Artykuły do tagu: Leki

Przeziębienie i grypa latem – jak zapobiegać?
Choć przeziębienie i grypa kojarzą się z okresem jesienno-zimowym, także latem mogą przytrafiać się nam infekcje wirusowe. W tym czasie jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur – czy to w związku z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i wychodzeniem na zewnątrz, gdzie panuje upał, czy też z dużymi różnicami temperatury między dniem a porankiem czy nocą. W dodatku niektóre letnie dni bywają chłodne i deszczowe. Wspomniane warunki zwiększają ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę. Jak zapobiegać letnim infekcjom?
Co jest przyczyną alergii na początku wiosny?
Choć wiosna to czas zielenienia się traw, pięknie kwitnących drzew i zdecydowanie cieplejszej pogody, niektóre osoby uskarżają się w tym czasie na szereg uciążliwych dolegliwości. Mowa o alergikach, doświadczających nieprzyjemnych objawów takich jak katar czy łzawienie oczu w kontakcie z określonymi substancjami. Co wywołuje wczesnowiosenne alergie i jak sobie z nimi radzić?
Leki przeciwwirusowe - jak działają? Kiedy po nie sięgnąć?
Tegoroczna dyskusja dotycząca chorób wirusowych zdominowana jest oczywiście przez koronawirusa. Nie można jednak zapominać, że Polacy cały czas chorują również na grypę, która może być nie mniej niebezpieczna od koronawirusa, szczególnie dla osób o obniżonej odporności albo borykających się z innymi chorobami. W walce z nią pomóc mogą jednak leki przeciwwirusowe.
Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie
Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. W Łódzkiem rekordzista wykupił w styczniu br. recepty na 36 różnych leków. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kampanię edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.
Leki kupimy tylko w aptece?
Sprzedaż leków w sklepach powinna być ograniczona. Tak uważa Naczelna Rada Aptekarska, która zaznacza, że leki powinny być sprzedawane przede wszystkim w aptekach.
Ile trwa przeziębienie? Co zrobić, aby szybko stanąć na nogi?
Mówi się, że leczone przeziębienie trwa 7 dni, a nieleczone tydzień. Nie oznacza to jednak, że niestosowanie w jego trakcie leków nie ma sensu. Nawet jeśli nie skrócą znacząco czasu trwania choroby, pomogą złagodzić objawy, a niekiedy uchronią przed powikłaniami. Dowiedz się, ile trwa przeziębienie i jakie są skuteczne metody leczenia!
Jak szybko zwalczyć kaca, czyli skuteczny detoks alkoholowy
Detoks alkoholowy to sposób na natychmiastową regenerację oraz oczyszczenie organizmu ze szkodliwych dla niego substancji. Działa kojąco nie tylko na ciało człowieka, ale także wspiera mentalnie i umożliwia racjonalne myślenie. Dlaczego odtrucie alkoholowe jest tak skuteczne i jakie decyzje można podejmować po detoksykacji?
Będziemy mieć rok na wykupienie leków
Zmieniły się zasady realizowania e-recept. Od soboty pacjenci będą mogli wykupić leki w ciągu 365 dni, a nie jak do tej pory - w ciągu 30 dni. Wydłużony czas na realizację nie dotyczy wszystkich leków. E-recepty na antybiotyki trzeba będzie zrealizować w ciągu 7 dni, a na leki psychotropowe w czasie 30 dni. Nowy system niepokoi farmaceutów.
Sporty drużynowe, czyli jak połączyć aktywność fizyczną i życie towarzyskie
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) zaleca regularną aktywność fizyczną, jako jedną z podstawowych metod zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Sumienne podejmowanie wysiłku znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nadwagi, otyłości i wielu chorób nowotworowych.
Nowy wykaz leków refundowanych
Od 1 maja 2017 roku obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, na którym znalazły się m.in. kolejne leki na chorych na stwardnienie rozsiane czy niewydolność serca. Seniorzy po 75 roku życia bezpłatnie dostaną np. nowe leki stosowane w nadciśnieniu. Zmieniają się ponadto niektóre programu lekowe.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat