Artykuły do tagu: Historia

Piotrkowska Fara pomnikiem historii?
- Nadanie obiektowi rangi pomnika historii jest jedną z najwyższych form ochrony zabytków, przyznawaną tylko tym, które mają wielkie znaczenie dla kultury i historii Polski - mówi Wojciech Malesa, pracownik kancelarii w piotrkowskiej Farze (parafii pw. św. Jakuba).
DZIEJE PIOTRKOWSKIEJ POCZTY MAŁO ZNANE
Istnieje w Piotrkowie od 338 lat, a od 183 lat w tym samym miejscu. Powstała na mocy królewskiego uniwersału. Była siódmą pocztą w I Rzeczypospolitej. Jej poczmistrz cieszył się przywilejami równymi przywilejom królewskich dworzan.
W Tomaszowie Mazowieckim prowadzone są wykopaliska, podczas prac odnaleziono m. in. przedmioty i kości wojowników, które mogą mieć nawet 1800 lat - mówi Michał Góra archeolog z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Pierwsza Piotrkowska Książka Telefoniczna
Czy wizyta w miejskim archiwum może dostarczyć powodów do śmiechu? Wydawać by się mogło, że przeglądanie starych pożółkłych dokumentów i rozsypujących się akt jest raczej zajęciem bardzo nudnym i mającym niewiele wspólnego z rozrywką.
Gazowy interes nad Strawą cz. II
To był interes życia. Choć była warta 200 mln, jej nabywcy zapłacili zaledwie 3 mln. Niestety radość nie trwała zbyt długo. Kryzys przyszedł szybciej niż w Stanach Zjednoczonych. Choć trzeba przyznać, że Amerykanie znacznie się do tej sytuacji przyczynili…
3 lipca w Bęczkowicach odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający zamordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej mieszkańców wsi Bartodzieje.
Gazowy interes nad Strawą (cz. I)
W Piotrkowie pojawiła się za sprawą Niemców. Choć była warta 200 mln, sprzedano ją za 3. Była bardziej wybuchowa niż sądzono. Najwięcej kłopotów sprawiła Amerykanom. Niewiele brakowało, by przez nią straciło życie kilka osób.
Zabytkowe filary w damskiej toalecie
Remont dworca PKP w Piotrkowie trwa w najlepsze. Robotnicy co rusz natrafiają na kolejne niespodzianki. Poza amerykańskimi puszkami i receptami z początku wieku, w jednym z pomieszczeń dworca odkryli zabytkowe słupy żeliwne podobne do tych, które możemy oglądać w konstrukcji wiaty dworca.
Recepty z początku XX wieku pod dachem budynku PKP
Kilka tygodni temu puszki z Ameryki. Dziś recepty z przełomu wieków. Robotnicy pracujący przy remoncie dworca PKP znaleźli kolejny skarb.
O elektryczności i elektrowni w Piotrkowie - część II
Elektrownię miejską z prawdziwego zdarzenia piotrkowianie zawdzięczają częstochowianom i Belgijskiemu Towarzystwu Akcyjnemu.
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat