ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znani o mediatece

Wtorek, 09 października 2018 7671
Prace przy budowie nowoczesnego trzykondygnacyjnego budynku zmierzają do końca. Przechadzający się w okolicach placu Pofranciszkańskiego piotrkowianie mogą już zobaczyć, jak będzie prezentowała się piotrkowska mediateka.

Ładuję galerię...

 

Mediateka, czyli nowoczesne centrum nauki i kultury, jest jednym z kluczowych elementów programu „Młode Stare Miasto”, którego celem jest rewitalizacja terenów Podzamcza. Budowa obiektu rozpoczęła się późną jesienią 2017 roku, a budynek ma być gotowy pod koniec tego roku. Jak podkreślają wykonawcy inwestycji prace przebiegają zgodnie z planem.

– Do zakończenia pozostały nam głównie prace wykończeniowe. Wstępny odbiór techniczny zaplanowaliśmy na 20 października – dodają.

 

Trzykondygnacyjny obiekt swoim kształtem nawiązuje do otwartej księgi, a przeszklone ściany utworzyły dwie osie widokowe: na Zamek Królewski oraz zabytkowe wieże piotrkowskich kościołów. Zarówno przy budynku, jak i w jego podziemiu powstaną miejsca parkingowe. Dwie naziemne kondygnacje będą z kolei naukowo-kulturalną perełką grodu trybunalskiego. W obiekcie znajdzie się m.in. centrum nauki, multimedialna pracownia dziejów Piotrkowa, biblioteka z wolnym dostępem do księgozbioru, aula konferencyjna z funkcją sali kinowej, sala zabaw czytelniczych i edukacyjnych dla dzieci oraz pracownia gier komputerowych.

 

Jak podkreśla prezydent Krzysztof Chojniak nowoczesna mediateka stanie się wizytówką miasta, ale przede wszystkim szansą rozwoju dla piotrkowian.

- Ta inwestycja da możliwość poszerzania horyzontów, rozwoju pasji oraz umiejętności. Mediateka będzie miejscem spotkań oraz platformą integracji międzypokoleniowej, gdzie zarówno najmłodsi piotrkowianie, jak i dorośli i seniorzy znajdą sferę realizacji własnych zainteresowań – podsumowuje prezydent.

 

Zapytaliśmy twórców, filmowców, fotografików, ludzi tworzących kulturę na całym świecie, co sądzą o budowie mediateki w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Zygmunt Malanowicz (polski aktor, reżyser i scenarzysta. Debiutował u Romana Polańskiego w filmie „Nóż w wodzie”. Związany m.in. z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Dramatycznym i Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Od 2008 roku aktor zespołu Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.)

 

Inicjatywa Prezydenta Krzysztofa Chojniaka jest kolejnym dowodem dbałości o miasto. To ogromna szansa komunikacji społecznej w sferze kultury i nauki. Czas najwyższy, aby Piotrków Trybunalski stał się prawdziwym symbolem dziedzictwa narodowego.

 

Mariusz Czajka (polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Od wielu lat związany z Teatrem Studia Buffo w Warszawie. Na początku lat 90. dubbingował na wyłączność postaci Kaczora Donalda i Goofy’ego. Bogata twórczość aktorska obejmuje kilkadziesiąt filmów i seriali.)

 

Uważam, że każda inicjatywa, która się wiąże z przyszłością tego kraju z rozwojem kultury i sztuki jest godna wsparcia i pomocy. Czasy, w których przyszło nam żyć są bardzo dynamiczne, a w szczególności rozwój technologii doprowadza po woli do ogłupiania ludzi i cofa ich intelektualnie. Z trwogą obserwuję młodych ludzi, ale nie tylko, zapatrzonych w swoje smartfony, które nieuchronnie doprowadzą ludzkość do formy: SMARTZOMBI. Ludzie przestają do siebie mówić i po woli zaczynają myśleć Facebookiem, a nie swoim mózgiem. Dlatego każda inicjatywa, która ma szansę na odwrócenie czy zatrzymanie tej tendencji jest słuszna i godna pochwały. Tak więc z całą stanowczością popieram tę wzniosłą inicjatywę.

 

Ewa Dałkowska (polska aktorka teatralna, radiowa i filmowa, od 2008 aktorka Nowego Teatru w Warszawie.)

Z radością kibicuję takim projektom.

 

 

Michał Piechura (BORDERLINE)

„Należy każdego dnia posłuchać krótkiej pieśni, przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wspaniały obraz i jeśli byłoby to możliwe - wypowiedzieć kilka rozsądnych słów” - Johann Wolfgang von Goethe.

 

Popieram z całego serca budowę Mediateki w moim Piotrkowie. Naród może być narodem z kulturą, tradycją tylko dzięki kontaktowi ze sztuką i nauką. Mediateka jako miejsce spotkań młodzieży i dorosłych może być wylęgarnią talentów i idei, także zainteresowań. Może być miejscem spotkań z twórcami, miejscem koncertów, może służyć szkołom i przedszkolom, jako skarbnica wiedzy o kulturze i sztuce. Jednocześnie może być przewodnikiem jak korzystać z nowych technologii. Taki obiekt uczyni nasze miasto unikatowym, ponieważ mało jest tego typu miejsc na mapie naszego kraju. Popieram z całego serca!

 

Magdalena Cwenówna Hanuszkiewicz (ur. 14 maja 1954 w Piotrkowie Trybunalskim - polska aktorka teatralna.)

 

Z całego serca popieram tę inicjatywę, ponieważ świat do przodu posuwają tylko ludzie ciekawi świata i wiedzy, a więc powinni mieć do niej jak najszerszy dostęp. A także dostęp do innych podobnie myślących. Miejsce, gdzie będą mogli się spotykać i rozwijać swoje pasje. Tak w dziedzinie nauki jak i kultury i sztuki. Parafrazując Winstona Churchilla: gdybyśmy nie mogli mieć teatrów, bibliotek, filharmonii, uniwersytetów, opery i baletu to po co wygraliśmy drugą wojnę światową? Dbajmy o nasze umysły, bo w nich siła. Popierajmy takie inicjatywy, a będziemy szczęśliwym, mądrym i światłym narodem. Piotrkowianka z urodzenia i z serca.

 

 

Jacek Szewczyk (Członek Zarządu Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego Fcztery)

 

Wreszcie nasz Piotrków ma szansę znaleźć się w XXI w, nie tylko dobrym już w znacznej części stanem dróg, nowoczesną oczyszczalnią ścieków, nowymi i modernizowanymi obiektami sportowymi, czy stałą odnową elewacji budynków miejskich. Chciałoby się powiedzieć, że prozę życia mamy już w znacznej części „załatwioną”, czas na wartości wyższe – kulturę i sztukę. I to właśnie może nam zapewnić powstający nowy obiekt - mediateki.

Jest oczywiste, że oferta skierowana jest głównie do dzieci i ludzi młodych. Nie będziemy w stanie zainteresować ich nowoczesną nauką, czy szeroko pojętą kulturą, metodami rodem z lamusa. Żyjemy czy tego chcemy, czy nie, w  świecie nowoczesnym, zinformatyzowanym i pora wreszcie to zauważyć. Nie możemy zapominać też o seniorach. Działa w mieście Uniwersytet III Wieku. Miałem kilkukrotnie okazję prowadzić dla Uniwersytetu zajęcia z fotografii. I mogę z przekonaniem powiedzieć, że są to ludzie otwarci, ciekawi wiedzy i życia, obecni na wielu wystawach, czy wydarzeniach kulturalnych. Nie mam wątpliwości, że będą częstymi gośćmi w tej nowej placówce kultury i nauki.

A dalej, integracja wielu piotrkowskich środowisk kulturalnych, miejskich i stowarzyszeń pozarządowych w jednym miejscu, to chyba już będzie wartością dodaną.

Mediateka w obecnej dobie właściwie nie jest już niczym specjalnym. Podobne placówki można spotkać w całej Europie i w wielu miastach Polski i to mniejszych od Piotrkowa, jak cytowany Oświęcim, Głogów, czy inne. I uważam, że wręcz powinniśmy się śpieszyć, aby zdążyć wsiąść do pędzącego pociągu postępu, bo jak nie zdążymy, to nie wybaczą nam tego młode pokolenia.

 

Krzysztof Kamiński (ur. 1951 w Piotrkowie Trybunalskim polski aktor, lektor, reżyser widowisk i spektakli plenerowych. Twórca cyklu płyt z poezją do muzyki filmowej Michała Lorenca – wydał m.in. wiersze (Norwida), Karola Wojtyły, a także kompilację poezji R.M. Rilkego, T. Borowskiego i K. Przerwy-Tetmajera pt. „Salome”. W dorobku ma kilka autorskich spektakli i dwa wielkie widowiska historyczne)

 

EUROPEJSKA INICJATYWA. Będzie to miejsce gdzie można spotkać się ze ŚWIATEM SZTUKI. Większość ludzi nie ma takiego dostępu. Człowiek bez SZTUKI nie istnieje, niektórzy albo większość nie zdają sobie z tego sprawy. W tym miejscu będą mogli siebie poszukać, uciec od szarej rzeczywistości i codziennych problemów. Najbardziej nawet kolorowa i zasobna rzeczywistość jest szarością  i biedą w obliczu SZTUKI.  Poza tym  będziemy jedynym miastem tej wielkości, które ma powód do zaszczytu. POPIERAM W PEŁNI.

 

 

 

Tomasz Lenarczyk (piotrkowski artysta fotografik)

 

Jako piotrkowski artysta fotografik, udzielam poparcia dla projektu budowy mediateki w Piotrkowie. Uważam, że rozwój miasta nie może być skupiony tylko na jego rozbudowie, modernizacji i naprawianiu dróg. Projekt ten pozwoli mieszkańcom na korzystanie z miejsca, gdzie będą mogli w bezpośredni sposób zdobywać wiedzę, wymieniać poglądy, spędzać czas i zawierać nowe kontakty. Odwiedzając europejskie miasta, zaobserwowałem, że takie miejsca cieszą się ogromną popularnością społeczeństwa (nie tylko uczącego się).

 

 

Sławomir Małyszko (wybitny polski reżyser i aktor. Wyreżyserował i współreżyserował 33 filmy w tym ,,Życie nad Rozlewiskiem”, ,,BrzydUlę”, ,,Chłopaki nie płaczą” i ,,Sztos”. Zagrał w 6 polskich produkcjach.)

 

Szanowni Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego! Właśnie dotarła do mnie informacja o inicjatywie prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego, pana Krzysztofa Chojniaka, o wybudowaniu centrum kultury i nauki w tym uroczym i o bogatej historii mieście. Z całego serca popieram ten pomysł i trzymam za niego kciuki. Kultura w szeroko rozumianym pojęciu stanowi o tożsamości. Tożsamości narodów, ale i społeczeństw. Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego dostaną piękne i nowoczesne miejsce, gdzie tę tożsamość będą mogli rozwijać i utrwalać. Gdzie wszyscy, mając dostęp do książek, muzyki, filmów, teatru, sztuki tradycyjnej i multimedialnej będą kształtować swoją wrażliwość, po to by lepiej poznawać  samych siebie jak i otaczający ich świat. Nauka to przyszłość. To odwaga w przekraczaniu niemożliwego. To marzenia weryfikowane w laboratoriach i instytutach badawczych. Państwo, ale i lokalna społeczność pozbawione kultury i nauki,  to jałowa ziemia pozbawiona szansy na godne życie. Dlatego tak ważne jest stworzenie możliwości jak najszerszego dostępu do osiągnięć na obu tych polach. Taką możliwość daje Mediateka. Ktoś może powiedzieć, że ważniejsze są żłobki, szpitale, nowe ławki w parku lub dopłaty do baru mlecznego. Niech mówi. Jestem jednak pewien, że kiedy już Mediateka powstanie, wszyscy malkontenci i przeciwnicy jej budowy staną się jej wielkimi admiratorami. Bo Kultura, jak powszechnie wiadomo łączy, a nie dzieli. Panie Prezydencie, tak trzymać!

 

 

Dariusz Kołek (fotografik)

 

Cieszę się, że niedługo zostanie udostępniony dla mieszkańców taki kompleks, jakim jest "Mediateka". Każdy będzie mógł tam rozwijać swoją wrażliwość artystyczną zgodnie z własnymi aspiracjami i możliwościami współczesnej techniki. Miło mi, że Piotrków Trybunalski dołączył do miast w których stawia się na rozwój miasta i jego mieszkańców. Na podkreślenie zasługuje również fakt,  że w naszym mieście powstaje nowy obiekt użyteczności publicznej, w którym niejako "z definicji" będzie możliwa integracja artystyczna wielu pokoleń.

 

Grażyna Szapołowska (wybitna polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.  Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria  Artis.)

 

Piękny Projekt. Popieram z całego serca.

 

 

Włodzimierz Adamski (polski aktor filmowy i teatralny. Bogata twórczość artystyczna obejmuje kilkadziesiąt spektakli teatralnych , filmów i seriali.)

 

To wspaniała inicjatywa. To wspaniale, że w niedużym ośrodku jakim jest miasto Piotrków Trybunalski, priorytetowo traktuje się inicjatywy prokulturalne, integrujące całe pokolenia. Jeżeli ktoś jest przeciw, niech spojrzy na Centrum Kopernika. Odwiedzają je turyści z całej Polski. W piotrkowskim MOK jest teatr, bardzo rozbudowany, czyli potrzeby kulturalne są. Bić brawo! Będę jednym z wielu gości, którzy odwiedzą mediatekę i namówią innych.

 

 

Adek Drabiński (reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta)

 

Inicjatywa władz Piotrkowa Trybunalskiego dotycząca budowy centrum sztuki „Mediateka” jest oczywista i godna wsparcia, co bez wahania czynię. Istnienia przedszkoli, żłobków, obiektów sportowych czy handlowych nikt nie kwestionuje - te nie budzą wątpliwości, bo są chlebem życia. Dlaczego zatem obiekt o kulturotwórczym znaczeniu miałby je wywoływać? Ten koszt trzeba ponieść. To leży w najlepiej pojętym, duchowym interesie mieszkańców Piotrkowa. J.P. Sartre powiedział: „Sztuka nie jest chlebem, lecz winem życia"...

Zazwyczaj jest tak, że kultura wzbogaca się dzięki tym dziełom, na których sponsorzy "tracą" pieniądze.

 

 

materiał sfinansowany przez KWW Krzysztofa Chojniaka "Razem dla Piotrkowa"

 


Zainteresował temat?

16

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat