ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zobacz aktualny cennik drukarek 3d

Piątek, 23 grudnia 2016 5474
Druk 3D podbija niemal wszystkie rynki i prawie wszystkie branże. Budownictwo, architektura, medycyna, moda... można by wymieniać bardzo długo obszary, w których wykorzystywane są drukarki 3D. Ile kosztują drukarki 3D? Czy wszystkich na nich stać?

Różnorodność modeli drukarek 3D naprawdę zdumiewa. Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby, że technologia ta zyska tak wielu zwolenników. Tymczasem, z drukarek 3D korzystają osoby w różnym wieku, wykonujące zawody w różnych branżach. Znaczna część użytkowników drukarek 3D to hobbiści, dla których spędzanie czasu przy tworzeniu projektów i ich urzeczywistnianiu w postaci „wydruków” jest bardzo fascynująca.  Spora część osób zainteresowanych tą technologią, boi się jednak inwestowania w sprzęt twierdząc, że jest on bardzo drogi. Oczywiście, nie należy on do najtańszych, jednak jeśli słyszałeś opinie, że drukarkę 3D można zakupić wydając przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych, jesteś w błędzie…

Ceny drukarek 3D

Przedział cenowy drukarek 3D jest duży i zależy nie tylko od producenta, ale także od przeznaczenia drukarki. Wyróżniamy m.in. drukarki FDM, drukarki wykorzystujące żywicę, drukarki SLS, drukarki wykorzystujące metal oraz drukujące w kolorze. Większość z nich to sprzęty profesjonalne, wykorzystywane przez fachowców. Ich ceny faktycznie sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu, a czasem i kilkuset tyś PLN. Mówi się, że w branży 3D nie ma górnej granicy cenowej…

Jedna z najtańszych drukarek do samodzielnego złożenia, można zakupić już od 1 – 2- tys PLN. Do 3 tyś PLN (netto) wybór jest już całkiem spory, co jeszcze przed kilkoma laty było zupełnie nie do pomyślenia. Jedną z takich drukarek jest ODO Play firmy Infinum 3D – zapłacimy za nią ok. 2 600 PLN netto. Innym znanym z dobrej ceny modelem jest da Vinci 1.0 A od firmy XYZprinting – cena to zaledwie 2 tyś PLN netto. Jeżeli nieco zwiększymy nasze fundusze, będziemy mogli pozwolić sobie na urządzenia firmy ATOM – model Atom 2.0 za niecałe 6 tys PLN netto, czy drukarkę GATE 2.0 od firmy 3NOVATICA lub sprzęt Zortrax np. M200. Bardziej profesjonalne drukarki, oferowane np. przez firmę MakerBot możemy zapłacić już nawet kilkadziesiąt tysięcy. Przykładem jest chociażby model MakerBot Replicator Z18, którego cena brutto dochodzi do 40 tyś PLN. Wybór modeli pomiędzy najniższą granicą cenową, a tą, która została podana jako ostatnia, jest bardzo duży. Za kilkanaście tysięcy PLN możemy zakupić świetnej jakości sprzęt marki Paramid 3D, Dragon 3D, B3D czy też Leapgrog. W większości przedstawione powyżej modele to drukarki FDM, cena bardziej wyspecjalizowanych, w większości przypadków, będzie znacznie wyższa.

Jeżeli obliczamy koszty związane z drukarką 3D, nie możemy zapomnieć o potrzebnych do druku filamentach. Ich koszt nie jest niski. Warto zatem zastanowić się, na jakich materiałach ma pracować nasza drukarka oraz jaki jest ich koszt. Koniecznie trzeba skalkulować również, jak wiele materiału planujemy zużyć. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić chociaż szacunkowy koszt, który będziemy ponosić. 

 

Artykuł powstał przy pomocy portalu: Cadxpert.com.pl


Zainteresował temat?

2

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat