Artykuły do tagu: Niepełnosprawność

Kadra Polski trenowała w Sulejowie
Zakończyło się zgrupowanie kadry Polski w piłce siatkowej plażowej osób niepełnosprawnych. Reprezentanci trenowali na boiskach przy szkole podstawowej w Sulejowie.
Ekipa
Dzisiaj o godzinie 20.05 na antenie Polsatu premiera odcinka popularnego programu nagrywanego w gminie Sulejów. Ekipa "Nasz Nowy Dom" działała w Poniatowie i przebudowała dom Patryka Kabzińskiego i jego najbliższych.
Niech każda matka sama decyduje, czy jest w stanie udźwignąć ten ciężar
Estera była czwartym dzieckiem pani Luizy. Nic nie wskazywało, że z ciążą jest coś nie tak, że dziecko może być chore. Dziewczynka urodziła się z wodogłowiem, ale - jak się później okazało - to było najmniejszym problemem, bo doszły wady kręgosłupa, żeber, zwężenie dróg oddechowych, szczątkowo wykształcona tkanka mózgowa. Może, gdyby jej mamie nie odmówiono badań prenatalnych, wszystko potoczyłoby się inaczej. Estera dożyła 19. urodzin, choć lekarze twierdzili, że nie przeżyje roku. - Niech każda matka sama decyduje, czy jest w stanie udźwignąć ten ciężar. To jest ciężki kawałek chleba – mówi dziś pani Luiza, 3 lata po śmierci córki.
Michał chce znowu
Michał Ludwiczak z Kamieńska uległ ciężkiemu wypadkowi w 2009 roku. Lekarze nie dawali mu wielkich szans na przeżycie, a nawet jeśli, to chyba nikt nie wierzył, że będzie mógł prowadzić aktywny styl życia - poza nim samym... Podczas rehabilitacji w ośrodku w Bielsku - Białej zetknął się z trójkołowym, poziomym rowerem, który od razu stał się jego miłością i pasją. W ostatnich latach razem z przyjaciółmi z Passion Life Joy Team organizują kolejne wielodniowe wyprawy rowerowe w ramach akcji "Pokonać siebie" i starają się udowodnić, że nigdy nie należy tracić nadziei, a dzięki wytrwałości i wierze można zrealizować każde marzenie.
Niepełnosprawny wyborca może być dowieziony na głosowanie
Wybory prezydenckie już w najbliższą niedzielę. Osoby niepełnosprawne mają możliwość dowozu do lokalu wyborczego. Takie udogodnienie organizowane jest przez Urząd Miasta w Piotrkowie. Taką potrzebę należy jednak wcześniej zgłosić.
Niepełnosprawność a niezdolność do samodzielnej egzystencji
Niezdolność do samodzielnej egzystencji to nie to samo co niepełnosprawność. Pojęcia te bardzo często są mylone, jednak różnice między nimi są istotne, szczególnie w kontekście świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. Pamiętajmy, że to nie stopień niepełnosprawności decyduje o przyznaniu tego świadczenia.
Dla Michała nie ma rzeczy niemożliwych
Michał Ludwiczak z Kamieńska w 2009 roku ucierpiał w wypadku. Lekarze nie dawali mu wtedy dużych szans na przeżycie, a on... dał im dowód na to, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Teraz każdego dnia pokazuje innym, że żyjąc z niepełnosprawnością można każdego dnia spełniać swoje marzenia. W 2017 roku Michał przejechał na specjalnie skonstruowanym rowerze drogę od Bałtyku do Tatr. Teraz wraz z przyjaciółmi rusza w jeszcze bardziej wymagającą podróż. W ten weekend startuje do Rzymu.
Moje dziecko nauczyło mnie, co jest ważne w życiu
31-letni Łukasz z Podolina w gminie Moszczenica choruje na porażenie mózgowe. On i jego mama każdego dnia zmagają się z mniejszymi bądź większymi wyzwaniami, które stawia przed nimi życie. Podejmują je. Łukasza spotkałem w jednym z korytarzy Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego Szansa. Powiedział mi, gdzie mam szukać jego mamy. Rozmowa z nią była pełna emocji. Od wzruszenia, poprzez pogawędkę o zwykłych sprawach, aż do szczerego śmiechu. Pani Elżbieta mówi, że Łukasz jest jej największym szczęściem.
22.11.2014 06:53
Pytania zbyt osobiste?
Poszła z mamą na komisję lekarską, chodziło o wydanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Pytali, kto obcina mamie paznokcie, ile w domu jest pokoi i czy jest wanna. Córka nie mogła uwierzyć własnym uszom, matka się rozpłakała.
Uczniowie pomogli niepełnosprawnemu
Uczniowie trzecich klas kierunku budowlanego z Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie w ramach praktyk odbudowali chodnik dojazdowy niepełnosprawnemu bełchatowianinowi.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat