Artykuły do tagu: Sobota

W tym roku pokarmy musimy pobłogosławić sami
Wielka Sobota chyba każdemu z nas kojarzy się z koszyczkiem i wspólnym gromadzeniem się w kościołach, aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. W tym roku, w związku z panującą epidemią, będzie niestety inaczej... Nie możemy się wspólnie spotkać, ale to wcale nie znaczy, że musimy zrezygnować z tradycyjnej 'święconki' - mówi ojciec Gracjan Kubica, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie, z którym rozmawialiśmy o tym, jak przeżyć tegoroczne święta i o znaczeniu Wielkiej Soboty oraz tradycjach z nią związanych.
W Wielką Sobotę sklepy otwarte krócej
W przedświąteczną sobotę sklepy będą pracować krócej - maksymalnie do godz. 14. W związku z epidemią i ograniczeniami np. dotyczącymi liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie oraz zbliżającymi się świętami większość sieci spożywczych zmieniła czas pracy swoich placówek.
Piotrkowianie święcili pokarmy
Wielka Sobota to dzień, w który zgodnie z tradycją katolicy udają się do świątyń z wielkanocnymi koszyczkami, aby poświęcić pokarmy. Oprócz święcenia pokarmów, tego dnia adoruje się także Jezusa w Grobie Pańskim.
Święciliśmy pokarmy w kościołach
Wielka Sobota. To w ten dzień zgodnie z tradycją katolicy udają się do świątyń z wielkanocnymi koszyczkami, aby poświęcić pokarmy. W Piotrkowie od rana wielu mieszkańców udawało się w tym celu do kościołów. Odwiedzali też Grób Pański. W kościele o. Bernardynów adorowali przy nim strażacy OSP.
Biała Sobota w przyszpitalnej poradni dla kobiet
Cytologia to proste, a jednocześnie niezwykle ważne badanie, które w sposób pewny i dokładny ocenia stan szyjki macicy oraz wykrywa wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, nadżerki oraz raka we wczesnym stadium, co daje stuprocentową pewność wyleczenia.
Wielka Sobota - święcenie pokarmów
Dziś Wielka Sobota – ostatni dzień Wielkiego Postu. Dla katolików to czas zadumy, refleksji i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Właśnie dzisiaj wierni przychodzą do kościołów z koszami pełnymi wielkanocnych pokarmów – jajek, wędlin, chleba, ciast i słodyczy. W tym dniu - oprócz koszyczków - poświęcone zostaną ogień i woda, a ponadto nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Zwieńczeniem Wielkiej Soboty i najważniejszą częścią Triduum Paschalnego - będzie Wigilia Paschalna, czyli liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego.
26.03.2016 10:13
Święcenie pokarmów
Dziś Wielka Sobota. W Kościele Katolickim w tym dniu tradycyjnie błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.
02.11.2015 11:01
W najbliższą sobotę, 7 listopada Sala Obsługi Klienta w piotrkowskim Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie czynna w godzinach 9.00 - 14.00.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat