Artykuły do tagu: Poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocy jest kolejnym dniem oktawy wielkanocnej
Poniedziałek Wielkanocy jest kolejnym dniem oktawy wielkanocnej, trwającej przez 8 dni począwszy od pierwszej niedzieli wielkanocnej. Okres ten traktowany jest, jako jedna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mimo wyjątkowego charakteru wierni tego dnia nie są zobowiązani do udziału we mszy św.Zgodnie z tradycją w świątyniach w Polsce, Poniedziałek Wielkanocny eucharystie sprawowane są jednak według porządku niedzielnego.
Dzisiaj lany poniedziałek. Policja apeluje o pozostanie w domach
Pogoda może nas dzisiaj zachęcać do świątecznych spacerów czy do tradycyjnego oblewania wodą w lany poniedziałek. Jednak dla własnego bezpieczeństwa należy zrezygnować z jednego i drugiego. Policja apeluje, by zostać w domach, a dla łamiących ograniczenia przewiduje mandaty.
17.04.2017 13:40
Za wybryki grozi mandat
Świąteczny poniedziałek to nie tylko dzień wolny od pracy. Właśnie dzisiaj oblewamy się wodą w ramach ludowej tradycji znanej jako śmigus-dyngus.
Lany poniedziałek w okresie późnego PRL
W ostatnich latach Śmigus – Dyngus w Piotrkowie nie jest już tak mocno „świętowany” jak np. w okresie późnego PRL-u. Wówczas mało kto mógł przejść suchy idąc do czy z kościoła lub na spacer.
Nie lubię poniedziałku! Jak mieszkańcy województwa łódzkiego radzą sobie ze stresem?
Według badania GFK Polonia „Polacy a stres” szacuje się, że 32% mieszkańców województwa łódzkiego uważa poniedziałek za najbardziej stresujący dzień tygodnia, a 75% opisuje poniedziałkowe samopoczucie jako przeciętne, słabe lub złe.
Lany poniedziałek. Uwaga na kary za chuligańskie wybryki!
Świąteczny poniedziałek to nie tylko dzień wolny od pracy. Właśnie tego dnia oblewamy się wodą w ramach ludowej tradycji znanej jako śmigus-dyngus. Policja i straż miejska apelują o umiar i ostrzegają: za oblewanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, grożą surowe kary.
Prezydent ogłasza bitwę na gąbki
W oryginalny sposób wielkanocny poniedziałek będą spędzać tomaszowianie. Władze miasta postanowiły urządzić bitwę na gąbki.
Za chuligańskie wybryki grozi mandat!
Pamiętajmy, że za oblanie przypadkowej osoby, nawet w Lany Poniedziałek, grozi mandat!
Tegoroczny Lany Poniedziałek w Piotrkowie
Dziś drugi dzień Wielkanocy czyli Lany Poniedziałek zwany też Śmigusem-dyngusem, Oblewanką czy Polewanką. Skąd się wzięła tradycja na polewanie wodą? Jest to nawiązanie do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia. Czy Piotrkowianie tradycje kontynuują?

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat