Artykuły do tagu: Geotermia

W Tomaszowie Mazowieckim ma powstać park wodny
Wstępne wyniki badań wody z odwiertu geotermalnego wykazały, że może być on zdatna m.in. do celów rekreacyjno-leczniczych. Marcin Witko, prezydent miasta mówi, że to pozwoli na stworzenie nieopodal Areny Lodowej wodnego parku zdrowia. Oprócz tego woda z odwiertu będzie mieć jednak również inne zastosowania.
Ruszył próbny odwiert geotermalny w Tomaszowie Mazowieckim [VIDEO]
W Tomaszowie chcą sprawdzić, czy miasto będzie mogło uniezależnić się energetycznie dzięki geotermii. Jeśli będzie to możliwe, uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej, do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej, jaki i budynki mieszkalne. Tuż obok tomaszowskiej Areny Lodowej rozpoczęły się właśnie pierwsze odwierty.
Geotermia zamiast w powiecie piotrkowskim będzie w Tomaszowie?
W przeszłości wiele mówiło się o tym, że powiat piotrkowski posiada tereny bogate w zasoby geotermalne. Miały się one znajdować między innymi w gminach Czarnocin czy Moszczenica. Rozmowy na temat potencjalnych odwiertów miejscy radni ucinali szybko twierdząc, że tego typu inwestycje są drogie i ryzykowne. W międzyczasie większym zdecydowaniem w tej kwestii wykazały się władze pobliskiego Tomaszowa Mazowieckiego, tam na wykonanie prac miasto nie wyda ani grosza.
Czy Moszczenica posiada zasoby wód geotermalnych, będących w stanie ogrzać Piotrków Trybunalski? O tym, co znajduje się pod ziemią w gm. Moszczenica rozmawiano na sesji w Piotrkowie, a temat wywołał radny Marek Konieczko.
Dla kogo geotermia, dla kogo biogazownie?
Która z gmin powiatu piotrkowskiego powinna zainwestować w biogazownie, która może skorzystać ze źródeł geotermalnych nie tylko do rozwoju turystyki, ale i ciepłownictwa, która może myśleć o wykorzystaniu biomasy leśnej czy nadwyżek słomy?
Odnawialne zasoby powiatu tematem konferencji
Północna część powiatu piotrkowskiego leży na gorących źródłach. 2 km pod ziemią znajdują się bowiem zasoby wód geotermalnych, których temperatura może dochodzić do 80 st. C. W najbliższy piątek w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie odbędzie się konferencja poświęcona tej właśnie tematyce.
Powiat stawia na źródła geotermalne
Geotermia to nie tylko ciepłe baseny i rekreacja. To także ciepłownictwo, energia dla przemysłu, rolnictwa. Właśnie na odnawialne źródła energii (OZE) chce postawić powiat piotrkowski w swojej strategii na najbliższe lata.
Będą szukać gorących źródeł
W powiecie piotrkowskim chcą wykorzystywać źródła geotermalne do produkcji energii cieplnej.
Prace nad basenami przyspieszą po wyborach
Wszystko wskazuje na to, że prace związane z budową basenów termalnych w Kleszczowie w najbliższym czasie przyspieszą.
Czy postawią na źródła geotermalne w Piotrkowie?
Od stycznia wzrosły ceny ciepła w Piotrkowie. Nowa stawka opłat jest wyższa o 4,7%. Czy w przyszłych latach opłaty będą rosnąć jeszcze szybciej? Taka groźba istnieje. Dyrektywy unijne związane z koniecznością obniżenia emisji dwutlenku węgla w niedalekiej przyszłości wymuszają restrukturyzację piotrkowskiego systemu ciepłowniczego. Jednak do końca nie wiadomo, w jaki sposób zostanie ona przeprowadzona. Niedawno władze miasta, przedstawiciele MZGK i PGE GiEK S.A podpisały porozumienie w sprawie analizy modernizacji systemu ciepłowniczego w mieście. Jeżeli przeprowadzona na koszt PGE analiza projekt pn. „budowa rury z Bełchatowa” okaże się ekonomicznie uzasadniona, to ciepło popłynie do nas zza miedzy. A jeżeli okaże się inaczej?

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat