Artykuły do tagu: Synagoga

Synagoga użyczona archiwistom
Archiwum Państwowe w Piotrkowie przenosi się do synagogi. Budynek przy ul. Jerozolimskiej został użyczony przez miasto archiwistom do listopada 2024 roku. Potem Archiwum przeniesie się do docelowej siedziby, czyli kompleksu budynków przy ul. Batorego.
Wiemy, kto przeprowadzi się do synagogi
Wiadomo już, co stanie się z piotrkowską synagogą. Od czerwca 2019 r., czyli odkąd jej mury opuściła Miejska Biblioteka Publiczna, budynek stoi pusty. Wkrótce przeniesie się tam Archiwum Państwowe.
Co dalej z piotrkowską synagogą?
Od czerwca korzystać możemy z mediateki, która powstała na placu Pofranciszkańskim. A to oznacza, że piotrkowska synagoga przy ul. Jerozolimskiej, gdzie przez lata mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna, opustoszała. Czy, kiedy i w jaki sposób budynek zostanie zagospodarowany?
340 lat temu Jan III Sobieski zezwolił Żydom osiedlać się za murami Piotrkowa
Dziś przypada 340. rocznica wydania słynnego przywileju króla Jana III Sobieskiego, zezwalającego Żydom na osiedlanie się poza murami Piotrkowa, na terenach Wielkiej Wsi i Podzamcza, podlegających wówczas staroście piotrkowskiemu. Decyzja monarchy zapoczątkowała istnienie piotrkowskiej dzielnicy żydowskiej, zwanej również Żydowskim Miastem Piotrków. W sierpniu 1939 roku piotrkowian żydowskiego pochodzenia było blisko 14 tys. i stanowili oni blisko 1/4 ogółu mieszkańców miasta.
Radni przeniosą się do synagogi?
Podczas pierwszej sesji Rady Miasta Piotrkowa sala konferencyjna piotrkowskiego magistratu (Pasaż Rudowskiego) pękała w szwach. Czy obrady zostaną przeniesione do piotrkowskiej synagogi? Nie wykluczają tego władze miasta.
Uczniowie z Izraela odwiedzili piotrkowską synagogę
Uczniowie jesziwy, czyli szkoły talmudycznej z izraelskiego Yad Binyamin, odwiedzili w czwartek Wielką Synagogę przy ul. Jerozolimskiej w Piotrkowie. Młodzież zapoznała się z historią Piotrkowa i jego związkami z kulturą żydowską.
Co stanie się z piotrkowską synagogą?
Piotrków przygotowuje się do budowy nowej biblioteki miejskiej. Przetarg, który wyłoni wykonawcę ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Budowa miałaby ruszyć w 2017 r. Co stanie się z obecną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Murek okalający najstarszy cmentarz żydowski będzie odnowiony
Miasto odrestauruje murek okalający najstarszy cmentarz żydowski w Piotrkowie. Teren znajduje się tuż za budynkiem biblioteki przy ul. Jerozolimskiej, w której niegdyś mieściła się synagoga.
A jednak naprawili murek
Kilka miesięcy temu na stan terenu za piotrkowską synagogą skarżyła się jedna z mieszkanek miasta. Murek okalający teren żydowskiego cmentarza był zrujnowany.
WNĘTRZE, KTÓREGO JUŻ NIE MA
W miejscu dzisiejszych białych ścian widniała urzekająca bogactwem i pięknem dekoracja malarska. Płaski sufit w stylu baroko okalało dwanaście kalendarzowych znaków na niebieskim tle. Na ścianie zachodniej zaś obrazy polichromiczne miejsc świętych w Palestynie wyobrażały „Ścianę Płaczu”. Ścianę wschodnią pokrywała natomiast pozłacana ornamentacja z drzewa gruszkowego...

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat