Znamy już termin wyborów prezydenckich. Co na to nasi posłowie?

Strefa FMKraj Czwartek, 06 lutego 202025 3551
Wybory prezydenckie odbędą się w tym roku 10 maja. Ogłosiła to w środowe popołudnie Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP. Zapytaliśmy posłów z naszego okręgu czy ich zdaniem to dobry termin na wybranie głowy państwa.
fot.: pixabay

Anita Sowińska, Lewica Razem:

- Sam termin nie jest dla nas zaskoczeniem. Jest to pewne wyzwanie, bo pani marszałek zwlekała niemal do ostatniej chwili z ogłoszeniem tej daty. Myślę, że to celowe działanie, które ma utrudnić konkurentom Andrzeja Dudy na przykład zbieranie podpisów. Jesteśmy jednak przygotowani na tę sytuację. Uruchomiliśmy już 350 Komitetów Biedronia w całej Polsce. Będą się one zajmować właśnie między innymi zbieraniem podpisów. Chcemy zdobyć ich znacznie więcej niż wymagane 100 tysięcy.

 

Cezary Grabarczyk, Platforma Obywatelska:

- Chyba nikt nie jest zaskoczony tym terminem. Wielu obserwatorów sceny politycznej, ale także wielu polityków spodziewało się, że spośród kilku możliwości zostanie wybrana data 10 maja. Wiem, że Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, która będzie ubiegała się o stanowisko prezydenta, ten termin bardzo odpowiada.

 

Dariusz Klimczak, Polskie Stronnictwo Ludowe:

- Każdy termin jest dobry. Należy jednak podkreślić, że pani marszałek czekała do ostatniego momentu, by go ogłosić. To stała tendencja dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jego przedstawiciele chcą zostawić jak najmniej czasu na pracę nad organizacją kampanii wyborczej i jej przeprowadzenie. Wybory prezydenckie mają jednak swoją specyfikę. Preferencje podczas głosowania na prezydenta nie zawsze pokrywają się z tymi partyjnymi i dlatego są ciekawe. My liczymy na to, że Władysław Kosiniak-Kamysz uzyska bardzo dobry wynik, bo jak pokazują różne badania, to on ma największe szanse spośród kandydatów opozycyjnych na pokonanie w II turze Andrzeja Dudy.

 

Robert Telus, Prawo i Sprawiedliwość:

- Każdy termin jest dobry i zły, to zależy kto w jaki sposób do tego podchodzi. Sądzę, że 10 maja to taki piękny majowy dzień, niedługo po obchodach trzeciomajowych, dobry do tego, by właśnie wtedy przeprowadzić wybory. Tym bardziej, że to już kolejny raz, kiedy prezydenta będziemy wybierać 10 maja. Mam nadzieję, że przede wszystkim będzie to dobry dzień dla Polski i prezydenta Andrzeja Dudy. Wierzę w to, że wygra on te wybory.

 

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów na prezydenta w Polsce ogłoszony musi być na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Musi to być dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. 


Zainteresował temat?

4

3


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.02.2020 15:47

tylko Tusk bo umie finansami zarządzać

10


gość ~gość (Gość)09.02.2020 14:24

Termin jest mi obojętny.Kandydaci już nie.Z tych ,którzy się ujawnili, biorę pod uwagę jedynie Dudę.

02


j. ~j. (Gość)06.02.2020 19:26

Pani Marszałek tylko zrobiła to, co Jej kazano i nie miała tu zapewne nic do powiedzenia. Ale te całe wybory na nic się nie zdadzą, bo opozycji praktycznie nie ma, tak jest słaba, nieudolna, bezmyślna, beznadziejna, że obecny prezydent nie ma z kim przegrać, tak, jak obecny obóz rządzący nie miał z kim przegrać wyborów parlamentarnych. Mogą sobie teraz robić co chcą, nawet wprowadzać jakiś stan wojenny, godzinę policyjną, zdelegalizować wolne media, zawłaszczyć organizacje pozarządowe itd., a wyborcy w akcie wdzięczności za 500+ i 13-tkę dla emerytów i tak na nich zagłosują! Taka jest niestety siła populizmu, a opozycja.... a opozycja nic w dalszym ciągu nie rozumie! Rację ma tylko ta Kinga, która wyjechała stąd w cholerę!

50


gość ~gość (Gość)08.02.2020 08:12

Nawet znam wyniki ????
reszta bez szans

00


gej ~gej (Gość)08.02.2020 06:29

Maliniak rozważy związki partnerskie, a to dobre.

10


gość ~gość (Gość)06.02.2020 22:43

Wystarczy oddać głos na Bosaka. Aż tyle i tylko tyle. I wtedy mamy szansę odzyskać godność. To jedyna szansa. Ja tak to widzę.Ja. Jeśli ktoś ma inne zdanie,szanuję...I proszę uszanować moje.

310


PT ~PT (Gość)06.02.2020 23:41

8.02.2020 w Warszawie o godz. 12.00 AL. Szucha 12 manifestacja poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie może nas zabraknąć!

75


Konfederacja ~Konfederacja (Gość)06.02.2020 12:24

Kampania oficjalnie startuje.
Już 20.02.2020 Dobromir Sośnierz z Konfederacji przyjedzie do Piotrkowa. Spotkanie otwarte o godz. 18:00 w Domu Nauczyciela.

315


luuc ~luuc (Gość)06.02.2020 21:37

nowy program wprowadza kto sprzedaje ten zyje

11


rzeczpospolita pisowska wita was ~rzeczpospolita pisowska wita was (Gość)06.02.2020 14:10

Technik Maliniak Roman wraz z długopisem melduje gotowość do wypełniania poleceń prezesa!

126


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat