Źródełko w Dębowej Górze. Zagospodarowali atrakcję turystyczną gminy

ePiotrkowRegion Środa, 20 maja 20201 909
Zagospodarowanie źródła w miejscowości Dębowa Góra to kolejna z inwestycji realizowanych obecnie na terenie gminy Aleksandrów. Przeprowadzone zostały już prace mające na celu wyeksponowania wartości przyrodniczych tego miejsca.

Źródło Dębowa Góra wybija w dolinie Czarnej Malenieckiej na przejściu tarasu nadzalewowego w skarpę, złagodzoną starym lokalnym rozcięciem erozyjnym. Źródło w Dębowej Górze znane jest od niepamiętnych czasów. Wiemy z przekazów historycznych, że wieś istniała już w XV w. i należała do Macieja i Katarzyny Dembowskich herbu Jastrzębiec. Według mieszkańców okolicznych wsi od dawien dawna ludzie ze źródełka brali wodę na potrzeby własne i żywego inwentarza. Mimo obniżenia się poziomu wód gruntowych w całym kraju, na przestrzeni ostatnich lat wydajność źródła wynosi ok. 1 litra na sekundę. - Jest to kolejna atrakcja turystyczna na terenie gminy Aleksandrów, która w ostatnim czasie zyskała nowy wygląd – mówi wójt gminy Paweł Mamrot.

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy w Aleksandrowie) 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.06.2020 06:32

Byłem widziałem fajna inwestycja

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat