Artykuły do tagu: Cerkiew

Piotrkowscy Prawosławni świętują Wielkanoc
W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.
Odkrywamy znane i nieznane – Piotrkowska Cerkiew
Cerkiew prawosławna pw. Wszystkich Świętych powstała w latach 1844-1848, a na rok 1867 datowana jest jej rozbudowa. Do jej powstania przysłużyli się Grecy - wyznawcy prawosławia i jednocześnie uciekinierzy z Macedonii i północnej Grecji, którzy przybyli do Piotrkowa w połowie XVIII wieku. Swoją pierwszą parafię założyli tu w 1788 roku, na mocy królewskiego przywileju z roku 1764. Po ukazie cara Mikołaja zostali zmuszeni do podporządkowania się cerkwi rosyjskiej.
Wyjątkowy koncert w piotrkowskiej cerkwi
Chór Oktoich wystąpi przed piotrkowską publicznością. Koncert odbędzie się 14 października o godzinie 17.00 w cerkwi prawosławnej przy ul. Słowackiego 15. Muzycy z Wrocławia zaprezentują się w Piotrkowie już po raz trzeci, jednak pierwszy raz w 14-osobowym składzie.
Metropolita Sawa odwiedził Piotrków
Centrum Kultury Prawosławnej wybudowane przy piotrkowskiej cerkwi jest już otwarte.
W sobotę poświęcenie Centrum Kultury Prawosławnej
W sobotę poświęcone zostanie Centrum Kultury Prawosławnej, które wybudowano przy piotrkowskiej cerkwi.
Przy piotrkowskiej cerkwi praca wre
Jeśli ktoś jeszcze nie wie, co robią maszyny budowlane przy piotrkowskie cerkwi, informujemy, że powstaje tam Centrum Kultury Prawosławnej.
Przy cerkwi powstanie Centrum Kultury Prawosławnej
Przy piotrkowskiej cerkwi powstaje Centrum Kultury Prawosławnej. Obiekt ma być gotowy za 2 lata.
Tłum piotrkowian w cerkwi
Tłum piotrkowian stawił się na sobotnie (22 lutego) zwiedzanie cerkwi. Wszyscy chcieli zobaczyć, jak wygląda wnętrze jedynej prawosławnej świątyni w mieście, której podwoje na co dzień są zamknięte.
22.02.2014 09:09
Co kryje cerkiew?
Chcesz zwiedzić piotrkowską Cerkiew pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie. Już dziś o godzinie 11.00 będzie można to zrobić.
W sobotę 9 listopada o godzinie 17.00 w cerkwi prawosławnej przy ulicy Słowackiego 15 w Piotrkowie odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat