Żółta strefa zagrożenia ASF-em w powiecie piotrkowskim już w poniedziałek?

Strefa FMRegion Piątek, 31 stycznia 202023 7770
Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim nie mają wątpliwości, że kwestią czasu jest wyznaczenie w powiecie piotrkowskim ochronnej (żółtej) strefy zagrożenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. To między innymi w związku ze znalezieniem na granicy powiatów przysuskiego (południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego) i opoczyńskiego padłego dzika chorego na ASF.

Ładuję galerię...

W piątek zorganizowano w tej sprawie spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim, policji, straży pożarnej oraz właśnie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Niestety okazuje się. że gminy naszego powiatu, bezpośrednio z zagrożonym terenem sąsiadujące, są na walkę z wirusem najmniej przygotowane. - Przeprowadziliśmy dotąd 672 kontrole, mające ustalić, jak wielu hodowców stosuje się do zasad bioasekuracji. Negatywną opinię wystawiono w aż 403 gospodarstwach (!). W takiej sytuacji dajemy rolnikom 30 dni na poprawę sytuacji w gospodarstwie. Później przeprowadzamy rekontrole. One również nie zawsze dają korzystny rezultat. Najwięcej negatywnych wyników odnotowaliśmy w gminach Aleksandrów i Sulejów - mówi insp. Izabela Wójtowicz-Olczyk z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Co oznacza wprowadzenie na danym terenie żółtej strefy zagrożenia wirusem ASF? W jej obrębie i poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką). Ponadto zmieniają się zasady sprzedaży świń w kraju i za granicą. Np. 15 dni przed sprzedażą świnie muszą być poddane badaniom laboratoryjnym. Z kolei padłe dziki muszą być przebadane bez względu na to czy zostały znalezione martwe, zostały odstrzelone, czy zginęły w wypadku komunikacyjnym.

 

Rolnicy z naszego regionu mają pomysł, w jaki sposób walczyć z wirusem. - Proponujemy zakup mobilnej spalarni dzików i odpadów. W takie spalarni padłe zwierzę spala się gazowo przez 2 godziny. Rozmawiałem z przedstawicielami firm produkujących takie urządzenia i dowiedziałem się, że zainteresowanie nimi jest duże. Na zakup spalarni, której koszt to 150 tys. zł, dziś trzeba czekać około 4 tygodni. Myślę, że powiat piotrkowski, jako tak olbrzymie zagłębie trzody chlewnej, powinien niezwłocznie takiego zakupu dokonać - proponował jeden z rolników z gminy Wolbórz.

 

Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie uważa takie rozwiązanie za dobry pomysł. Podobnego zdania są przedstawiciele władz powiatu piotrkowskiego, którzy biorą pod uwagę możliwość wsparcia zakupu takiego sprzętu. Zaznaczają jednak, że do takiej inwestycji trzeba się właściwie przygotować. - Myślę, że również samorządy gminne byłyby gotowe pomóc w zakupie spalarni. Należy jednak się zastanowić, kto miałby ją obsługiwać i podejmować decyzje, gdzie miałaby ona funkcjonować. Obecnie nie mamy sił ani środków oraz najpewniej doświadczenia w obsłudze takiego urządzenia. Warto podkreślić, że walka z ASF-em to obowiązek administracji rządowej, ale my zwrócimy się do samorządu województwa i do wojewódzkiego lekarza weterynarii, by podejmować dalsze, wspólne działania w walce z wirusem - podkreślił Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

 

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że strefa ochronna ma być dla części naszego powiatu wyznaczona już w poniedziałek. Obecnie żółta strefa zagrożenia wirusem ASF obowiązuje już np. w części powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego.

 

Aktualną mapę zagrożeń znajdziecie tutaj! 


Zainteresował temat?

2

4


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)31.01.2020 20:15

ASF jest nieszkodliwy dla ludzi a ludzie umierają na inne choroby i zadymy nikt nie robi, czy rolników obchodzą ludzie umierający na raka , zobaczcie na siepomaga jaka jest służba zdrowia w Polsce, ktoś zachorował na łeb z tym ASF, oby zlikwidowano te śmierdzące i cuchnące zatruwające środowisko wielkopowierchniowe fabryki wieprzowej trucizny!

113


gość ~gość (Gość)02.02.2020 22:57

Wszyscy teraz krzyczą a co będzie jak zlikwidują trzode w Polsce i nie będą mieli co do garnka włożyć to się obudzą ale to może być za późno Niemiec tam niemówi o asf dzik padnie ma być zakopany lub spalony i cichosza a unas telewizja i prasa musi być w pierwszej kolejności poinformowana i sensacja

31


Wacław Ościenny ~Wacław Ościenny (Gość)02.02.2020 15:42

W Ameryce, jak biali nie mogli pokonać Indian, to że by ich pozbawić pożywienia, wybili bizony. U nas rządzący wybijają dziki, nasz naturalny rezerwuar żywności. Co ja mam o tym myśleć? Może to, że władcy świata chcą całkowicie uzależnić maluczkich od siebie. Przecież prosiąt nie można kupić na wolnym rynku. Wszystko w rękach władzy. Zboża, warzywa, zwierzęta, nawozy...wszystko. Zawłaszczane metodą małych kroczków. Nie będziecie grzeczni, to zdechniecie z głodu. Rolnicy też.

50


gość ~gość (Gość)31.01.2020 21:01

To ciekawe co położycie na kanapeczkę, z czego zupę zrobicie albo w mojowke na grillu co zaserwujecie skoro tacy mądry i anty trzoda jesteście..

95


gość ~gość (Gość)01.02.2020 17:41

Wylewać do oporu gnojowicę na maca niech pachnie

41


gość ~gość (Gość)01.02.2020 13:26

Jest zakaz spalania

31


wyborca ~wyborca (Gość)01.02.2020 08:14

W pierwszej kolejności zlikwidować duże fermy trzody krów i kurczaków w pierwszych dwóch przypadkach duże ilości gnojowicy wylewa się na pola truje środowisko a później się dziwić ,że wszędzie wszystko skażone i dzikie zwierzęta chorują. Afrykański pomór nie jest szkodliwy dla ludzi wiec po co ta panika

92


gość ~gość (Gość)31.01.2020 15:46

Bardzo dobrze jeden ma 10 świń i musi przeżyć a drugi ma 1000 i mu mało!!!

116


enka ~enka (Gość)31.01.2020 18:02

Nie róbcie sensacji! Żółta strefa to nie koniec świata.

42


olo ~olo (Gość)31.01.2020 14:34

Zlikwidować wszystkie hodowle,nie dopuśćmy do szerzenia asf !!!

611


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat