"Łódzkie na plus" - podsumowane tygodnia w skrócie

Łódzkie Poniedziałek, 24 maja 20215 1480
Dużo uwagi poświęcił w tym tygodniu marszałek Grzegorz Schreiber wraz z zarządem województwa łódzkiego nawodnieniu województwa łódzkiego. Spotkanie z prezesem Wód Polskich, konsultacje dotyczące plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym, wreszcie wsparcie spółek wodnych działających na terenie województwa – te tematy zdominowały ostatni tydzień.

 

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca razem z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem, lokalnymi samorządowcami oraz pracownikami Wód Polskich spotkali się przy jazie na rzece Słudwi w miejscowości Złaków Borowy w powiecie łowickim. To symboliczny jaz, który powstał w 1934 roku, w 1945 roku przestał funkcjonować i od tamtego czasu nikt się nim nie zajął, nie zainteresował. – To odzwierciedla zainteresowanie gospodarką wodną na terenie województwa łódzkiego przez ostatnie dziesięciolecia – mówi Grzegorz Schreiber. – My to zmieniamy.

 

Przemysław Daca zaprezentował mapę jazów, które dzięki programowi rewitalizacji udało się w ostatnim czasie otworzyć w województwie łódzkim. Jest ich 225. Przedstawiając źródła finansowania inwestycji zapowiedział też nowe środki dla Łódzkiego.

- W ubiegłym roku przeznaczyliśmy ponad 10 mln zł na prace utrzymaniowe. W tym roku planujemy zainwestować kolejnych 12 mln zł. Oprócz tego w następnych latach przeznaczymy na retencję korytową 3 mln zł – wyliczał prezes Wód Polskich. - Rozmawiamy też z ministerstwem rolnictwa, żeby wykorzystać środki dedykowane rolnictwu i wyremontować również takie piękne zabytkowe jazy, jak ten, przy którym spotkaliśmy się. Przewidujemy na województwo łódzkie ze środków unijnych 160 mln zł.

W takiej sytuacji z inicjatywy marszałka województwa, Łódzkie znalazło się wśród regionów, gdzie konsultowane były plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym. Bo eksperci nie mają wątpliwości: ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy powodzie, będą regularnie powracać.

 

Spotkanie było adresowane głównie do samorządowców i instytucji z województwa łódzkiego zaangażowanych w kwestie gospodarki wodnej. - Chciałbym zachęcić do tych konsultacji samorządowców z całego województwa, tych którzy dostrzegają problemy wodne, a myślę, że jest ich większość u nas. Musimy nadrobić zaległości i musimy to zrobić wspólnie – nawołuje marszałek Grzegorz Schreiber.

Konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami potrwają do 14 października, a Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym do 22 czerwca. Więcej informacji, w tym projekty planów oraz ankiety konsultacyjne, można znaleźć na stronach: www.apgw.gov.pl i www.stoppowodzi.pl.

 

Tymczasem samorząd województwa łódzkiego przeznaczył 2 mln zł na pomoc finansową dla 64 spółek wodnych z naszego regionu. Pieniądze mają być przeznaczone na konserwację rowów wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie. Wszystkie spółki wodne, które wystąpiły o dotację, tę dotację otrzymają.

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Keramzyt ~Keramzyt (Gość)01.06.2021 14:14

Podsumowanie jeszcze trwa?

10


Alan ~Alan (Gość)01.06.2021 06:30

A obywatele na minus!!! Inflacja niszczy nasza prace a PISbolszewicy NBP i RPP udają ze nic się nie dzieje. Oni nas doprowadzili do dziadostwa!!!!

01


Wolak ~Wolak (Gość)25.05.2021 10:09

W Wolborzu wójt Sęk obiecywał zbiornik ale pękł.

21


nnn. ~nnn. (Gość)24.05.2021 12:31

W tym biednym PRL-u budowało się obiekty z zakresu gospodarki wodnej na potęgę. Przykładem niech będzie Zbiornik Sulejowski i Jeziorsko. Od dziesiątkach małych zbiorników nie wspominam. Dzisiaj "bogata" Polska ustami mniejszych lub większych rangą urzędników obiecuje ,że będzie dobrze a nawet lepiej. Z tych obietnic wiele nie zostaje. Przychodzą wybory i wszystko ...zaczyna się od początku bo "nowi" maja inną wizję....

60


Woda ~Woda (Gość)24.05.2021 10:41

Ciekawy filmik odnośnie retencji. Polecam.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat