Artykuły do tagu: Wojna

Odkrywamy znane i nieznane – pamiątkowy głaz na Wierzejach
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
Książka na weekend – wojenna historia miłosna i nie tylko
Kolejny weekend jesieni to seria dedykowana głównie dla pań, choć nie tylko. To też propozycje dla miłośników opowieści z historią w tle. Z pewnością z taką lekturą uda się w udany sposób spędzić kilka najbliższych wieczorów.
Odkrywamy znane i nieznane - Tomaszów - Skansen Rzeki Pilicy
Tytułowa toaleta, to nie byle jaki wychodek. To samotnia carów, którzy do Spały na polowania przyjeżdżali. Dziś odwiedzana przez turystów, jako jeden z eksponatów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. To kolejne miejsce, które polecamy na cel weekendowej wycieczki.
Książka na weekend – thrillery na jesień
Na pierwszy weekend jesieni polecamy serię thrillerów, które dostarczą dawkę emocji i wrażeń, od których z pewnością zrobi się gorąco. Gęsia skórka jest wręcz gwarantowana, bo w zestawieniu na ten weekend znalazły się pozycje fachowców od wodzenia czytelników za nos i grania na ich emocjach. To m.in. wznowiona powieść katastroficzna Grahama Mastertona.
Bitwa pod Piotrkowem Trybunalskim 5-6 IX 1939
Główne kierunki natarcia niemieckich sił były znane polskim strategom na rok przed wybuchem wojny. Liczono się, że Niemcy będą nacierać na Warszawę od strony północnej (wzdłuż Noteci i Wisły), oraz od południa przez Piotrków.
Sulejów pamięta o pomordowanych [zdjęcia]
4 września 1939 roku na Sulejów spadły bomby niemieckiego agresora. W bombardowaniach zginęły tysiące niewinnych ofiar. Pamięć pomordowanych uczcili w niedzielę mieszkańcy, samorządowcy oraz zaproszeni goście. W ramach obchodów na Placu Straży przygotowano m.in. rekonstrukcję tamtych tragicznych zdarzeń.
Lewica pamięta o polskich bohaterach
Piotrkowska Lewica uczciła pamięć bohaterów walczących o wolność Polski w trakcie kampanii wrześniowej. Jej przedstawiciele złożyli kwiaty pod trzema pomnikami w Piotrkowie.
Książka na weekend - historia największej epidemii w dziejach
Tym razem coś dla miłośników historii, bo z jednej strony proponujemy powieść, której akcja osadzona jest w czasach II wojny światowej, a z drugiej - ciekawą książkę opisującą największą pandemię w dziejach ludzkości. A była nią dżuma. Na okrasę dorzucamy coś lekkiego – powieść obyczajową nie tylko dla nowożeńców.
Upamiętnili bohaterów walczących o wolność
83 lata temu, 1 września, w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, wybuchła II wojna światowa. W dniu kolejnej rocznicy tych tragicznych w dziejach Polski wydarzeń, także w Piotrkowie delegacje oddały hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny.
83 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP – początek II wojny światowej
83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat