Artykuły do tagu: Azbest

Ponad 130 ton azbestu mniej w gminie Wola Krzysztoporska
Zdrowiej i bezpieczniej jest na terenie gminy Wola Krzysztoporska. O ile zdrowiej? O 130,983 ton rakotwórczego azbestu, który dzięki działaniom Urzędu Gminy został usunięty z terenu gminy. I to całkiem bezpłatnie dla mieszkańców. Warto dodać, że w roku 2020 również przeprowadzona będzie taka akcja. Już można składać wnioski.
Niebezpieczne odpady przy ulicy Łódzkiej
Patowa sytuacja przy ulicy Łódzkiej w Piotrkowie Trybunalskim. Na trawniku w okolicy dziecięcej przychodni zalegają niezabezpieczone płyty włóknowo - cementowe, czyli eternit. To niebezpieczne odpady, które należy usuwać zgodnie z procedurami. Właściciel płyt nie jest znany, a do Urzędu Miasta jak i do firmy zajmującej się odbiorem odpadów nie wpłynęło żadne zgłoszenie w tej sprawie, o której poinformował nas czytelnik portalu.
31.08.2018 15:51
Niebezpieczne włókna
Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Może być przyczyną wielu chorób. Włókna przenikają do płuc, gdzie mogą latami zalegać, powodując choroby nowotworowe.
Azbest znika z gminy Grabica
Najpierw był zachwyt popularnym i tanim materiałem budowlanym, a po kilkudziesięciu latach walka z nim i całkowity zakaz stosowania w wielu krajach. Mowa oczywiście o eternicie, którego najbardziej niebezpiecznym – zagrażającym zdrowiu – składnikiem jest azbest. Na polskich dachach i elewacjach znajduje się wciąż przeszło 1,3 mld mkw płyt azbestowo-cementowych, czyli około 15 mln ton. Na wsiach więcej niż w miastach. W gminie Grabica w powiecie piotrkowskim inwentaryzacja wykazała, że łączna masa wyrobów azbestowych opiewa na wagę około 5 mln 787 tys. 144 kg.
Gmina Grabica usuwa azbest
Azbest niegdyś uznawany był za doskonały materiał budowlany – jest odporny zarówno na mróz, jak i upały, ciężko go zgnieść, a jeszcze trudniej rozciągnąć. Nie poddaje się też substancjom żrącym ani ogniowi, ale jest niestety bardzo szkodliwy, powodując szereg problemów zdrowotnych, dlatego jego usunięcie jest koniecznością. Polska zobowiązała się do całkowitego usunięcia azbestu ze swojego terenu do 2032 r.
Wola Krzysztoporska: Będą usuwać azbest
Wola Krzysztoporska będzie ubiegała się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest.
04.08.2015 10:39
Zbiorą szkodliwy azbest
W gminie Rozprza będą zbierać szkodliwy azbest. Włodarze gminy otrzymali dofinansowanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na opracowanie programu zbierania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Mieszkańcy gminy Gorzkowice, którzy posiadają jeszcze materiały zawierające azbest mogą bezpłatnie przekazywać je firmie, która zajmie się ich utylizacją.

Gmina Sulejów planuje w roku bieżącym pozyskać dotację z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy.
Kiedyś powszechnie używany w budownictwie dziś wiadomo że chorobotwórczy - eternit. Po latach stwierdzono że ze względu na stwierdzoną szkodliwość włókien azbestu odkładających się w płucach, stosowanie eternitu zostało zakazane w większości rozwiniętych państw świata, a istniejące pokrycia eternitowe są usuwane.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat