Artykuły do tagu: Ipn

Uczyli się poprzez zabawę
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 , czyli popularnym "Ekonomiku" odbyła się "ciekawa lekcja historii". Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w rozgrywce, która ma służyć przedstawieniu w atrakcyjnej dla ucznia formie historii II wojny światowej w kon­tekście udziału polskich formacji zbrojnych.
Dwie mogiły dla bohaterów sprzed lat
Dwie mogiły wojenne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcono w niedzielę (19.11.2023) na Cmentarzu Parafialnym w Bęczkowicach (gm. Łęki Szlacheckie). Pierwsza to tablica upamiętniająca majora Antoniego Skrzyneckiego, druga zaś jest grobem nieznanego żołnierza.
Wystawa przed Akademią Piotrkowską. Historia osób przymusowo internowanych ?
Czy to lekcja prawdziwej historii, czy subiektywnie podana kolejna "prawda historyczna"? W czwartek (16.11) przed Akademią Piotrkowską w Piotrkowie otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Ekspozycja, zdaniem organizatorów, prezentuje historię osób przymusowo pobieranych do wojska w okresie stanu wojennego.
Konferencja naukowa „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Ofiary niemieckiej zbrodni uroczyście pochowane po 83 latach
Po 83 latach pomordowani w moszczenickim lesie zostali oficjalnie pochowani podczas państwowego pogrzebu. Na Cmentarzu Parafialnym w Moszczenicy spoczęło 25 ofiar zamordowanych przez niemieckich zbrodniarzy w trakcie drugiej wojny światowej.
Dariusz Rogut nie jest już dyrektorem IPN. Będzie pracował w Piotrkowie?
Dariusz Rogut nie jest już dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. O zakończeniu swojej pracy w IPN-ie poinformował w poniedziałkowy (15.05.2023) wieczór za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, dziękując wszystkim, z którymi współpracował jako szef instytutu.
IPN: Zapalmy światło wolności
13 grudnia to jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii Polski. Tego dnia 1981 roku wprowadzono w naszym kraju stan wojenny. W kolejną rocznicę tego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności". Aby się przyłączyć wystarczy zapalić świeczkę.
Poznali realia wojny polsko-bolszewickiej w tirze z
„Gra Szyfrów" zawitała do Piotrkowa. Służy ona nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej. Przybliża grającym realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów. Na wystawie gra dostępna jest na VR oraz PC. To coś dla tych, którzy chcą odkryć skrywane tajemnice wywiadu, złamać szyfry, wypełnić misję i przechytrzyć wroga.
Co z pomnikiem żołnierza w sowieckim mundurze?
Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
Film o wojennej historii Parzniewic
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat