Artykuły do tagu: Konserwator

Nie ma zgody na wyburzenie ruiny przy ul. Batorego. Co z przebudową Relaksu?
Dokumentacja jest gotowa, a pozwolenie na budowę wydane, teoretycznie nic więc nie stoi na przeszkodzie, by mogła ruszyć zapowiadana przez władze Piotrkowa przebudowa hali Relax przy ul. Batorego. Sprawa jednak trochę się skomplikowała, bo konserwator zabytków nie zgodził się na wyburzenie starego budynku dawnej rektyfikacji, który stoi przy hali sportowej. Co teraz?
Piotrkowska delegatura konserwatora zabytków zostanie zlikwidowana
Piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi z dniem 1 stycznia 2019 roku zostanie zlikwidowana.
Spotkanie w sprawie „Pomnika historii”
Na Zamku w Piotrkowie spotkał się dziś zespół który zajmuje się przygotowaniem wniosku o przyznanie naszemu miastu tytułu „Pomnika Historii”. To kolejne posiedzenie zespołu. Tym razem w obradach brała udział Aleksandra Stępień - Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Kościół Panien Dominikanek już po remoncie
Zgodnie z sugestią konserwatora zabytków z wnętrza kościoła zniknął pas ornamentalny okalający podokienną część ścian. Nie pasował do wystroju wnętrza. Na remont czekają jeszcze m.in. arkady z kolumnami podpierające chór muzyczny. W minioną niedzielę, 20 września kościół Panien Dominikanek w Piotrkowie po trzymiesięcznym remoncie otworzył swoje podwoje dla wiernych.
Są pieniądze na ochronę zabytków
Coraz więcej pieniędzy przeznacza się na ochronę zabytków, przez co ich stan powoli się polepsza. Częściej o zabytki zaczynaja dbać także właściciele prywatni.
W tym roku odrestaurowano sporo cennych zabytków w regionie. - Są to głównie dzieła sztuki sakralnej - mówi Zygmunt Błaszczyk, kierownik piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Właściciel kamienicy usunął pamiątkową tablicę
Tablica upamiętniająca 750-lecie Piotrkowa Trybunalskiego zniknęła z jednej z zabytkowych kamienic w Rynku Trybunalskim.
Wyburzyli kamienice, a gdzie inwestorzy?
Przed rokiem z powierzchni miasta zniknęło kilka XIX-wiecznych kamienic. Miasto postanowiło wyburzyć budynki, aby później działki, na których stały sprzedać. Celem było ożywienie okolic Starego Miasta i przyciągnięcie inwestorów. Czy to się udało?
Czy proboszcz odpowie przed sądem za drzewa?
Zniszczenie zabytku poprzez kompletne ogołocenie drzew - za to odpowie przeor opactwa Cystersów na Podklasztorzu. Ojciec Augustyn Węgrzyn tłumaczy, że drzewa zostały przycięte dla bezpieczeństwa ludzi. Z kolei konserwator zabytków i dyrektor Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych twierdzą, że 9 lip i 2 klony zostały drastycznie okaleczone poprzez amputację konarów. - Drzewa prawdopodobnie nie przeżyją - mówi konserwator. Sprawa trafiła do prokuratury.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat