Im więcej ktoś pali, tym większe dotyczy go ryzyko depresji - sugeruje nowe badanie. Choć nie pokazało ono, w którą stronę przebiega ta zależność - to pozwala stwierdzić, że z zagrożeniem chorobą wiązał się m.in. silny przymus palenia i regulowanie emocji z jego pomocą.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmaga się ponad 350 mln ludzi, co czyni ją czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Z raportu NFZ wynika, że w Polsce w 2018 r. świadczenia z rozpoznaniem (głównym lub współistniejącym) depresji udzielono 631,6 tys. osobom. W rozpoznaniu pod względem płci dominowały kobiety (73%) a pod względem wieku osoby mające 55–64 lata (24%). Wartość refundacji świadczeń z powodu depresji wyniosła w 2018 r. 250 mln zł i była wyższa o 30 mln zł (14%) niż w 2013.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zaprasza na szkolenie dla rodziców „Depresja u nastolatków. Jak ich wspierać w stawaniu się szczęśliwym dorosłym?”. W czasie spotkania rodzice uzyskają informacje, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci. Dowiedzą się, co należy zrobić, aby wspierać ich dobrostan psychiczny i emocjonalny. Otrzymają wskazówki i podpowiedzi, jak odczytywać sygnały alarmowe i jak mądrze reagować, gdy już dzieje się coś niepokojącego.
Epidemia koronawirusa stawia nas wszystkich w bardzo trudnej sytuacji emocjonalnej. Dotykają nas różne obostrzenia przepisów, nie możemy swobodnie się przemieszczać i jesteśmy odizolowaniu w domu, sami lub w bardzo niewielkim gronie osób, co powoduje liczne napięcia. Wielkanoc to okres, w którym te trudne emocje mogą się potęgować. O sposobach radzenia sobie z tą ciężką sytuacją mówiła na antenie Radia Strefa FM, profesor Katarzyną Walencka - Matyja z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Tylko od początku 2020 roku w Piotrkowie odnotowano 5 prób samobójczych, z czego dwie okazały się skuteczne. Najbardziej przeraża fakt, że tegoroczne statystyki dotyczą osób młodych, w wieku 13 - 18 lat.
Już około 20 minut szybkiego marszu dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji o 22 proc. - przypomina psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego. Tymczasem z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w 2019 r. wynika, że co piąty mieszkaniec Polski nie spaceruje nawet przez 10 minut w tygodniu.
Palenie tytoniu nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Osoby palące papierosy są kilka razy bardziej narażone na depresję – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „PLOS ONE”.
Bełchatowski szpital zaprasza na bezpłatne spotkania ze specjalistami. W programie organizowanych przez placówkę obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego znalazły się również bezpłatne, anonimowe konsultacje psychiatryczne.
Jak co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła, że tematem przewodnim obchodów będzie tym razem problem depresji i chorób psychicznych. „Depresja – porozmawiajmy o niej” to także hasło całorocznej kampanii ogłoszonej przez WHO.
Za oknem pada deszcz, dzień jest coraz krótszy, dopada Cię przygnębienie, spadek nastroju, smutek. Pomimo przespanej nocy jesteś niewyspany i senny lub wręcz przeciwnie cierpisz na bezsenność, odczuwasz narastające zmęczenie, ból mięśni, jesteś rozdrażniony
i masz zmiany apetytu.