Dni tygodnia można odliczać, co nikogo nie dziwi. Na przykład do wakacji, które kojarzą się ze zwiedzaniem. Ale dni tygodnia w przypadku województwa łódzkiego można też zwiedzać. To za sprawą nazewnictwa, które pozwala zaplanować wizytę w takich miejscowościach jak Piątek czy Sobota.
W wielu prywatnych archiwach na terenie Europy zachowały się zdjęcia przedstawiające okupowany Piotrków. Fotografie przedstawiają niemieckich żołnierzy na ulicach naszego miasta, przed charakterystycznymi piotrkowskimi budynkami, kościołami czy obiektami użyteczności publicznej, w wielu przypadkach zniszczonymi przez naloty Luftwaffe w pierwszych dniach września 1939 roku.
Z inicjatywy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim 14 września (czwartek) o godz. 11.30 w piotrkowskiej Filii UJK (ul. Słowackiego 114/118, bud. B sala 14) odbędzie się wykład „Działania wojenne na ziemi piotrkowskiej we wrześniu 1939 roku” Krzysztofa Bojarczuka, historyka regionalisty. Wstęp wolny.
– Ranni leżeli wszędzie, jedni na siennikach, inni na rzuconej naprędce na podłogę kopce siana. Było ich pełno nawet na szpitalnym korytarzu. Żołnierzy i cywilów. On, młody żołnierz z pułku grodzieńskiego, który walczył na Longinówce, skonał przy mnie krzycząc: – Mamo!
W czasie wojny obronnej w 1939 roku piotrkowianie walczyli na różnych frontach. Jednym z nich był Konrad Guderski, tajny wysłannik Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódca obrony Polskiej Poczty w Gdańsku. Choć urodził się w Piotrkowie to raczej niewiele osób o nim tu pamięta. Zresztą trudno się dziwić, przez lata jego tożsamość była owiana tajemnicą…