Artykuły do tagu: TłustyCzwartek

Tłusty czwartek u gospodyń z gminy Grabica
W tłusty czwartek jak Polska długa i szeroka na stołach królują pączki i faworki. Aby tradycji stało się zadość, w gminie Grabica delegacje z czterech Kół Gospodyń Wiejskich (z Krzepczowa, Boryszowa, Ostrowa i Żychlina) zakasały rękawy i przygotowały mnóstwo słodkości. Stara ludowa tradycja mówi, że ten kto w tłusty czwartek nie zje pączka, nie będzie miał szczęścia. Panie wzięły sobie te słowa do serca i beztrosko oddały się tłustoczwartkowej rozpuście. Wszyscy mogli objadać się do woli.
Tłusto i słodko. Ile pączków zjecie?
W czwartek 28 lutego, na 52 dni przed Wielkanocą, obchodzimy tłusty czwartek. Niektórzy z nas zjedzą dziś mnóstwo pączków. Podobno tak każe tradycja.
O tłuszczu w tłusty czwartek
Jeden pączek to aż 300 kcal. Jeśli zaplanowaliście, że zjecie trzy, to... zdecydowanie za dużo, ale jeden w sam raz. Tak radzi dietetyk. Dziś tłusty czwartek i właśnie o tłuszcz pytamy eksperta – Magdalenę Kościańską, dietetyk z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
Nie ma Tłustego Czwartku bez pączków
Z toffi, czekoladą, marmoladą, serem, a może ze słoniną, boczkiem i mięsem? Pączki to tradycyjny przysmak na Tłusty Czwartek, ale zwyczaj jedzenia ich ze słodkim nadzieniem pojawił się w Polsce dopiero w XVI wieku.
Tłusty Czwartek, czyli pączkowe szaleństwo
Po śląsku krepel, po angielsku doughnut; w Austrii puffel, a we Włoszech ciambella. Jakkolwiek go nazwiemy - pączek w każdym przypadku brzmi dziś równie sympatycznie i rozczulająco. Czas na Tłusty Czwartek, czyli wielką kaloryczną fiestę - na którą przecież raz do roku można sobie pozwolić.
Słodko i tłusto w szkole w Bujnach
Tłusty czwartek w ZSR CKP w Bujnach świętowano przy pączkach produkcji klasy III technikum żywienia i gospodarstwa domowego oraz dziewcząt z klasy III technikum leśnego.
Tłusty czwartek na łyżwach
Bal przebierańców na łyżwach - zabawę na miejskim lodowisku w parku Poniatowskiego zorganizował w tłusty czwartek piotrkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Ostatni czwartek przed Wielkim Postem – jemy pączki
Chcesz zapewnić sobie powodzenie na cały rok? Koniecznie zjedz dziś coś słodkiego. Najlepiej pączka, bo... lepiej nie kusić losu.
Zjedz pączka, bo inaczej zjedzą cię komary!
Dziś tłusty czwartek. Jak podchodzimy do tego dnia? I skąd wzięła się ta tradycja?
27.02.2014 09:46
Za co lubimy pączki?
Tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją właśnie w ten dzień, chcąc zapewnić sobie powodzenie w całym roku, musimy skusić się na coś słodkiego. Tego dnia nikogo nie obowiązują diety.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat