Artykuły do tagu: Depresja

Policjanci udaremnili próbę samobójstwa
Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku dzięki szybkim działaniom nie dopuścili do tragedii. 37-letni mężczyzna w złym stanie psychicznym wybrał się na tory, gdzie chciał targnąć się na swoje życie.
Leki w psychiatrii – fakty i mity
Blockbustery i horrory zrodziły wiele mitów związanych z leczeniem psychiatrycznym. Jak się okazuje, brak wiedzy bardzo często prowadzi do tego, że pacjent nigdy nie rozpoczyna leczenia. O ile doświadczanie strachu i niepokoju przed zażyciem pierwszej tabletki jest zjawiskiem naturalnym, to osoby cierpiące na choroby psychiczne powinny wiedzieć, że unikanie farmaceutyków może pogłębiać ich schorzenie i związane z tym cierpienie. Warto więc rozwiać wątpliwości związane z przyjmowaniem leków psychotropowych oraz pokazać, że nie różnią się one zbytnio od innych leków – mówią dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa oraz Daniel Los, lekarz w Klinice Wolmed.
Badanie: 2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
Depresja dzieci i młodzieży
Depresja dzieci i młodzieży to problem na coraz większą skalę, szacuje się, że już nawet ok. 6% populacji będzie się z nią zmagać. A depresja to coś więcej niż obniżony nastrój, chandra czy chwilowe zniechęcenie. To choroba, która destabilizuje, a niekiedy zupełnie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Osoba chora nie widzi sensu życia, swoich mocnych stron, sukcesów i możliwości, zmienia się apetyt, znika ochota, by choć na chwilę wyjść z domu. U dziecka będzie się skrywać pod objawami somatycznymi, bólem brzucha i głowy, pojawi się lęk przed szkołą. Młodego człowieka nie wolno zostawiać samego z tym problemem, bo nie będzie w stanie go udźwignąć – mówi dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu.
XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji.
Rusza XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Podobnie jak w poprzednim roku tematem przewodnim będzie prewencja kryzysów u dzieci i młodzieży. Dzieci potrzebują wsparcia rodziców oraz opiekunów, zwłaszcza w momentach, kiedy przychodzą pierwsze problemy i kryzysy. Nie powinny wtedy zostawać z nimi same. Dziecko czy nastolatek nie ma jeszcze narzędzi potrzebnych do radzenia sobie w trudnych chwilach, potrzebuje czasu, aby je zdobyć. To my, dorośli, powinniśmy pełnić tę rolę, być stabilnym wsparciem i empatycznym słuchaczem, który przeprowadzi dziecko przez trudny okres dorastania. Dlatego już w pierwszym półroczu 2022 roku w ramach kampanii odbędzie się 8 bezpłatnych szkoleń online dla nauczycieli (5 szkoleń) oraz rodziców (3 szkolenia), a także dzień otwarty dla rodziców i wszystkich zainteresowanych z wykładami ekspertów z dziedziny psychologii dziecięcej wraz z bezpłatnymi konsultacjami telefonicznymi z lekarzem psychiatrą oraz dyżury telefoniczne specjalistów z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Program Ulga od Długu z Fundacją Itaka zadba o zdrowie psychiczne swoich klientów
Program Ulga od Długu nawiązał współpracę z Fundacją ITAKA w zakresie pomocy psychologicznej dla osób z długami. Od września klienci Programu Ulga od Długu będą mogli skorzystać z konsultacji telefonicznej z psychologiem w ramach Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA.
Uratowali niedoszłego samobójcę
Policjanci z Radomska uratowali mężczyznę, który chciał targnąć się na własne życie. Funkcjonariusze skrupulatnie sprawdzając teren, dostrzegli leżącego przy torach człowieka. Na szczęście udało się go przenieść w bezpieczne miejsce. 38-latek został następnie zabrany do szpitala.
Palenie wiąże się z depresją
Im więcej ktoś pali, tym większe dotyczy go ryzyko depresji - sugeruje nowe badanie. Choć nie pokazało ono, w którą stronę przebiega ta zależność - to pozwala stwierdzić, że z zagrożeniem chorobą wiązał się m.in. silny przymus palenia i regulowanie emocji z jego pomocą.
Spacer, bieganie? Nie zastąpi wizyty u psychologa czy psychiatry, terapii, leków, ale może pomóc
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmaga się ponad 350 mln ludzi, co czyni ją czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Z raportu NFZ wynika, że w Polsce w 2018 r. świadczenia z rozpoznaniem (głównym lub współistniejącym) depresji udzielono 631,6 tys. osobom. W rozpoznaniu pod względem płci dominowały kobiety (73%) a pod względem wieku osoby mające 55–64 lata (24%). Wartość refundacji świadczeń z powodu depresji wyniosła w 2018 r. 250 mln zł i była wyższa o 30 mln zł (14%) niż w 2013.
Depresja u nastolatków. Jak im pomóc?
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zaprasza na szkolenie dla rodziców „Depresja u nastolatków. Jak ich wspierać w stawaniu się szczęśliwym dorosłym?”. W czasie spotkania rodzice uzyskają informacje, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci. Dowiedzą się, co należy zrobić, aby wspierać ich dobrostan psychiczny i emocjonalny. Otrzymają wskazówki i podpowiedzi, jak odczytywać sygnały alarmowe i jak mądrze reagować, gdy już dzieje się coś niepokojącego.
reklama