Ślady demencji w siatkówce

PAPŚwiat Wtorek, 24 listopada 20200 1841
Zmiany obserwowane w siatkówce oka mogą odzwierciedlać zmiany zachodzące w mózgu nawet na wczesnym etapie rozwoju demencji – wykazały nowe amerykańskie badania.

„Zmiany w siatkówce mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet kilka dekad przed wystąpieniem właściwych objawów choroby Alzheimera. Ich identyfikacja może pomóc wykrywać chorobę i wdrażać odpowiednie metody leczenia wcześniej” - mówi autorka badań, dr Maya Koronyo-Hamaoui z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles (USA).

 

Naukowcy z tego centrum w Kalifornii przeprowadzili badania kliniczne wśród osób po 40. roku życia, u których wykryto objawy zaburzeń poznawczych. Dzięki wykorzystaniu nieinwazyjnej metody obrazowania siatkówki udało im się zidentyfikować obszary nagromadzenia amyloidu beta, białka odgrywającego kluczową rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Poziom tego białka pozwalał przewidzieć etap rozwoju zaburzeń poznawczych.

 

Zależność pomiędzy zmianami w obrębie siatkówki a zmianami zachodzącymi w mózgu analizowano dalej na modelu zwierzęcym. Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy ustalili, że podwyższony poziom amyloidu beta w siatkówce korelował z poziomem tego białka w mózgu nawet w najpóźniejszych stadiach choroby Alzheimera.

 

„Informacje te stanowią punkt wyjścia dla dalszych badań, które mogą pomóc opracować nowe metody wykrywania i leczenia choroby Alzheimera” – komentują autorzy.

 

Wnioski z badań opublikowano w piśmie „Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring” (DOI: 10.1002/dad2.12109). (PAP)

 

koc/ zan/


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat