Opoczno na trzecim miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej

ePiotrkowRegion Czwartek, 11 października 201826 5048
Wiosną tego roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała informacje, z których wynika, że Opoczno znajduje się na najniższym stopniu podium tego niechlubnego rankingu.
fot.: pixabay.com

Badacze brali pod uwagę średnie roczne stężenie mikrocząsteczek PM2.5, które mają niekorzystny wpływ na drogi oddechowe i układ krążenia. Położone nad rzeką Wąglanką miasto ustąpiło jedynie bułgarskim miejscowościom Vidin i Dimitrovgad.


W zestawieniu znalazły się jednak również trzy inne miasta naszego regionu. W trzeciej dziesiątce znalazły się Radomsko, Tomaszów Mazowiecki oraz Piotrków Trybunalski.

 

Wśród 50 miast, które znalazły się w zestawieniu aż 36 to miasta polskie.

 

W Polsce każdego roku z powodu smogu umiera ponad 40 tys. osób.  Pełen ranking można obejrzeć poniżej.

 

 

źródło: WHO

 

 

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)11.10.2018 12:46

Kiedy w Piotrkowie obiecane na początku roku czujniki zanieczyszczenia?

70


super ~super (Gość)14.10.2018 16:53

nareszcie czymś wyróżniamy się w Europie

20


gość ~gość (Gość)12.10.2018 08:46

Opoczno to nie miasto!!!
Ludzie obudzić się wreszcie.To ze na domu kultury pierwsza literą sie przekrecila z Wiejski Dom Kultury na Miejski Dom Kultury nie klasyfikuje tego miejsca jako miasto.

13


kopiejkin ~kopiejkin (Gość)12.10.2018 10:53

Podstawowe pytanie. Jaka jest tego przyczyna? Bo na pewno nie spalanie w gospodarstwach domowych
Zarówno w Opocznie jak i w Tomaszowie znajduje się ten sam duży zakład przemysłowy....

71


gość ~gość (Gość)12.10.2018 10:25

A u nas to co...jeden czujnik na całe miasto...żenada. Przez ostatnich kilka dni powietrze gorsze niż w Chinach. Ja tez na tym cierpię pare minut na takim powietrzu i krew mi z nosa leci to jest skandal! A Mediateki się buduje zamiast ogrzewanie ludziom zmienić i dopłaty porobić

20


gość ~gość (Gość)12.10.2018 08:19

A zapylenie w haeringu. Gdzie przy niedzialajacej wentylacji wdychamy mgle olejowa ktorej temp. To ok. 36 stopni. Czy to jest zdriwe?

20


gość ~gość (Gość)11.10.2018 14:53

Ale PiS dalej stawia na węgiel, byle tylko zadowolić solidaruchów.

54


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)12.10.2018 00:07

Cytuję:
Opoczno na trzecim miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej (...) Badacze brali pod uwagę średnie roczne stężenie mikrocząsteczek PM2.5


Po pierwsze, nie można układać listy "najbardziej zanieczyszczonych miast" w oparciu o jeden jedynie parametr zanieczyszczenia, gdyż na tzw. zanieczyszczenia składają się setki różnych substancji i materiałów, od gazów, poprzez pyły aż po szeroko pojęte śmieci, które walają się w miastach tu i ówdzie. A będąc już przy pyłach, to klasyfikacja ich jedynie pod względem rozmiarów, nie mówi niczego o ich pochodzeniu - oprócz pyłów pochodzenia przemysłowego mogą być w zestawieniu ujęte też pyły pochodzenia naturalnego.
Po drugie, jakoś ciężko mi uwierzyć, że faktycznie przeanalizowano dane ze WSZYSTKICH miast leżących na terenie eurokołchozu. W samej Polsce jest 930 miast, więc w całym eurokołchozie jest ich zapewne kilkanaście tysięcy. Dziwnym zbiegiem okoliczności Polska wypada w tym rankingu najgorzej. Ja wiem, że polskie powietrze idealnie czyste nie jest, ale ten ranking ma chyba drugie dno... Jakież to wymuszenia zmian będą pokłosiem tego i podobnych rankingów, i ile będzie nas to kosztowało?
***
P. Dolevas

41


bleble ~bleble (Gość)11.10.2018 21:25

... przed kilku laty zabłądziłem na podwórko pod opoczyńskiej wioski ... na placu gospodarz miał wielką hałdę starych opon, które ciął sobie na tzw. "krajzedze" ... kiedy go zagadnąłem co będzie z nimi robił, odparł ... tona węgla kosztuje kilkaset złotych a on za tysiaka ma kilka ton opon i właśnie nimi pali sobie w piecu ... komentarze pozostawiam innym ... myślę, że nie jeden czytelnik też spotkał się z czymś takim lub jego sąsiad też jest taki zaradny ...

30


gość ~gość (Gość)11.10.2018 18:56

UM nie robi nic by piotrkowianom żyło się zrowiej. Stare autobusy, płatna komunikacja miejska, nie przybywa praktycznie w naszym mieście terenów zielonych. Absolutnie żadnego wsparcia by zamienić ogrzewanie z węglowego na gaz. Chorujemy, a leczyć nie mamy sie gdzie - warunki szpitalne żenujące.
Dobre zarządzanie miiastem nie polega tylko na remontowaniu dróg i budowaniu placów zabaw panie prezydencie!!!!

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat