Łódzcy Terotorialsi szkolą się do walki z koronawirusem

Łódzkie Poniedziałek, 06 kwietnia 20208 2218
Z myślą o wsparciu służb medycznych w województwie, 12 łódzkich Terytorialsów ukończyło kilkudniowe szkolenie medyczne T3C NAEMT i już za kilka dni będą m.in. pobierać wymazy na obecność COVID-19. 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą jednostką objętą tym szkoleniem w WOT.

Ładuję galerię...

Celem szkolenia, realizowanego w ramach operacji „Odporna Wiosna” i  budowania wewnętrznej odporności społecznej, było wzmocnienie kompetencji żołnierzy OT z zakresu medycyny i najnowszych trendów w opiece przedszpitalnej.

 

Szkolenie było przeprowadzone przez byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów – JWK w Lublińcu, specjalistów medycyny pola walki T3C. Mł. chor. Łukasz Sikora i st. sierż. Krzysztof Pluta są absolwentami elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA, którzy dołączyli do Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT - do wczoraj żołnierze rezerwy, na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej aby służyć swoją wiedzą i doświadczeniem w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie.

 

Cykl szkoleń, które przeprowadzają, kierowany jest do żołnierzy OT z podstawowymi i zaawansowanymi kompetencjami medycznymi. W szeregach WOT są także żołnierze - wykwalifikowani medycy, którzy dodatkowo zwiększają swoją wiedzę i doskonalą umiejętności by następnie wykorzystać je w ramach pomocy przedmedycznej udzielanej podczas działań ODPORNA WIOSNA. Jak mówi szer. OT Arkadiusz Olczak – medyk z 91blp, na co dzień programista – kiedy dowiedziałem się o możliwości odbycia szkolenia pod okiem tych fachowców od razu zgłosiłem swój akces. To moje drugie warsztaty pod okiem sierż. Pluty - pełen profesjonalizm! Również st. szer. OT Krzysztof Osowski z 92blp w Kutnie potwierdza – Tak, to był bardzo intensywny czas. Bardzo duża dawka wiedzy i to przede wszystkim praktyki, której nigdy dość.

 

Na zakończenie dzisiejszego szkolenia i zdanych egzaminach żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali certyfikaty „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO. Z tymi kompetencjami żołnierze będą mogli działać efektywniej w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny zaangażowany w intensywną walkę z koronawirusem.

 

Mł. chor. Łukasz SIKORA „SIKOR” jako pierwszy żołnierz polskich sił specjalnych, tworzył pilotażową edycję kursu, który jest obecnie standardem wyszkolenia medyków sił specjalnych NATO. St. sierż. Krzysztof PLUTA „WIR” to pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM), elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA. Obaj wielokrotnie uczestniczyli w misjach poza granicami kraju.

 

za ŁBOT

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)07.04.2020 09:56

Czy ten WOT ma normalnie broń na wyposażeniu?

00


Alan ~Alan (Gość)07.04.2020 07:18

Nie ogarniam tej formacji...chciał bym zobaczyć ich testy sprawnościowe np. 20 podciągnięć na drążku, bieg z plecakiem 10 km. czołganie itd.

00


gość ~gość (Gość)06.04.2020 15:22

szkoleniowiec ciacho nie?

01


cynik ~cynik (Gość)06.04.2020 10:58

Oczywiście nie chcę być dzisiaj upierdliwy ,ale 12 -stu ludzi /ratowników/ na "brygadę" to jakieś kpiny. Powiedzmy sobie jasno. Te WOTY nie są zupełnie przygotowane na obecny kryzys. Te pieniądze w nich wpompowane ni jak się nie mają do ich obecnej pomocy w walce z zarazą. Kto i kiedy za to zapłaci?

40


gość ~gość (Gość)06.04.2020 10:56

Czuję się obrazu bezpieczniejszy

20


gość ~gość (Gość)06.04.2020 09:24

Dziś już nie ma prawdziwych terytorialsów.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat