Łódzkie Spotkania Teatralne ponownie zawitały do Piotrkowa

ePiotrkow Poniedziałek, 26 listopada 20180 1927
Wizytą w Piotrkowie zakończyły swoją podróż po scenach województwa łódzkiego 41. Łódzkie Spotkania Teatralne Łódzkiego Domu Kultury. W miniony weekend w piotrkowskim Centrum Idei „Ku Demokracji” publiczność obejrzała dwa spektakle „Złe miasto” Teatru Biuro Podróży z Poznania oraz „Kolejne dni z życia z…” Grupy Teatralnej „Po godzinach” z Gdańska. Przed widzami ostatni spektakl, który odbędzie się w stolicy województwa, a będzie nim. „Starość jest. Piękna” w wykonaniu Aktorów Czytania Performatywnego i Teatru Wewnętrzna Emigracja.

Ładuję galerię...

Piotrków Trybunalski był ostatnim z miast regionu łódzkiego spoza stolicy województwa, w którym gościła tegoroczna edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych. W sobotę, 24 listopada, na scenie piotrkowskiego Centrum Idei „Ku Demokracji”, w ramach festiwalu, Teatr Biuro Podróży zaprezentował „Złe miasto”. Spektakl ten to uniwersalna opowieść o mieście, jako skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku XX wieku. Język spektaklu stanowi materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Pojawiają się odniesienia do zamieszek na ulicy Wschodniej, zamachu na Kunitzera, ludobójstwa w Parku na Zdrowiu, przepychu panującego w Pałacu Poznańskiego, czterokulturowej Łodzi. Grę aktorów wzbogaca muzyką wykonywaną na żywo. W warstwie tekstowej spektakl "wykorzystuje" fragmenty artykułów wysłannika "Kuriera Warszawskiego" do Łodzi, Zygmunta Bartkiewicza. Oddają one w bardzo sugestywny sposób nastroje społeczne w Łodzi 1905 roku. Tłem dla każdej sceny są metaforyczne animacje, tworzące tło do każdej sceny, budujące kontekst: fabryka, dom, tramwaj, las, stworzone przez poznańskiego grafika Mateusza Kokota.
W niedzielę piotrkowska publiczność miała okazję obejrzeć spektakl „Kilka dni życia z…” w wykonaniu gdańskiej Grupy Teatralnej „Po godzinach”. Spektakl powstał na podstawie projektu, opartego na improwizacji. Osoby biorące w nim udział otrzymały „mikro-życiorysy” i charakterystykę postaci. Miały za zadanie przeprowadzić proces w rozwijaniu tych życiorysów. Musiały też dobrać kostium, pasujący do osoby, którą kreują. Uczestnicy projektu dostawali poufne zadania, które realizowali podczas improwizowanych scen, określanych konkretnymi tematami.
Ostatni spektakl w ramach 41. Łódzkich Spotkań Teatralnych odbędzie się 2 grudnia 2018 r. o godz. 19.00 w Publiczność będzie miała okazję obejrzeć spektakl laureata tegorocznej ŁóPTY – Aktorów Czytania Performatywnego i Teatru Wewnętrzna Emigracja pt. „Starość jest. Piękna”.


Organizatorem Łódzkich Spotkań Teatralnych jest Łódzki Dom Kultury.

 

 

materiał ŁDK


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat