Znamy laureatów Dyktanda Piotrkowskiego, zobacz z jakim tekstem musieli się zmierzyć

Strefa FM Wtorek, 19 listopada 201912 5532
Ponad 40 osób sprawdziło swoją znajomość ortografii. Autorką tekstu, z którym zmierzyli się uczestnicy Dyktanda Piotrkowskiego jest Izabella Radke-Marczak, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei lektorem był Bartosz Gumulec ze Stowarzyszenia Busola.

Podczas rozstrzygnięcia Dyktanda Piotrkowskiego, 15 listopada w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim spotkali się laureaci, uczestnicy, jurorzy, pracownicy obu organizatorów oraz zaproszeni goście.

 

Wszyscy obecni uczestnicy dyktanda otrzymali drobne upominki:


I miejsce - Tomasz Malarz
II miejsce ex aequo - Małgorzata Sielska
II miejsce ex aequo - Daniel Warzocha
III miejsce ex aequo - Katarzyna Majchrowska
III miejsce ex aequo - Anna Rokuszewska


Dwie równorzędne nagrody specjalne dla najlepszego uczestnika-czytelnika Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim otrzymali:
- Małgorzata Sielska
- Daniel Warzocha


Dwie równorzędne nagrody specjalne dla uczestników-uczniów lub słuchaczy TEB Edukacja otrzymali:
Antoni Sroczyński

Julia Wydra

 

Poniżej publikujemy tekst Dyktanda Piotrkowskiego (autorstwa Izabelli Radke-Marczak). Tekst odnosi się do tegorocznego jubileuszu - 100-lecia województwa łódzkiego.

 

Magiczna podróż

Pewien piotrkowianin, wytrzeszczając oczy ze zdziwienia, uprzednio spojrzawszy wstecz, rozejrzał się wte i wewte i ruszył naprzeciw przygodzie. Bądź co bądź miał nie lada wyzwanie: wirtualną podróż po stuletnim województwie łódzkim. Na pewno nie czuł się komfortowo otoczony przez watahę takich samych jak on obieżyświatów. Przemierzył rzeczone województwo wzdłuż i wszerz. Odwiedził najpierw jeża spod Zgierza, którego pół siedząc, pół leżąc, oglądał stojącego dumnie na cokole pod kinem „Luna”. Wymyśliła go Wanda Chotomska, która otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta. Ni stąd, ni zowąd znalazł się w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mógł obejrzeć wybudowany w 1409 roku zamek, który po przebudowie dokonanej przez Zygmunta I Starego jest czterokondygnacyjny, zbudowany na planie kwadratu i nie ma dziedzińca. Z tego powodu bywa nazywany wieżą. Mężczyzna spojrzał na wzniesiony niedawno na placu Pofranciszkańskim budynek Mediateki 800-lecia, znajdujący się naprzeciwko zamku. Ta multimedialna biblioteka pełni funkcję hybrydy – łączy tradycję z nowoczesnością oraz stanowi platformę wymiany pokoleniowej. Każdy piotrkowianin może poszerzać tu swoje horyzonty, między innymi za sprawą pracowni autolektorów oraz księgomatów, które umożliwiają wypożyczanie książek dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Piotrkowianin podróżnik włączył podręcznego smartfona i zapytał wyszukiwarkę Google, dokąd by tu dalej pojechać. Doznając prawdziwego miszmaszu, stanął na powrót przed tym samym dylematem. Nienażarty wiedzy udał się więc w kierunku Przedborza. Oglądał nieprzebrane widoki rozpościerające się ze wzgórza Bąkowej Góry. Patrząc w kierunku południowo-zachodnim, dostrzegł Górę Chełmo, a w południowo-wschodnim – miasto Przedbórz i Pasmo Przedborsko-Małogoskie, natomiast patrząc na wschód, dojrzał dolinę Pilicy i Diablą Górę. Usatysfakcjonowany nierzadko pięknymi krajobrazami, melanżem żółtozielonych barw jesieni z krwistoczerwonymi kreskami horyzontu, dobrnął do Łodzi. Raz po raz zastanawiając się, czy to dobrze. Tu włóczył się długo ulicami, aż trafił do miejsca, z powodu którego miasto nazwano Hollyłódź. Zwiedził Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną oraz przypomniał sobie, że to tu kręcono "Ziemię obiecaną" Wajdy – dzieło nominowane do Oscara. Wspomniał również bohaterów dziecięcych historyjek: Misia Uszatka, Misia Colargola i Pingwina Pik-Poka, którzy „urodzili się” w łódzkim Studiu Filmowym SEMAFOR. Te wszystkie cuda niewidy po dwuipółgodzinnej podróży przeniosły bohaterskiego piotrkowianina w krainę marzeń i nostalgii. Postanowił pozostać tu na zawsze.

 


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)20.11.2019 11:20

mam wątpliwości co do pisowni plac Pofranciszkanski ja napisałabym oba wyrazy dużą literą .

02


gość ~gość (Gość)19.11.2019 21:24

Osoba, która wygrała na pewno zrobiła dużo mniej błędów niż piotrkowianie, w końcu to zawodowiec, który jeździ po miastach wygrywa dyktanda -inf. google. Jak biegacze z Kenii przyjeżdżają po zwycięstwo i ciężko z nimi konkurować.

80


goscc ~goscc (Gość)19.11.2019 11:22

A ile błędów zrobiła osoba, ktora wygrała?

91


gość ~gość (Gość)19.11.2019 18:33

Gdybuzywamy w jednym zdaniu więcej niż 1"i" to przed kolejnym należy postawić przecinek

31


gość ~gość (Gość)19.11.2019 16:18

Uuu nie ma zdjęć szkoda

40


gość ~gość (Gość)19.11.2019 11:31

To dyktando było piotrkowskie czy ogólnopolskie ?

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat