S12 Piotrków - Sulejów. Będzie po staremu ?

ePiotrkowRegion Wtorek, 04 czerwca 2019147 28325
Jak bańka mydlana prysły ostatnie złudzenia co do możliwości przywrócenia w realnej perspektywie drożności odcinka drogi krajowej nr 12 Piotrków Trybunalski - Sulejów. Przez najbliższe wiele lat będzie tak jak jest. Może nawet gorzej?

Do tej pory przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad unikali jednoznacznej odpowiedzi co do przyszłości i ostatecznego terminu modernizacji DK12. Również pytani o to samo politycy różnych opcji nie chcieli się na ten temat wypowiadać.


Poważny problem pojawił się z chwilą , kiedy okazało się że podczas przebudowy odcinka autostrady A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego, w harmonogramie robót nie ma planowanego wiaduktu w Jeżowie (Siomki), ani wiaduktu w Rokszycach łączącego ją z przebudowaną S12 (omijającą Piotrków Trybunalski i Sulejów).


Dokument Sejmowy DDP-2.054.14.2019 (Odpowiedź GDDKiA na interpelację posła Grzegorza Lorka w sprawie wiaduktu na A1 w Jeżowie) nie pozostawia złudzeń. Wiadukt w Jeżowie (ani żaden inny w pobliżu, uwzględniający inne warianty przebiegu nowego odcinka S12) nie będzie na razie realizowany, mimo że informację o jego planowanej budowie możemy znaleźć w wielu oficjalnych dokumentach i na stronach internetowych.
W praktyce oznacza to, że perspektywie co najmniej 10 lat droga Piotrków Trybunalski - Sulejów będzie dalej zakorkowana, co wiąże się nie tylko z utrudnieniami w ruchu drogowym. Na drodze tej ginie coraz więcej ludzi , niszczone są boczne drogi alternatywne nieprzystosowane do dużego ruchu pojazdów, cierpi przyroda i nasze naturalne środowisko.

Pojawia się także inne niebezpieczeństwo. Istnieje realny plan (na razie linia przerywana na mapie GDDKiA) o przedłużeniu drogi krajowej S74 z węzła Kozenin w kierunku Łodzi. Rozwiązanie to znajduje się już w planie przestrzennego zagospodarowania Województwa Łódzkiego. Może okazać się, że kiedy plan ten zacznie być realizowany, modernizacja DK12 między węzłem Kozenin a Piotrkowem będzie musiała długo poczekać. Opisywany wariant jest szczególnie interesujący dla Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna z racji uzyskania dobrego połączenia ze stolicą województwa i rozwiązania istniejących problemów komunikacyjnych.

30 maja br Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał po kilku latach procedowania decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej S12 na odcinku Piotrków Trybunalski (A1) – Opoczno (granica województw łódzkiego i mazowieckiego) oraz drogi ekspresowej S74 na odcinku Sulejów (S12) – granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Jest to długo oczekiwany krok, niezbędny do jakiegokolwiek myślenia o przebudowie krajowej dwunastki. Jednak od daty wydania tej decyzji do czasu rozpoczęcia budowy nowej drogi może upłynąć wiele lat, a sam fakt jej wydania nie przesądza o niczym.

Droga krajowa S12 to planowana polska droga ekspresowa łącząca Piotrków Trybunalski z Dorohuskiem na granicy z Ukrainą o długości 315 kilometrów. Końcowy odcinek trasy, od Lublina do granicy, ma być fragmentem trasy europejskiej E373.

 

 

 

W publikacji wykorzystano fragment mapy:”stan budowy autostrad i dróg ekspresowych”2009-2019 Moloch, esce, latający dywan, Kemo Ssc.siskom.waw.pl


Zainteresował temat?

11

5


Komentarze (147)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Darecki ~Darecki (Gość)04.06.2019 11:44

http://images2.fotosik.pl/130/87dffbb8ed53a3c0.jpg

60


swojak ~swojak (Gość)25.07.2019 08:38

tylko patrzeć jak będzie kolejny remont krajowej 12,tiry i pogoda robią swoje.blokować do skutku.....

40


Dobra Woda ~Dobra Woda (Gość)05.06.2019 15:51

Co tam s12 będzie albo nie, a ja się nie mogę doczekać, kiedy Pan Radny zrobi obiecany asfalt w Sulejowie na Dobrej Wodzie, kiedy on będzie Panie Marcinie?

131


loko ~loko (Gość)09.06.2019 07:45

Dlaczego nie przebudują najpierw newralgicznych miejsc na tej trasie, które spowalniają ruch i dlaczego nie wprowadzi się kontroli i ograniczeń w ruchu dla ciężarówek ? Sporo nadal jeździ przeładowanych.
Po kolejne to nie droga powoduje wypadki tylko kierujący i tutaj należy szukać problemu. Podniesienie kar za kolizje, wypadki raz dwa by poprawiło bezpieczeństwo , ale lepiej szukać problemu tam gdzie go nie ma.

33


gość ~gość (Gość)08.06.2019 09:25

Najbardziej interesuje mnie kiedy wreszcie we wsi Radomia będzie można normalnie w XXIw. żyć teraz przejeżdżaja tysiące samochodów na dzień, dlaczego nie budują drogi S12

70


Mr Papuga ~Mr Papuga (Gość)07.06.2019 14:03

Niech żyje dobra zmiana.

55


dyzio marzyciel ~dyzio marzyciel (Gość)07.06.2019 11:01

Wydaje się że najbardziej optymalnym rozwiązaniem szybkiego odblokowania S12 ( Piotrków-Sulejów) jest budowa S74 co najmniej do S8 co nie oznacza rezygnacji nieuchronnej realizacji w dalszej przyszłości przewidywanej S12 po wcześniejszej decyzji mieszkańców regionu Sulejowa co do uściślenia przebiegu drogi po gruntach prywatnych.

26


sd ~sd (Gość)04.06.2019 14:18

nie dziwie się, Tomaszów ostatnio tylko imponuje swoim rozwojem, 10 lat temu a teraz, naprawde szacun dla Tomaszowa.

171


ale ja ja ~ale ja ja (Gość)07.06.2019 09:44

Najbardziej istotna dla problemu jest możliwość szybkiej realizacji S74 bo S12 to już od dawna wiadomo, że nie ma zgody mieszkańców co do przebiegu trasy a teraz ci sami mieszkańcy będą blokować i tak już dawno zablokowaną przez siebie S12.

35


Hmmm ~Hmmm (Gość)05.06.2019 20:43

Istnieje realny plan [...]o przedłużeniu drogi krajowej S74 z węzła Kozenin w kierunku Łodzi. [...]kiedy plan ten zacznie być realizowany, modernizacja DK12 między węzłem Kozenin a Piotrkowem będzie musiała długo poczekać.
... odkąd jest zbudowana A1 (odc. Tuszyn-Stryków), odcinek Tuszyn-Łódź "starej 1" mocno opustoszał i właściwie nie jest zbytnio konieczny jego remont. Może miejscami asfalt pozostawia wiele do życzenia, ale mimo wszystko jeździ się tam całkiem sympatycznie i spokojnie. Podobnie będzie z DK12 do Sulejowa jak wybudują S74. Droga jest w niezłym stanie, więc remont nie będzie aż tak bardzo konieczny, jeśli ruch zdecydowanie zmaleje.

93


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat