Artykuły do tagu: asf

ASF coraz bliżej naszego województwa!
Na granicy powiatów przysuskiego (południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego) i opoczyńskiego w Łódzkiem znaleziono padłego dzika. Wykonano próby w kierunku ASF, wynik okazał się dodatni. Co to oznacza dla rolników z powiatu piotrkowskiego?
Czy mundurowi też będą strzelać do dzików?
Jakie jest zagrożenie ASF-em dla naszego regionu i w jakim kierunku powinno rozwijać się polskie rolnictwo? Na te tematy debatowali we wtorek (28 stycznia) członkowie Komisji Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciele rolników, inspekcji weterynaryjnych oraz poseł PiS Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przedstawił założenia najnowszej specustawy. Jej zapisy mają rozszerzyć uprawnienia służb mundurowych związanych z odstrzałem dzików.
Odstrzał dzików konieczny do skutecznej walki z ASF?
Sanitarny odstrzał dzików to od dłuższego czasu praktykowany sposób walki z wirusem ASF. Niedługo na myśliwych może zostać nałożony obowiązek jego przeprowadzania. W życie może wejść bowiem specustawa zmuszająca ich do takiego odstrzału.
Kolejny sanitarny odstrzał dzików
500 dzików ma zostać odstrzelonych do 31 marca 2020 roku na terenie Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wydał rozporządzenie w tej sprawie.
Zlikwidować pogłowie dzika do zera?
„Wirus ASF - Sytuacja bieżąca" to temat tegorocznego forum rolniczego ziemi piotrkowskiej, które obyło się 25 października. Hodowla świń jest jedną z tradycyjnych gałęzi rolnictwa naszego regionu, którą rolnicy uprawiają od pokoleń. Żółta strefa zagrożenia przed afrykańskim pomorem świń znów się powiększyła w Łódzkiem. Rolnicy z powiatu piotrkowskiego z niepokojem obserwują nowe ogniska występowania ASF i przygotowują się na najgorsze.
ASF coraz bliżej. Sanitarny odstrzał dzików pomoże?
ASF niebezpiecznie blisko województwa łódzkiego. W północno-wschodniej części województwa wprowadzono już tzw. strefę żółtą, czyli obszar ochronny.
Do dzików będą strzelać dłużej
Termin sanitarnego odstrzału dzików w kilku okręgach łowieckich naszego regionu został wydłużony 31 grudnia 2019 roku, wcześniej informowano, że zakończy się 31 października.
Przedsiębiorstwa w Łódzkiem mają działać skuteczniej
Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra spotkał się we wtorek z przedsiębiorcami z Bełchatowa, by dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się osoby prowadzące własne firmy.
Wirus ASF postępuje. Co z powiatem piotrkowskim?
- Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń nie zatrzymał się, nie zaginął, nie cofnął, tylko stopniowo postępuje w Polsce w kierunku zachodnim. Istnieje realne zagrożenie, że ta choroba dotrze do powiatu piotrkowskiego - ostrzega Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim. W województwie łódzkim, w powiecie łowickim, wyznaczono już żółtą strefę, która zobowiązuje rolników do przestrzegania pewnym ograniczeń.
Będzie kolejny sanitarny odstrzał dzików w naszym regionie
Wojewoda Łódzki wydał zarządzenie, które umożliwia redukcję pogłowia dzików m.in. na terenie powiatu piotrkowskiego w ramach przeciwdziałania afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim w samym Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim do 20 sierpnia myśliwi mają odstrzelić 150 zwierząt. Sanitarny odstrzał dzików ma być wykonany także w powiatach bełchatowskim i opoczyńskim (po 50 sztuk), radomszczańskim (20 sztuk) i tomaszowskim (100 sztuk).
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat