Artykuły do tagu: Znalezisko

Bomba lotnicza i dwa pociski w Lesie Wolborskim
Wybuchowe pamiątki z okresu II wojny światowej znaleziono w Lesie Wolborskim w Piotrkowie. Miejsce zabezpieczają policjanci, bo będzie tam detonowana bomba lotnicza.
Średniowieczne znalezisko w Lubieniu. Czy będą kolejne odkrycia?
Na niezwykłe znalezisko natknął się mieszkaniec wsi Lubień w gminie Rozprza. Podczas spaceru po lesie odnalazł on średniowieczny grot od włóczni, który prawdopodobnie ma przeszło 800 lat. W okolicy odkryto wcześniej cmentarz z XI wieku. Kolejne odkrycie może świadczyć o tym, że miał on większy obszar lub że istniało tam inne miejsce pochówku. Odpowiedzi przyniosą dopiero dalsze badania.
Rozbierał komin. Znalazł dwa granaty
Dwa granaty z okresu II wojny światowej znalazł na jednej z posesji mieszkaniec Przedborza.
Muzyczne odkrycie w piotrkowskim muzeum
Wśród zgromadzonych w Muzeum w Piotrkowie eksponatów udało się odnaleźć prawdziwą perełkę muzyki ludowej Ziemi Piotrkowskiej. To zapisy tekstów i nut utworów ludowych wykonywanych przez kapele działające na obszarze dawnego powiatu piotrkowskiego.
O odkryciu polichromii zdecydował przypadek
Kilkusetletnie imponujące polichromie odnowiono w prezbiterium klasztoru Bernardynów w Piotrkowie. Efekty trwających dwa lata żmudnych prac konserwatorskich mieszkańcy miasta mogli podziwiać podczas uroczystej mszy św. z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niebezpieczne znalezisko w Sulejowie
Na placu po byłym przedszkolu podczas prac związanych z rewitalizacją robotnicy natknęli się na niewypał z II wojny światowej. Jest to granat RPG-40 produkcji rosyjskiej.
Schrony przeciwlotnicze odkryte w trakcie prac rewitalizacyjnych na placu Kościuszki w Tomaszowie trafią do Skansenu Rzeki Pilicy. Konserwator zabytków uznał, że szczeliny pochodzące z okresy II wojny światowej mają mała wartość historyczną.
Robotnicy znaleźli ludzkie szczątki
W środę (31 lipca) o godzinie 14.15 tomaszowscy policjanci otrzymali informację, iż na ulicy Wilczej na terenie prac budowlanych zostały ujawnione ludzkie szczątki.
Nietypowego odkrycia dokonali robotnicy podczas remontu jednej z kamienic w Tomaszowie. Znaleźli zamurowaną w ścianie (prawdopodobnie) mezuzę - czyli mały pojemnik wykonany z metalu. Znajdował się w nim zwitek pergaminu z naniesionymi fragmentami Tory.
W Tomaszowie Mazowieckim prowadzone są wykopaliska, podczas prac odnaleziono m. in. przedmioty i kości wojowników, które mogą mieć nawet 1800 lat - mówi Michał Góra archeolog z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat