Artykuły do tagu: ASF

ASF coraz bliżej naszego województwa!
Na granicy powiatów przysuskiego (południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego) i opoczyńskiego w Łódzkiem znaleziono padłego dzika. Wykonano próby w kierunku ASF, wynik okazał się dodatni. Co to oznacza dla rolników z powiatu piotrkowskiego?
Czy mundurowi też będą strzelać do dzików?
Jakie jest zagrożenie ASF-em dla naszego regionu i w jakim kierunku powinno rozwijać się polskie rolnictwo? Na te tematy debatowali we wtorek (28 stycznia) członkowie Komisji Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciele rolników, inspekcji weterynaryjnych oraz poseł PiS Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przedstawił założenia najnowszej specustawy. Jej zapisy mają rozszerzyć uprawnienia służb mundurowych związanych z odstrzałem dzików.
Odstrzał dzików konieczny do skutecznej walki z ASF?
Sanitarny odstrzał dzików to od dłuższego czasu praktykowany sposób walki z wirusem ASF. Niedługo na myśliwych może zostać nałożony obowiązek jego przeprowadzania. W życie może wejść bowiem specustawa zmuszająca ich do takiego odstrzału.
Kolejny sanitarny odstrzał dzików
500 dzików ma zostać odstrzelonych do 31 marca 2020 roku na terenie Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wydał rozporządzenie w tej sprawie.
Zlikwidować pogłowie dzika do zera?
„Wirus ASF - Sytuacja bieżąca" to temat tegorocznego forum rolniczego ziemi piotrkowskiej, które obyło się 25 października. Hodowla świń jest jedną z tradycyjnych gałęzi rolnictwa naszego regionu, którą rolnicy uprawiają od pokoleń. Żółta strefa zagrożenia przed afrykańskim pomorem świń znów się powiększyła w Łódzkiem. Rolnicy z powiatu piotrkowskiego z niepokojem obserwują nowe ogniska występowania ASF i przygotowują się na najgorsze.
ASF coraz bliżej. Sanitarny odstrzał dzików pomoże?
ASF niebezpiecznie blisko województwa łódzkiego. W północno-wschodniej części województwa wprowadzono już tzw. strefę żółtą, czyli obszar ochronny.
Do dzików będą strzelać dłużej
Termin sanitarnego odstrzału dzików w kilku okręgach łowieckich naszego regionu został wydłużony 31 grudnia 2019 roku, wcześniej informowano, że zakończy się 31 października.
Przedsiębiorstwa w Łódzkiem mają działać skuteczniej
Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra spotkał się we wtorek z przedsiębiorcami z Bełchatowa, by dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się osoby prowadzące własne firmy.
Wirus ASF postępuje. Co z powiatem piotrkowskim?
- Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń nie zatrzymał się, nie zaginął, nie cofnął, tylko stopniowo postępuje w Polsce w kierunku zachodnim. Istnieje realne zagrożenie, że ta choroba dotrze do powiatu piotrkowskiego - ostrzega Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim. W województwie łódzkim, w powiecie łowickim, wyznaczono już żółtą strefę, która zobowiązuje rolników do przestrzegania pewnym ograniczeń.
Będzie kolejny sanitarny odstrzał dzików w naszym regionie
Wojewoda Łódzki wydał zarządzenie, które umożliwia redukcję pogłowia dzików m.in. na terenie powiatu piotrkowskiego w ramach przeciwdziałania afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim w samym Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim do 20 sierpnia myśliwi mają odstrzelić 150 zwierząt. Sanitarny odstrzał dzików ma być wykonany także w powiatach bełchatowskim i opoczyńskim (po 50 sztuk), radomszczańskim (20 sztuk) i tomaszowskim (100 sztuk).
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat