
Azbest niegdyś uznawany był za doskonały materiał budowlany – jest odporny zarówno na mróz, jak i upały, ciężko go zgnieść, a jeszcze trudniej rozciągnąć. Nie poddaje się też substancjom żrącym ani ogniowi, ale jest niestety bardzo szkodliwy, powodując szereg problemów zdrowotnych, dlatego jego usunięcie jest koniecznością. Polska zobowiązała się do całkowitego usunięcia azbestu ze swojego terenu do 2032 r.
Wola Krzysztoporska będzie ubiegała się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest.
W gminie Rozprza będą zbierać szkodliwy azbest. Włodarze gminy otrzymali dofinansowanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na opracowanie programu zbierania azbestu i wyrobów zawierających azbest.