"Chłopcy malowani" w piotrkowskim muzeum

Utworzono: Piątek, 23 lutego 20180 1037
„Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich" to wystawa autorstwa Justyny Polakowskiej i Ewy Gołdy, na którą zaprasza Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

Ładuję galerię...

Wystawa nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i składa się z 15 plansz z fotografiami i tekstami. Znajdziemy wśród nich wiersze legionistów i relacje piłsudczyków, m.in. wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka-Osińskiego, fragmenty pamiętników Władysława Kownasa, a także fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczeńskiej do zbioru „Dla Ciebie, Polsko". Prezentowane zdjęcia pochodzą z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. W cytowanych fragmentach poezji i prozy znajdziemy nie tylko nadzieje związane z wyzwoleniem Polski, ale również rozterki żołnierzy, tęsknotę, smutek, zwątpienie, a czasem żal. O bliskości śmierci, próbowano zapomnieć na różne sposoby, m.in. przypominaniem sensu walki, poświęcenia i wyrzeczeń, ale również ucieczką w drwinę czy żart.

 

 

 

 

(źródło: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim)


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat